Aktualności

Hormon stresu we włosie zdiagnozuje depresję

26 lipca 2019

Poziom kortyzolu we włosach może pomóc zidentyfikować nastolatków bardziej narażonych na zaburzenia zdrowia psychicznego - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio, których wnioski publikuje pismo "Psychoneuroendocrinology".

Badacze stwierdzili, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom kortyzolu miał związek z występowaniem objawów depresji. W badaniach wzięło udział 432 uczniów w wieku od 11 do 17 lat. Objawy depresji oceniane były na podstawie kwestionariuszy. W większości przypadków naukowcy badali 3-centymetrowe próbki włosów, aby ocenić poziom kortyzolu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

"Te wyniki sugerują, że niski i wysoki poziom kortyzolu ma związek z zaburzeniami depresyjnymi, a dobre zdrowie psychiczne odzwierciedla umiarkowany poziom tego hormonu. Choć trudno jest podać przyczynę bez wykonania dalszych badań, możliwe, że odpowiedź na stres u niektórych osób jest stępiona, co zmniejsza produkcję kortyzolu lub zmienia sposób, w jaki jest przetwarzany w organizmie" - mówi dr Jodi Ford, autorka analizy.

Badania wykazały także, że młodzież, która mogła liczyć na wsparcie ze strony rodziców doświadczała mniej objawów depresji.

Zgodnie z danymi z 2016 roku, blisko jeden na ośmiu nastolatków doświadczył epizodu depresyjnego. W ciągu ostatniej dekady odsetek młodych ludzi borykających się z depresją stopniowo się zwiększa, a samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyna zgonów wśród nastolatków - piszą autorzy.

Diagnozowanie zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków stanowi jednak wyzwanie, gdyż często pojawia się problem z opisaniem objawów, a rodzice i opiekunowie mogą łatwo przeoczyć ważne sygnały, które mogą uznać za zmiany nastroju naturalne dla okresu dorastania - dodają badacze.

"Badanie poziomu kortyzolu we włosach stanowi prosty i stosunkowo niedrogi test, jednak zanim zostanie on rozpowszechniony musimy lepiej zrozumieć zaobserwowane zależności i ustalić wartości, które powinny zostać uznane za niepokojące. Możliwe, że badanie to pomoże także oceniać skuteczność zastosowanego sposobu leczenia depresji" - komentuje dr Ford.

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.