Aktualności

Nastolatek stracił wzrok przez frytki i chipsy

04 września 2019

Żywiący się przez całe lata głównie chipsami, frytkami i białym chlebem brytyjski 17-nastolatek trwale stracił wzrok i ma problemy ze słuchem - informuje pismo „Annals of Internal Medicine”.

Do szpitala Bristol Eye Hospital trafił siedemnastolatek, który oślepł niemal całkowicie. Nie ujawniono jego tożsamości.

Jak się okazało, od czasu, gdy pacjent przestał chodzić do szkoły podstawowej, jego dieta składała się głównie z codziennej porcji frytek. Jako przekąskę jadł też chipsy Pringles, czasem kromki białego chleba i od czasu do czasu kiełbaskę, plasterek szynki lub sera. Nie jadł natomiast właściwie żadnych owoców i warzyw.

Testy wykazały poważne niedobory witamin B12 oraz D, miedzi i selenu, jak również uszkodzenia związane z niedożywieniem.

Wcześniej - gdy miał 14 lat - zgłosił się do lekarza rodzinnego z powodu złego samopoczucia i zmęczenia. Wówczas zdiagnozowano u niego anemię makrocytową i niedobór witaminy B12 oraz przepisano suplementy tej witaminy. Nastolatek nie kontynuował jednak leczenia ani nie skorygował niezdrowej diety. Rok później zgłaszał problemy ze słuchem, a trzy lata później trafił do szpitala z powodu postępującej utraty wzroku.

Jak wyjaśnił lekarzom, nie może znieść niektórych tekstur jedzenia, dlatego żywił się niemal wyłącznie chrupiącymi frytkami i chipsami.

Choć nie miał nadwagi ani niedowagi, był poważnie niedożywiony, a jego kości były słabo zmineralizowane. Wzrok okazał się tak słaby, że spełniał kliniczne kryteria bycia niewidomym. W samym środku pola widzenia nastolatka było martwe pole – nie mógłby prowadzić samochodu, a czytanie, oglądanie telewizji czy rozpoznawanie twarzy byłoby bardzo trudne. Może jednak chodzić samodzielnie, ponieważ ma zachowane widzenie peryferyjne.

Młodemu pacjentowi przepisano suplementy witaminowe, skierowany też został do dietetyka i specjalistycznego zespołu zdrowia psychicznego.

Jak zaznaczają specjaliści, neuropatia wzrokowa powstała wskutek niedoborów żywieniowych (NON) jest uleczalna, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana. Jeśli jednak niedobory witamin i mikroelementów trwają za długo włókna nerwowe w nerwie wzrokowym obumierają i uszkodzenie staje się trwałe.

NON jest najczęściej wywołana niedoborem kwasu foliowego i witamin z grupy B w wyniku niedożywienia, złych nawyków żywieniowych bądź przewlekłego alkoholizmu. Również weganie są narażeni na zwiększone ryzyko problemów ze wzrokiem związanych z niedoborem witaminy B12, jeśli nie uzupełnia diety o źródła witaminy B12, na przykład produkty wytwarzane z drożdży (jak popularny w Wielkiej Brytanii Marmite).

Takie przypadki są w krajach rozwiniętych na szczęście rzadkie, ale rodzice zbyt wybrednych dzieci powinni zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia i szukać specjalistycznej pomocy. Przyczyną złej diety mogą być na przykład alergia i autyzm.

Specjaliści zaznaczają, że preparaty multiwitaminowe mogą uzupełniać dietę, ale nie zastępują zdrowego odżywiania. Znacznie lepiej przyjmować witaminy poprzez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, zwłaszcza że nadmiar na przykład witaminy A może być toksyczny. (PAP)

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.