www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/8396
Niedziela, 26 kwietnia 2015r. • Marii, Marzeny, Ryszarda

Indeks leków - Cyto-Protectin


Cyto-Protectin - 1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny.

Wskazania:
W kardiologii: długotrwałe leczenie choroby niedokrwiennej serca - zapobieganie napadom dławicy piersiowej, w skojarzeniu z innymi lekami. W otolaryngologii: leczenie zaburzeń ślimakowo-przedsionkowych wywołanych niedokrwieniem, takich jak zawroty głowy, szumy uszne, niedosłuch.

Skład:
1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny.

Działanie:
Lek o działaniu cytoprotekcyjnym. Trimetazydyna w warunkach niedotlenienia tkanek podtrzymuje procesy metaboliczne w komórkach, zapobiega obniżeniu stężenia ATP, reguluje czynność pompy sodowo-potasowej w błonie komórkowej, utrzymuje homeostazę komórek. Hamuje β-oksydację kwasów tłuszczowych poprzez zablokowanie długołańcuchowej tiolazy 3-ketoacylokoenzymu A, co powoduje nasilenie utleniania glukozy. Następuje optymalizacja procesów energetycznych komórek i utrzymanie prawidłowego ich metabolizmu podczas niedokrwienia. Po podaniu doustnym osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 5 h. Z białkami osocza wiąże się w około 16%. Jest wydalana głównie z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 7 h, u chorych po 65 rż. wydłuża się do 12 h.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na trimetazydynę lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <15 ml/min). Ciężka niewydolność wątroby.

Ciąża i laktacja:
Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią (brak wystarczających badań).

Efekty uboczne:
Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha.

Dawkowanie:
Doustnie, zazwyczaj 35 mg 2 razy na dobę (rano i wieczorem). U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 15-40 ml/min) należy w razie potrzeby odpowiednio zmniejszyć dawkę leku. U pacjentów w podeszłym wieku oraz przed zabiegiem chirurgicznym modyfikacja dawki nie jest konieczna.
Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, połykać w całości, popijając wodą.


<< Powrót do listy


Encyklopedia leków nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu.
Danych o lekach dostarcza: Pharmindex (c) UBM Medica Polska.

sonda / plebiscyt


Jak zapobiegasz przesileniu wiosennemu?


Array ( [1] => Staram się spać minimum 8 godzin na dobę. [2] => A co to takiego to przesilenie wiosenne? [3] => Rezygnuję z używek, które osłabiają mój organizm. [4] => Hartuję swoje ciało przez cały rok, dlatego niestraszne są mi zmiany temperatury. [5] => Ubieram się na „cebulkę”, dzięki czemu unikam przegrzania. [6] => Regularnie uprawiam sport na świeżym powietrzu. [7] => Jak zapobiegasz przesileniu wiosennemu? )