artykuły
Udostępnij

Antybiotykoterapia a ryzyko raka

Amerykańcy naukowcy odkryli, że przedłużająca się antybiotykoterapia może zwiększać prawdopodobieństwo powstawania w jelitach polipów. Struktury te zazwyczaj poprzedzają pojawienie się nowotworu.

Antybiotykoterapia a ryzyko raka

Odkrycie antybiotyków niewątpliwie było kamieniem milowym w rozwoju medycyny, zaś ułatwiona dostępność antybiotykoterapii uratowała miliony ludzkich istnień. Dzięki rozwojowi badań nad chemoterapeutykami przeciwdrobnoustrojowymi udało nam się wyeliminować wiele chorób, które wywoływały we wcześniejszych wiekach śmiertelne epidemie. Wszystko jednak ma swoją cenę.

Powszechność stosowania leków przeciwbakteryjnych niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, począwszy od wykształcania przez mikroorganizmy oporności na używane do walki z nimi substancje, aż po zwiększanie prawdopodobieństwa wystąpienia różnych schorzeń u osób stosujących antybiotykoterapię. Ukazujące się w ostatnich latach publikacje naukowe sugerują istnienie związku między zażywaniem chemoterapeutyków przeciwdrobnoustrojowych a rozwojem chorób autoimmunologicznych, otyłości czy nawet zaburzeń nastroju. Wyniki badania, które ukazały się online w czasopiśmie Gut na początku kwietnia, pokazują istnienie związku pomiędzy przedłużającym się stosowaniem antybiotyków a ryzykiem pojawienia się polipów w jelitach, a tym samym zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju raka tego narządu.

Jeden z najczęstszych

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2013 roku zachorowało na niego ponad siedemnaście tysięcy Polaków, stanowił zaś przyczynę śmierci ponad jedenastu tysięcy osób w naszym kraju. Jego rozwojowi sprzyja siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, dieta uboga w błonnik, warzywa i owoce, nadużywanie alkoholu i niska aktywność fizyczna. Szacuje się, że w przypadku dwudziesty-trzydziestu procent chorych nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne, w tym skłonność do powstawania polipów w jelitach.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z ośrodków badawczych w stanach Massachusetts i Nebraska (USA) analizowano korelację między stosowaniem antybiotyków a obecnością polipów w jelitach. Wykorzystano dane pochodzące z bazy Nurses Health Study, ogromnego rejestru prowadzonego od 1976 roku, w którym zbierane są dane o stanie zdrowia ponad stu tysięcy pielęgniarek. W czasie trwania Nurses Health Study brało w nim udział ponad dwieście tysięcy kobiet.

W najnowszym badaniu amerykańskich naukowców analizowano dane pochodzące od podgrupy szesnastu i pół tysiąca kobiet, które w 2004 roku miały sześćdziesiąt lat lub więcej, a między 2004 a 2010 rokiem co najmniej raz poddały się kolonoskopii. U 1195 kobiet z tej grupy w czasie badania wykryto obecność polipów. Same polipy są zazwyczaj łagodnymi zmianami, jednak mogą poprzedzać powstanie guza w jelicie.

Co za długo…

Okazało się, że istnieje relacja pomiędzy występowaniem polipów a przynajmniej dwumiesięczną antybiotykoterapią. Ryzyko pojawienia się zmian w jelitach u kobiet, które w wieku dwadzieścia-czterdzieści lat były leczone antybiotykami przez przynajmniej dwa miesiące, było wyższe o trzydzieści sześć procent względem grupy kontrolnej. Przedłużająca się antybiotykoterapia w późniejszym wieku (czterdzieści-sześćdziesiąt lat) zwiększała prawdopodobieństwo pojawienia się polipów aż o sześćdziesiąt dziewięć procent. Większość zmian, których istnienie powiązano z antybiotykoterapią, zlokalizowanych było w początkowych odcinkach jelita grubego.

Naukowcy podkreślają, że do wyników tych badań należy podchodzić z duża dawką ostrożności. Zaobserwowana relacja nie musi mieć charakteru jednoznacznego związku przyczynowo-skutkowego. Bowiem niektóre z bakterii, przeciwko którym stosowano leczenie antybiotykami, ulokowane były właśnie w jelitach, gdzie mogły powodować stany zapalne. Ogniska stanów zapalnych są zaś znanym czynnikiem, sprzyjającym powstawaniu nowotworów.

 

Na podstawie:

Yin Cao, Kana Wu, Raaj Mehta, David A Drew, Mingyang Song, Paul Lochhead, Long H Nguyen, Jacques Izard, Charles S Fuchs, Wendy S Garrett, Curtis Huttenhower, Shuji Ogino, Edward L Giovannucci, Andrew T Chan, Long-term use of antibiotics and risk of colorectal adenoma. Gut, 4.04.2017. doi: 10.1136/gutjnl-2016-313413

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.