artykuły
Udostępnij

Diagnoza pod palcami

Czym jest osteopatia i co odróżnią ją od fizjoterapii? W jakich przypadkach warto szukać pomocy u osteopaty? I jak przygotować się do pierwszej wizyty w jego gabinecie?

Diagnoza pod palcami

Osteopatia rozwija możliwości fizjoterapii i uzupełnia konwencjonalną medycynę, nie zastępując jej. Jest metodą diagnozowania stanu zdrowia i leczenia zaburzeń za pomocą dłoni. Jej podstawą jest świetna znajomość anatomii, biomechaniki, fizjologii oraz patologii, dlatego osteopatami zostają lekarze lub fizjoterapeuci, którzy ukończyli 5-letnie studia podyplomowe.

W USA już 150 lat temu

Do ujęcia osteopatii w naukowe ramy doszło półtora wieku temu. Za ojca tej dziedziny uważa się amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla, który sformułował podstawowe założenia osteopatii. Zgodnie z nimi osteopata widzi pacjenta jako całość fizyczną i psychiczną oraz wie, że funkcja i struktura tkanek są ze sobą ściśle powiązane. Osteopatia zakłada również, że organizm wciąż dąży do autoregeneracji i samoleczenia, a zaaplikowane leczenie powinno się opierać o trzy wcześniejsze założenia.

Pierwsze gabinety osteopatyczne powstały w Stanach Zjednoczonych 150 lat temu. Nieco później, na początku XX wieku, osteopatia zagościła w krajach Europy Zachodniej, w tym w Anglii, Francji, Niemczech czy Belgii. Osteopatia nie jest w Polsce popularną dziedziną medyczną, a pierwsze studia podyplomowe dla lekarzy lub fizjoterapeutów z tej dziedziny otworzono dopiero w 2003 roku. Dla porównania, w USA lekarze pierwszego kontaktu są często osteopatami. Podobnie jest we Francji czy Wielkiej Brytanii, gdzie osteopata jest zawodem medycznym pierwszego kontaktu a za konsultacje płaci miejscowy odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osteopaci pracują często z pacjentami uskarżającymi się na dolegliwości bólowe (np. kręgosłupa, szyi) i z chorymi po operacjach, potrafią korygować wady postawy czy podnosić komfort życia chorych ze schorzeniami terminalnymi (np. zmniejszać bóle w chorobie nowotworowej i poprawiać samopoczucie w ostatnich dniach życia).

W przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny wdrażającej leczenie dopiero, gdy wystąpi jakaś patologia, osteopatia skupia się na wcześniejszych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tkanek. Zauważa subtelne dysfunkcje, rzutujące często na (z pozoru) niepowiązane ze sobą dolegliwości. Przykładowo, uraz mechaniczny może spowodować uwrażliwienie układu nerwowego, a to z kolei może prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych w danym obszarze ciała, w wyniku czego dana tkanka jest słabiej odżywiana i dochodzi do słabszego drenażu limfy z tej części organizmu. To rzutuje na zmiany w funkcji takiej tkanki i tym samym na wystąpienie dolegliwości bólowych. Popularna „rwa kulszowa” nie musi oznaczać problemów z kręgosłupem, lecz być manifestacją, np. nie do końca prawidłowo zrośniętych tkanek po cesarskim cięciu (organizm rekompensuje sobie napięcia w okolicach blizny przykładowo większym napięciem mięśni grzbietu) czy problemów z prostatą.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Gdy postanowimy odwiedzić gabinet osteopaty, powinniśmy się odpowiednio przygotować do pierwszej wizyty. Po pierwsze, musimy skompletować całą naszą dokumentację medyczną, w tym badania krwi, wyniki badań obrazowych (np. USG, RTG) – i to nie tylko tę związaną z danymi dolegliwościami. Warto ubrać się w niekrępujący, swobodny strój, bo istnieje duża szansa, że specjalista będzie kazał nam się rozebrać do bielizny. Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj 45 minut, choć może być dłuższa.

Zacznie się ona od wywiadu, czyli od badania podmiotowego. Osteopata będzie się starał podczas rozmowy zrozumieć, co nam dolega, jakie mamy współistniejące schorzenia oraz jakie występują czynniki pogarszające lub poprawiające nasz stan. Będzie detektywem szukającym śladów dawnych schorzeń i urazów, szukającym zależności i eliminującym ślepe tropy.

Po rozmowie zacznie się badanie neurologiczno-ortopedyczne, podczas którego osteopata oceni naszą postawę, sprawdzi ograniczenia ruchomości (nie tylko w stawach, ale i w jamie brzusznej!), a także przyjrzy się naszej skórze (szukając przebarwień czy zmian w jej kondycji). Potem zazwyczaj stawiana jest diagnoza, którą nie musi być patologia (czyli nieprawidłowości widoczne w badaniach obrazowych czy biochemicznych), ale jakaś dysfunkcja (czyli stan przed patologią).

W około 20% przypadków osteopata nie jest w stanie od razu postawić diagnozy, dlatego może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub do innego specjalisty. Po diagnozie zaczyna się odpowiednie dla danego przypadku leczenie.

 

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.