artykuły
Udostępnij

Bakterie odmładzają

Czy sekret długowieczności tkwi w naszych jelitach? Badania przeprowadzone przez hiszpańskich uczonych u chorych na progerię dzieci i gryzoni wykazały, że przywrócenie odpowiedniej równowagi gatunkowej w mikroflorze jelitowej może spowalniać starzenie, a nawet wydłużać życie.

Bakterie odmładzają

Progeria jest schorzeniem genetycznym, w którym dochodzi do przyspieszenia procesów starzenia się i przedwczesnej śmierci chorego (najczęściej w wieku około 13 lat). Jest interesującą dla naukowców chorobą, ponieważ badania nad nią mogą być źródłem informacji na temat naturalnych procesów starzenia się.

Ważna równowaga

Wiek i związane z nim choroby często zaburzają naturalna równowagę gatunkową bakterii w jelitach. Badacze z hiszpańskiego University of Oviedo postanowili sprawdzić, czy przyspieszone procesy starzenia się również wywołują zaburzenia homeostazy jelitowej oraz czy można spowodować spowolnienie starzenia się i wydłużenie życia przywracając tylko odpowiedni stosunek różnych gatunków bakterii wewnątrz jelit.

W tym celu naukowcy pobrali próbki mikrobiomu jelitowego od 5 małych pacjentów, chorujących na progerię. Wywołali też tę chorobę u modyfikowanych genetycznie myszy. Zbadali również skład gatunkowy mikroflory jelitowej u stulatków, czyli osób, które uznaje się za „prawidłowo starzejące się”.

Bakterie rządzą!

Okazało się, że zarówno u dzieci z progerią, jak i u modyfikowanych genetycznie myszy, zaobserwowano nieprawidłowości w równowadze gatunkowej mikrobiomu. Im większe były odchylenia od normy, tym szybciej choroba postępowała.

Dlatego naukowcy postanowili przeszczepić bakterie jelitowe od zdrowych, młodych myszy do jelit myszy z progerią. Zaobserwowano, że chore myszy po przeszczepie mikroobiomu jelitowego wolniej traciły na wadze oraz rzadziej dochodziło u nich do niebezpiecznych niedocukrzeń (hipoglikemii), charakterystycznych objawów progerii. Okazało się, że zabieg ten nie tylko spowolnił rozwój choroby, ale spowodował również wydłużenie życia gryzoni aż o 15%!

Z kolei przeniesienie bakterii jelitowych chorych na progerię gryzoni do organizmów zdrowych myszy odbiło się negatywnie na ich zdrowiu. Choć nie zauważono przyspieszonego starzenia się, to myszy te szybciej przybierały na wadze, a ich metabolizm wyraźnie zwolnił.

Badanie składu bakteryjnego mikroflory jelitowej stulatków pokazało zaś, że jedną z bakterii mających wpływ na zdrowe starzenie się jest Akkermansia muciniphila. Bakteria ta spotykana była powszechnie w jelitach stulatków, prawie zaś nie występowała w jelitach chorych na progerię (im mniej jej było, tym bardziej zaawansowana była choroba). Gdy badacze podawali tylko tę bakterię do jelit chorych na progerię myszy, okazywało się, że długość życia tych gryzoni rosła.

Wyniki eksperymentu pokazują, że być może sposobem na spowolnienie starzenia się okazać się mogą odpowiednie preparaty probiotyczne. Zanim jednak do tego dojdzie, badacze muszą udowodnić, że przeszczep mikrobiomu jelitowego jest równie skuteczny u ludzi co u myszy.

Jak przebiega przeszczep?

Przeszczep mikrobiomu jelitowego, inaczej nazywany bakterioterapią fekalną, polega na pobraniu od dawcy próbki kału i po odpowiedniej obróbce przekazaniu jej do ciała biorcy. Obróbka ta polega na wymieszaniu próbki z solą fizjologiczną, odsączeniu i zamrożeniu wyodrębnionych bakterii. Mikroorganizmy mogą być następnie podane podczas kolonoskopii bezpośrednio do jelita grubego, podczas gastroskopii do dwunastnicy lub zostać połknięte po wcześniejszym opakowaniu je w kapsułkę, uwalniającą swoją zawartość dopiero w jelitach.

Z powodzeniem procedurę tę stosuje się dziś podczas przewlekłych zakażeń bakterią Clostridium difficile, będącą jedną z najczęstszych przyczyn rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Bakterioterapia fekalna pomaga też odtworzyć naturalną florę bakteryjną i wzmocnić odporność organizmu po intensywnym leczeniu, np. antybiotykami lub chemioterapeutykami.

 

Na podstawie:

E. Frederick, Poop transplants can help prematurely old mice live longer. Science (2019) DOI: 10.1126/science.aay9214

K. Camero, Could a gut bacterium boost athletic performance? Science (2019)

 

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.