artykuły
Udostępnij

70 nocy w aptece

Noc z 3 na 4 stycznia: wapno, aspiryna, Acodin, test ciążowy, kwas foliowy, Altacet, syrop. Noc z 5 na 6 stycznia: Bactrim, Labicit S4, pojemnik na kał, wapno. Noc z 21 na 22 stycznia:  Ramoclav, pyralgina (2 op.), paracetamol (2 op.)...

70 nocy w aptece

Dyżuruje za siebie i bliską osobę, więc – jak na realia swojego powiatu – dwukrotnie częściej niż inni farmaceuci. Spędza w aptece 70 nocy rocznie. Zwykle bierze nockę za nocką, potem ma zgodnie z grafikiem kilka dni przerwy. Jako że nie stać go na zatrudnianie wykwalifikowanego personelu, a więc innego magistra farmacji pomiędzy dyżurami też jest w aptece (nawet zresztą gdyby chciał zatrudnić drugiego magistra, miałby z tym kłopot – na lokalnym rynku po prostu ich brakuje). Takie „sesje” powtarza 5-6 razy w miesiącu. To już nawet nie ograniczenia finansowe, ale właśnie dyżury powodują, że od lat nie był na prawdziwym urlopie. Przerwy między dyżurami dłuższej niż 10 dni nie udaje się wykroić.

Według starosty powiatu, w którym pracuje, lokalny szpital każdej nocy wystawia około 40 recept. Komputerowy system apteczny mówi co innego. W ciągu siedemdziesięciu dyżurów, w ciągu siedemdziesięciu nieprzespanych nocy, wydał z apteki niespełna 30 opakowań antybiotyków, jedno opakowanie leków przeciwzakrzepowych i trzykrotnie leki psychotropowe lub nasenne.  – Przez dwadzieścia lat swojej pracy, mogę to z ręką na sercu stwierdzić, nie wydałem w nocy żadnego leku ratującego życie, wymagającego natychmiastowego podania – mówi. – Nawet antybiotyk, na który lekarz wypisze receptę w środku nocy, nie musi zostać natychmiast zażyty. I zwykle nie jest, bo jeśli ktoś weźmie lek o 3.15, to przez kolejne noce też będzie musiał budzić się o tej porze, bo musi przecież zachować ośmio- lub sześciogodzinne, równe odstępy między kolejnymi dawkami. Dla własnej wygody czeka więc do rana, by zapewnić sobie normalny, nocny, ośmiogodzinny wypoczynek.

W czasie dyżuru do apteki najczęściej zaglądają narkomani. Chcą kupić igły, strzykawki, sól fizjologiczną. Cena sprzedaży takiego zestawu – około złotówki, w tym kilka groszy dochodu dla apteki. Na liście produktów niezbędnych pacjentom w porze nocnej są też prezerwatywy, testy ciążowe i Eskapelle. Są krople do nosa, tabletki przeciwbólowe, wapno. Bywają też absurdalne zakupy: dezodorant w kulce Vichy, pomadka do ust, plasterki na opryszczkę...

Ruch w aptece, jeśli dwóch bądź trzech klientów można nazwać ruchem, zamiera w aptece w okolicach północy lub chwilę później. Później pacjentom bądź ich bliskim nie jest po drodze do apteki. Na palcach dwóch rąk da się odliczyć przyjścia pacjentów między północą a porankiem. Co kupują? Także nic naglącego, ratującego życie. 4.33 - Amotaks, 5.37 – dwa preparaty do oczu, 2.49 – paracetamol i No-Spa, 1.29 – Nasivin, 1.07 – Otrex, 4.12 – Stoperan, 5.19 – Polprazol, No-Spa, 2.55 – Xylogel, 3.06 – Ibuprom. Trochę mało, jak na siedemdziesiąt nieprzespanych nocy.

Farmaceuci z jego powiatu zbuntowali się. Powiadomili starostę, że mogą dyżurować maksymalnie do 22.00. Starosta, odwołując się do Prawa farmaceutycznego stwierdził, że będzie to oznaczało naruszenie Prawa farmaceutycznego.

