artykuły
Udostępnij

Dieta i leki

Aby leki działały zgodnie ze swoim przeznaczeniem, powinny być prawidłowo zażywane. Nie chodzi tu wyłącznie o dobraną odpowiednio dawkę farmaceutyku i odstęp czasowy między kolejnymi podaniami, ale również o to, czym lek jest popijany i z jaką dietą jest łączony.

Dieta i leki

Wszystkie substancje, jakie trafiają do ludzkiego organizmu, podlegają uwalnianiu, wchłanianiu, dystrybucji, metabolizmowi i eliminacji. Składniki odżywcze, które przyjmujemy wraz z posiłkami, mogą przyspieszać, spowalniać, zwiększać lub zmniejszać efektywność każdego z etapów przetwarzania leku, co może zmienić jego działanie i narazić nas nawet na niepożądane efekty uboczne. Podstawą prawidłowej farmakoterapii jest rozmowa z lekarzem oraz zapoznanie się z ulotkami, zawierającymi informacje o przyjmowanym przez nas leku. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które mogą ułatwić prawidłowe zażywanie farmaceutyków.

Czysta woda życia doda!

Po pierwsze leki doustne powinny być popijane wodą, która rozcieńcza soki trawienne i rozpuszcza osłonki tabletek. Złym pomysłem jest popijanie leków sokami cytrusowymi, szczególnie sokiem grejpfrutowym. Zawarte w tym ostatnim substancje są silnymi inhibitorami cytochromów CYP3A4 oraz CYP1A2, które są jednymi z najczęściej metabolizujących leki enzymów w naszym organizmie. W efekcie po popiciu leku (np. metadonu, statyn, cyklosporyny A) sokiem grejpfrutowym może dojść do wzrostu stężenia substancji czynnej oraz wywołanych przez to działań niepożądanych. Z kolei popijanie leków mlekiem podnosi pH soku żołądkowego, sprzyjając rozpuszczaniu osłonek leków, które powinny zadziałać dopiero w jelicie cienkim, co w efekcie może prowadzić do podrażnienia ścian żołądka.

Warto dopytać lekarza o to, czy zalecony przez niego lek powinien być zażywany na czczo czy podczas posiłków. Gdy lek zażywany jest na czczo, dochodzi do szybkiego opróżnienia żołądka, szybszego wchłonięcia leku oraz osiągnięcia przez niego wysokiego stężenia w krótkim czasie. Stosowanie na pusty żołądek dotyczy w szczególności leków, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami jedzenia, np. tworzyć z jonami metali związki kompleksowe. Przykładem mogą być leki stosowane w terapii osteoporozy takie, jak alendronian czy etydronian, które zażywane wraz z pokarmem mogą wiązać się z jonami dwuwartościowymi, co obniża ich skuteczność. Zażywanie leków podczas posiłku z kolei prowadzi do dłuższego przebywania leku w żołądku, co może okazać się korzystne dla leków trudno rozpuszczalnych w jelicie cienkim, np. kortykosteroidów.

Dużo tłuszczu czy dużo błonnika?

Wysokotłuszczowa dieta, sama w sobie niezbyt zdrowa, może przyspieszać i zwiększać wchłanianie leków rozpuszczalnych w tłuszczach. W przypadku łączenia zażywania β-blokerów z dietą o wysokiej zawartości tłuszczy może dojść do spowolnienia akcji serca a w ekstremalnych przypadkach do jego niewydolności oraz spadku ciśnienia tętniczego. Łączenie wysokotłuszczowej diety z lipofilowymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może z kolei prowadzić do problemów ze snem, a nawet napadów drgawek i nagłego spadku ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie wyeliminować tłuszcze z naszej diety – ich prawidłowa ilość w zbilansowanej diecie pomaga we wchłanianiu witamin oraz pozwala na działanie leków lipofilowych.

Dieta bogata w produkty roślinne, będące źródłem błonnika, jest bardzo zdrowa, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jednak zbyt rygorystycznie stosowana może prowadzić do zmniejszonego wchłaniania niektórych leków (np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych). Dieta bogata w błonnik jest często stosowana przez wegetarian, a duża zawartość warzyw może prowadzić do alkalizacji moczu, co sprzyja szybszej eliminacji leków o charakterze słabych kwasów i ich mniejszej skuteczności.

Z kolei dieta wysokobiałkowa sprzyja obniżaniu pH moczu oraz szybszemu usuwaniu z organizmu słabych zasad. Nie jest ona również wskazana dla pacjentów z chorobą Parkinsona, stosujących lewodopę, bo w ten sposób zmniejsza się biodostępność tego leku. Jednak zbyt mała ilość białka w diecie spowalnia opróżnianie żołądka i tym samym dostanie się leków do jelit. A to może prowadzić do spowolnienia biotransformacji leków oraz nasilenia się działań niepożądanych.

Najbezpieczniejszym sposobem żywienia przy stosowaniu leków jest więc dobrze zbilansowana dieta, skonsultowana ze specjalistą oraz lekarzem, który dane leczenie zalecił.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.