www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/1819
Wtorek, 6 października 2015r. • Artura, Fryderyki, Petry

Indeks leków - Metronidazol


Metronidazol - 1 g maści zawiera 100 mg metronidazolu.

Wskazania:
Endodontyczne leczenie zgorzeli miazgi. Niepoddające się rutynowemu leczeniu zaawansowane postacie zapalenia przyzębia. Ropnie przyzębne. Wrzodziejące zapalenie dziąseł.

Skład:
1 g maści zawiera 100 mg metronidazolu.

Działanie:
Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na beztlenowe bakterie Gram-ujemne (m.in. Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Veillonella spp.) oraz beztlenowe bakterie Gram-dodatnie (m.in. Eubacterium spp., Clostridium spp., Peptostreptococcus spp.). Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Metronidazol metabolizowany jest w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza w niewielkim stopniu, do 20%. Dobrze rozpuszcza się w lipidach i przenika do tkanek oraz płynów ustrojowych. Z moczem wydala się 80% przyjętej dawki, a z kałem około 15%.

Przeciwwskazania:
W leczeniu chorób przyzębia: nadwrażliwość metronidazol lub inne składniki preparatu, ciąża, okres karmienia piersią, kacheksja (szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku). W leczeniu endodontycznym: brak przeciwwskazań.

Ciąża i laktacja:
W leczeniu chorób przyzębia w ciąży i w okresie karmienia piersią, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. W pozostałych przypadkach nie zaleca się stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Efekty uboczne:
Obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha).

Dawkowanie:
W leczeniu zgorzeli miazgi zęba, jako wkładkę czasową między wizytami: maść wprowadza się igłą Lentulo do oczyszczonego i osuszonego kanału. W przypadku ostrego stanu opatrunek zmienia się codziennie, aż do ustąpienia zaostrzenia, a w stanach przewlekłych opatrunek pozostawia się przez 2-3 dni (nie dłużej niż 5-7 dni). W zaawansowanych przypadkach zapalenia przyzębia - jako uzupełnienie leczenia podstawowego - delikatnie smaruje się dziąsła 2 razy dziennie. W leczeniu ropni przyzębnych, po odbarczeniu ropnia, maść wprowadza się do patologicznej kieszonki dziąsłowej, a następnie rozpoczyna leczenie przyczynowe. We wrzodziejącym zapaleniu dziąseł delikatnie smaruje się dziąsła 2-3 razy na dobę; po 3-5 dniach przeprowadza się sanację jamy ustnej. Preparat stosować do 7-10 dni.


<< Powrót do listy


Encyklopedia leków nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu.
Danych o lekach dostarcza: Pharmindex (c) UBM Medica Polska.

sonda / plebiscyt


Co sądzisz o możliwości kupowania marihuany leczniczej w aptece?


Array ( [1] => Jestem za, pod warunkiem ścisłej kontroli recept [2] => Jestem przeciw, powinna być tylko w szpitalach [3] => To dobry pomysł, powinna być szeroko dostępna [4] => Jestem przeciw, będą fałszowane recepty [5] => Jestem przeciw, nie powinna w ogóle być udostępniana [6] => Jestem za, wolę marihuanę niż dopalacze [7] => Co sądzisz o możliwości kupowania marihuany leczniczej w aptece? )