artykuły
Udostępnij

Benzoesan miesza w genach?

Jest jednym z najpowszechniejszych konserwantów, zawartym nawet w 15 procentach produktów. Benzoesan sodu postrzegany jest jako środek obojętny dla naszego zdrowia – okazuje się jednak, że jego obecność w organizmie może powodować zmiany w ekspresji genów. Lecz za wcześnie na rozstrzygnięcie, do jakich fizjologicznych zmian prowadzi spożywanie tego konserwantu.

Benzoesan miesza w genach?

Benzoesan sodu, znany też jako E211, jest jednym z najczęściej stosowanych konserwantów w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Jest białym ciałem stałym, które dla większości z nas nie ma smaku lub jest on lekko słodkawy. Stosuje się go tak powszechnie, ponieważ dobrze hamuje rozwój pleśni, drożdży, bakterii masłowych (odpowiedzialnych za powstawanie zapachu zjełczałego tłuszczu) i w mniejszym stopniu bakterii mlekowych.

Najlepsze właściwości przeciwdrobnoustrojowe wykazuje w kwasowym pH (2,5-4,5), w obecności dwutlenku węgla, cukru, chlorku sodu czy dwutlenku siarki. Dlatego też stosuje się go w większości gazowanych, słodzonych napojów, bogatych zarówno w cukier, jak i dwutlenek węgla. Benzoesan spotkać można również w przetworach owocowych, konserwach rybnych, margarynach, majonezach, serach i niekiedy w słodyczach. Benzoesan ma też zastosowania medyczne – nie tylko jako konserwant w syropach (z definicji słodkich), ale również jako składnik płynów do przechowywania narzędzi chirurgicznych czy płukanek do ust w stanach zapalnych jamy ustnej.

Co ciekawe, konserwant ten występuje w naturze. Można go spotkać w żurawinie, borówkach, malinach, jabłkach, goździkach i cynamonie, w niektórych grzybach oraz w części produktów mlecznych.

Nowy mechanizm

Jako gatunek stosunkowo szybko dostosowujemy się do zmian, jakie zachodzą w środowisku, w którym żyjemy. Częściowo odpowiedzialne za to są mutacje genetyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak nie bez znaczenia jest znacznie szybszy, epigenetyczny system kontroli genów. Ewolucja wyposażyła nas w narzędzie, dzięki któremu czynniki środowiskowe już za życia jednego osobnika mogą sprzyjać ekspresji określonych genów. Czasami ten epigenetyczny system kontroli nam sprzyja, ale i może nam szkodzić.

Kilka badań z początku XXI wieku wskazywało na to, że benzoesan sodu nie jest tak obojętny dla ludzkiego organizmu jak dotychczas sądzono. W pracach tych nie udowodniono jednak żadnego mechanizmu, według którego E211 wpływałby negatywnie na nasze zdrowie. Sytuację zmienia badanie uczonych z Uniwersytetu Chicago, którzy odkryli, że benzoesan sodu może wpływać na ekspresję naszych genów poprzez zmiany epigenetyczne. A to może przyczyniać się do występowania zaburzeń nie tylko na poziomie komórkowym, ale też odczuwalnych w całym organizmie.

(Epi)genetyczne stempelki

Do epigenetycznych zmian w genomie dochodzi dzięki obecności znaczników epigenetycznych. Przyłączenie się takiego znacznika do promotora danego genu powoduje wyciszenie jego aktywności, a w rezultacie zahamowanie produkcji odpowiedniego białka. Istnieje wiele rodzajów takich epigenetycznych mechanizmów a do najczęstszych należy metylacja, acetylacja, biotynylacja czy hydroksymetylacja.

Naukowcy z Uniwersytetu Chicago do tej listy dopisują benzoilację lizyny, do której dochodzi, gdy w organizmie dostępny jest kwas benzoesowy lub jego anion. A wprowadzane są one do organizmu wraz z pokarmem, konserwowanym E211. Amerykanie odkryli, że benzoilacja lizyny ma wpływ na wiele szlaków metabolicznych, w tym na te związane z wydzielaniem insuliny.

Zbyt wcześnie jednak, aby z całą pewnością obarczać popularny konserwant za epidemię otyłości czy cukrzycy typu 2. Konieczne są dalsze, szczegółowe badania, które wyjaśnią na ile wpływ benzoesanu sodu ma znaczenie w ekspresji różnych białek, w tym tych powiązanych wcześniej z chorobami metabolicznymi.

 

Na podstawie:

H. Huang et al., Lysine benzoylation is a histone mark regulated by SIRT2. Nature Communications 9 (2018) 3374

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.