Dodatkowo podnoszona jest przez farmaceutów kwestia nierównego ich traktowania, co z kolei niezgodne jest przecież z Konstytucją. – W naszym powiecie jest szereg miejscowości, w których działają apteki, dyżurować muszą jednak wyłącznie apteki z miasta, w którym jest szpital. Dlaczego? Bo tak ustaliła rada powiatu. W praktyce więc – tylko mieszkańcy jednej miejscowości mają możliwość kupienia leku nocą czy w święta. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie jechał pięćdziesiąt kilometrów, do odległego miasta, by kupić syrop na kaszel czy prezerwatywę. Pomyśli i kupi je wcześniej. Znajdzie czas, by z katarem czy skręconą rano nogą pójść do lekarza w godzinach pracy przychodni, nie będzie jechał na SOR w porze nocnej, by uniknąć kolejek, czekania na badania. Jeśli ma zlecone badanie kału, kupi pojemnik wracając od lekarza ze zleceniem. Nawet narkomani mogą nauczyć się, że trzeba sobie zrobić zapas igieł, strzykawek i soli. Tym bardziej powinni o tym pomyśleć rodzice małych dzieci, kupując leki gdy dziecko zaczyna mieć objawy chorobowe, a nie dopiero wtedy, gdy już silnie gorączkuje czy kaszle. Ludzie z małych miejscowości i wiosek, gdzie nie ma dyżurujących aptek, jakoś to potrafią.  Pacjenci, którzy rzeczywiście mają nagłe problemy ze zdrowiem, zwykle szukają pomocy w szpitalu, nie w aptece. Nikt ich stamtąd nie wypuści bez udzielenia niezbędnej pomocy.

Aptekarska solidarność załamała się za sprawą apteki sieciowej, której właściciele nie dyżurują przecież osobiście. Z petycji wystosowanej do starosty powoli wycofywały się w związku z tym kolejne apteki. Na „placu boju” pozostało ich kilka.

Zmiany prawne, w tym ustawa refundacyjna, bardzo uszczupliły dochody aptek, a kondycja ekonomiczna – zwłaszcza małych aptek - zaczęła coraz poważniej zagrażać ich dalszej egzystencji – mówi farmaceuta. – Tam, gdzie pojawiają się sieci, dochody spadają jeszcze bardziej. Wiele aptek w małych miejscowościach pracuje dziś tylko dlatego, że farmaceuta nie potrafi rozstać się z dorobkiem swojego życia. Albo dlatego, że ograniczając koszty do minimum, cokolwiek w ten sposób zarobi, bo przecież innej pracy nie znajdzie. Poza tym, aptekarze z tych aptek są zazwyczaj już w wieku, gdy nie zaczyna się życia od zera. Wiele aptek ma jednak coraz poważniejsze długi, wiele ledwo zipie. Niektóre mają jednoosobową obsadę, to znaczy, że pracuje w nich jeden magister farmacji, który jest na miejscu przez cały dzień, od rana do wieczora. Jeśli po takim dniu ma jeszcze dyżurować, tylko cud chroni go od popełnienia pomyłki, a nasze pomyłki mogą mieć przecież dramatyczne skutki.  Zadaniem powiatu – nie aptek – jest zapewnienie pacjentom opieki medycznej i dostępu do leków, więc niech powiaty otworzą przyszpitalne apteki, które będą świadczyć usługi w nocy i święta. Niech wezmą wreszcie na swe barki obowiązek, który na nich ciąży, a nie przerzucają go na innych. Jeśli będą musiały zapłacić za tę pracę, szybko zauważą, że nie ma rzeczywistego zapotrzebowania na pracę aptek w nocy i w święta. Łatwo przymusić kogoś do wykonania pracy posługując się starymi, nieadekwatnymi do sytuacji przepisami. Kto z radnych powiatu chciałby postawić się na naszym miejscu i świadczyć pracę na rzecz innych zupełnie za darmo? Łatwo w internecie napisać zdanie typu: nie opłaca się, to zamknij aptekę, fakty są jednak takie, że hydraulik nie przyjdzie naprawić cieknącego kranu za „dziękuję”, a kierowca taksówki za darmo nie odwiezie matki z dzieckiem do domu... Czy tak trudno zrozumieć, że dyżur w aptece to też praca?

Wysłuchała MJ

Nazwisko farmaceuty do wiadomości redakcji 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.