Aktualności

Szczepionka przeciw chlamydiom

14 sierpnia 2019

Pierwsze wyniki badań klinicznych dają nadzieję na opracowanie szczepionki przeciwko częstej, lecz skrycie przebiegającej chorobie wenerycznej - informuje pismo „Lancet Infectious Diseases”.

Co roku na świecie rozpoznawanych jest około 131 mln przypadków chlamydiozy, choroby wywoływanej przez wewnątrzkomórkowe bakterie Chlamydia. Szerzy się z człowieka na człowieka głównie drogą płciową lub w czasie porodu. Po wtargnięciu do organizmu chlamydie przyczepiają się do komórek gospodarza, wnikają do nich i tam się mnożą, po czym rozprzestrzeniają się drogą krwionośną. Najbardziej znane to Chlamydia trachomatis oraz Chlamydia pneumoniae. Zakażenia Chlamydia trachomatis są częstą przyczyną stanów zapalnych narządu rodnego. Może to prowadzić do bezpłodności lub powikłań ciąży.

Spowodowane przez chlamydie infekcje można wprawdzie leczyć antybiotykami, jednak często przebiegają one bezobjawowo i zakażone osoby nie są tego świadome. Oprócz zaburzeń płodności, chlamydioza sprzyja także zakażeniu wirusem HIV.

Podejmowane są próby badań przesiewowych (zwłaszcza wśród młodych osób), które zwiększyłyby odsetek wyleczonych. Jednak zdaniem specjalistów prawdziwie skuteczne byłoby dopiero opracowanie odpowiedniej szczepionki, która dawałaby odporność na zakażenie.

Dwie odmiany takiej właśnie szczepionki przetestował zespół doktora Franka Follmanna z duńskiego Statens Serum Institut na dwóch grupach liczących po 15 wolnych od chlamydii kobiet w wieku od 19 do 45 lat. Kolejnym pięciu kobietom podano placebo.

Wszystkie uczestniczki badań otrzymały trzy zastrzyki domięśniowe (w ramię) w ciągu czterech miesięcy. Następne dwie dawki podano jako aerozol do nosa w kilka tygodni później. Ani kobiety, ani osoby monitorujące wpływ szczepionki nie wiedziały, kto jest, w której grupie.

U zaszczepionych wzrósł poziom przeciwciał przeciwko chlamydiom - zarówno we krwi, jak i wydzielinie pochwowej (to tam znajduje się „pierwsza linia obrony”). Podanie placebo nie wywołało takiego efektu. Co szczególnie ważne - nie zaobserwowano istotnych skutków ubocznych.

Badania wciąż są jednak we wczesnej fazie. Kolejnym krokiem będzie zbadanie na większej liczbie ochotniczek, w jakim stopniu szczepionka rzeczywiście chroni ludzi przed zakażeniem chlamydiami. Jeśli okaże się skuteczna, mogłaby być podawana w tym samym czasie, co zapobiegająca rakowi szyjki macicy szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.