GOOD
Piątek, 22 maja 2015r. • Emila, Neleny, Romy

Indeks leków - Vitaminum E GSK


Vitaminum E GSK - 1 kaps. miękka zawiera 100 mg lub 400 mg octanu D,L-α-tokoferolu.

Wskazania:
Kapsułki 100 mg: Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Kapsułki 400 mg: Wtórna profilaktyka choroby niedokrwiennej serca i wspomagająco w leczeniu miażdżycy.

Skład:
1 kaps. miękka zawiera 100 mg lub 400 mg octanu D,L-α-tokoferolu.

Działanie:
Witamina E działa jako przeciwutleniacz i chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy błon komórkowych oraz inne związki wrażliwe na utlenianie (m.in. witaminę A i C). Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki. Wykazano związek między dzienną podażą dawek witaminy E a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami, których patogeneza związana jest ze stresem oksydacyjnym, Witamina E obniża aktywność agregacyjną płytek krwi. Z przewodu pokarmowego wchłania się 20-60%. Wchłanianie witaminy E zwiększa się w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Wraz ze zwiększeniem podawanej dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciałku szklistym i siatkówce. Witamina E częściowo przenika przez łożysko i do mleka matek. Większość witaminy E jest wydalana z żółcią. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. T0,5 wynosi ok. 2 tyg.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperwitaminoza E. Zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczów. Hipoprotrombinemia spowodowana niedoborem witaminy K.

Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby oraz przy równoczesnym stosowaniu środków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i indandionu, z względu na możliwość występowania hipoprotrombinemii.

Ciąża i laktacja:
Zalecane dzienne spożycie witaminy E dla kobiet ciężarnych w wieku 14-50 lat wynosi 15 mg. Nie opisano komplikacji zarówno po podwyższeniu jak i obniżeniu stężeń wit E u kobiet w ciąży. Zalecane dzienne spożycie witaminy E dla kobiet karmiących piersią wynosi 19 mg.

Efekty uboczne:
Stosowanie dawek przekraczających 300 mg octanu D,L-α-tokoferolu rzadko może powodować: nudności, biegunkę, kurcze jelit, zmęczenie, zaburzenia emocjonalne, osłabienie, zakrzepowe zapalenie żył, bóle głowy, niewyraźne widzenie, wysypkę, zaburzenia gonad, bolesność piersi, kreatynurię, podwyższenie stężenia kinazy kreatyninowej, cholesterolu i triglicerydów oraz obniżenie stężenia tyroksyny i trójjodotyroniny we krwi, podwyższenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu. Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Interakcje:
Kolestyramina, kolestypol, oleje mineralne lub neomycyna stosowane doustnie mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E. Witamina E lub jej metabolity działają antagonistyczne do witaminy K. Jednoczesne stosowanie doustnych leków przeciwzakrzepowych lub estrogenów zwiększa się ryzyko krwotoków. Witamina E zwiększa wchłanianie i wykorzystanie witaminy A. Związki żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem obu leków).

Dawkowanie:
Doustnie: zwykle 1 kaps. na dobę.


<< Powrót do listy


Encyklopedia leków nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu.
Danych o lekach dostarcza: Pharmindex (c) UBM Medica Polska.

sonda / plebiscyt


W maju obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajników, dlaczego wciąż tak rzadko się badamy?


Array ( [1] => Nie badam się, nikt w rodzinie nie miał raka. [2] => Badam się, w rodzinie są przypadki raka jajników. [3] => Myślę o operacji, jakiej poddała się Angelina Jolie. [4] => Nie badam się. Żyję chwilą. [5] => Chcę się przebadać pod kątem nosicielstwa genu BRCA1. [6] => Chcę iść na badania, ale brakuje mi czasu… [7] => W maju obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajników, dlaczego wciąż tak rzadko się badamy? )