artykuły
Udostępnij

Botoks dla lekarzy

Rynek zabiegów z użyciem toksyny botulinowej szacuje się w Polsce na 150 mln zł rocznie. Nic dziwnego, że biją się o niego kosmetyczkirozmowa z doktorem Andrzejem Ignaciukiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging.

Botoks dla lekarzy

Lekarze medycyny estetycznej głośno zaprotestowali przeciwko wykonywaniu zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, nazywanej popularnie botoksem, przez osoby nie będące lekarzami. Co spowodowało, że właśnie teraz postanowiliście zaprotestować? Doszło do jakichś poważnych powikłań po zabiegu przeprowadzonym poza gabinetem lekarskim?

Dzięki Bogu, nie stało się jeszcze nic strasznego, ale w swej pracy codziennie spotykamy osoby, które przeszły zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej i są z jego efektów niezadowolone bądź zostały przez nie w jakimś stopniu poszkodowane. Na szczęście, zwykle są to zmiany odwracalne. Przyszedł jednak moment, by powiedzieć „dość”, bo mamy już rzeczywiście dość takiej sytuacji, w której lek, a toksyna botulinowa jest lekiem, aplikuje osoba nie będąca lekarzem, a więc nie mająca do tego stosownych uprawnień. Na przykład ktoś, kto reklamuje się jako lekarz, choć nim nie jest. Próby perswazji zwykle nie dają efektów, więc musieliśmy rozpocząć inne działania. Stąd powiadomienie Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarzy, jak również dystrybutorów toksyny botulinowej, o wadze problemu, stąd akcja informacyjna adresowana do pacjentów, by pytali, dokąd udają się na zabieg, kto będzie go przeprowadzał. Z jednej strony zabiegamy o bezpieczeństwo pacjentów, bo źle wykonany zabieg może być po prostu szkodliwy, z drugiej oczekujemy egzekwowania prawa.

 

Rynek zabiegów z użyciem toksyny botulinowej szacuje się w Polsce na 150 mln zł rocznie. To ogromne pieniądze.

I kuszące, zwłaszcza, że zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wydają się proste do wykonania. Nie są to jednak zabiegi kosmetyczne, ale medyczne i ich pozorna łatwość tego nie zmienia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja kosmetyczek nie jest dziś dobra, bo nowych gabinetów przybywa, a społeczeństwo nie bogaci się w na tyle szybkim tempie, by wszystkie one mogły się utrzymać. Co gorsza, nawet niektórzy lekarze upewniają kosmetyczki, że mogą one wykonywać takie zabiegi i szkolą je w tym celu. Medycyna pozostaje jednak medycyną.

 

Kto zatem może wykonywać zabiegi z użyciem botoksu? Tylko lekarze?

Odpowiem pytaniem: Do kogo poszłaby pani po lekarstwo dla dziecka? Do lekarza czy do osoby bez wiedzy medycznej? Skoro toksyna botulinowa to lek, to pozostaje w gestii lekarzy, dlatego w Polsce zabiegi mogą wykonywać wyłącznie lekarze i to pod warunkiem, że zostaną w tej dziedzinie przeszkoleni. Nie ma specjalizacji „medycyna estetyczna”, przygotowanie odbywa się w ramach kształcenia podyplomowego, na przykład w Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Takie fachowe przygotowanie jest bardzo ważne, bo medycyny estetycznej nie uczy się na studiach, a lekarz wykonujący zabieg, musi wiedzieć co i jak robić.

 

A co z kosmetologami? Mają ukończone studia, sporą fachową wiedzę. Jest dla nich miejsce na rynku zabiegów z toksyną botulinową?

Kosmetolodzy nie są lekarzami, więc nie ma tu dla nich miejsca. Owszem, mają wyższe studia i ambicje, by być kimś więcej niż kosmetyczkami, ale nie mają uprawnień, by leczyć. Ich wiedza i kwalifikacje związane są z kosmetykami i chemią, więc powinni iść w tym kierunku.

 

Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Jakie zagrożenia wiążą się z przeprowadzeniem takiego zabiegu?

Przede wszystkim, jak w przypadku podania każdego leku, może dojść do wstrząsu, a wówczas trzeba wiedzieć, co robić, trzeba mieć pod ręką leki, by pacjenta uratować. Taką wiedzę daje medycyna, a odpowiedni sprzęt - właściwie wyposażony gabinet.

Inne zagrożenia to na przykład wstrzyknięcie leku w nieodpowiednie miejsce, w wyniku czego dojdzie do porażenia niewłaściwych mięśni, do powstania zmian asymetrycznych, do zaburzeń w działalności wydzielniczej, bo jak wiadomo toksyna botulinowa hamuje wydzielanie potu. Jak w przypadku podania każdego leku może dojść do reakcji uczuleniowej, skutkiem samego ukłucia bywają też napady padaczkowe czy drgawkowe. Można te najzwyczajniej zepsuć wygląd twarzy źle wykonanym zabiegiem, oszpecić ją. Trudne do przewidzenia skutki mogą wiązać się z podaniem pacjentowi podrobionego preparatu, a takie pojawiły się na naszym rynku. Zapewne są tańsze od prawdziwego leku, a przecież gabinet kosmetyczny, może „konkurować” z lekarskim tylko ceną, więc będzie zainteresowany tym, by kupować lek jak najtaniej...

 

Jak ta kwestia rozwiązana jest na świecie? Czy wszędzie zabiegi wykonywać mogą wyłącznie lekarze?

Tak, choć dochodzą nas słuchy, że w niektórych krajach – jak u nas – przymyka się oko na wykonywanie takich zabiegów przez inne osoby. Mam nadzieję, że Polska dłużej nie będzie należała do tych krajów.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.