Aktualności

Dłuższe życie dzięki lekom

26 września 2019

Leki zmieniły nasze życie, przede wszystkim znacznie je wydłużyły. W ostatnich 60 latach przeciętna długość życia w USA wzrastała co roku o dwa miesiące, głównie za sprawą leków - pisze Thomas Hager w książce „Dziesięć leków”.

Angielskie słowa „drug” oznaczające lek pochodzi od starofrancuskich i niderlandzkich słów oznaczających „baryłki” - pojemniki, w których dawniej przechowywano zioła. Zioła zapoczątkowały farmakoterapię, wiele współczesnych leków ma „ziołowe” pochodzenie. Dziś coraz częściej stosowane są leki nowej generacji, opracowywane dzięki nowym technologiom, bardziej precyzyjne i działające na poziomie molekularnym.

O tym wszystkim pisze Thomas Hager, dziennikarz popularnonaukowy, absolwent studiów medycznych. Opisuje najbardziej przełomowe leki w dziejach medycyny, wiele z nich stosowanych do dziś. Ale tak naprawdę przedstawia znacznie więcej farmaceutyków o ogromnym znaczeniu dla ludzkości.

„Nie chciałem iść standardowym szlakiem największych przebojów farmaceutycznych w dziejach ludzkości, toteż pominąłem oczywistych kandydatów, takich jak aspiryna i penicylina” - pisze Hager. Wśród tych mniej oczywistych farmaceutyków opisuje „martini w pigułce”, czyli pierwszy lek uspokajający, który wprowadzono na rynek przed prawie 65 laty, w 1955 r. Odkryto go przypadkowo, tak jak wiele innych leków, podczas prac nad penicyliną.

Autor „Dziesięciu leków” pisze też o pierwszych kropelkach nasennych zawierających wodzian chloralu, które tak skutecznie usypiały, że dawniej po dodaniu do drinków służyły do tego samego, co obecnie tzw. pigułka gwałtu. Hager pisze o pierwszych lekach przeciwpsychotycznych (chloropromazynie), dzięki którym opustoszały zakłady psychiatryczne. Mało natomiast wiadomo o tym, że w znacznym stopniu przyczyniły się do tego także antybiotyki, bo ludzie przestali chorować na zaawansowaną postać kiły doprowadzającej niektóre swe ofiary do obłędu.

Jeśli chodzi o wydłużanie życia, to na pierwszym miejscu są bez wątpienia szczepionki, leki chroniące nas przez zakażeniami, które do niedawna dziesiątkowały ludzkość, jak ospa i cholera. Przeciwciała monoklonalne zrewolucjonizowały leczenie wielu chorób nowotworowych oraz reumatoidalnego zapalania stawów czy chorób zapalnych jelit. Pojawiły się pigułki antykoncepcyjne dla kobiet oraz leki na zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Leki nie zawsze jednak są „cudownymi pigułkami”, czasami pokazują też „diabelskie” działanie, bo wywołują działania uboczne lub okazują się mniej skuteczne niż początkowo się wydawało. O tym również pisze Hager. Ostrzega, że niektóre leki mogą uzależniać i często są nadużywane. W USA jedna osoba zużywa średnio dziesięć różnego typu leków. Bo Amerykanie najwięcej wydają na leki. Stanowią niecałe 5 proc. światowej populacji, ale z ich kieszeni pochodzi ponad połowa pieniędzy wydawanych na świecie na farmaceutyki. (PAP)

 Autor: Zbigniew Wojtasiński

 
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.