Index leków

Tetraratio

Tetraratio, ratiopharm
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
Objawowe leczenie stanów przebiegających z nadmiernym i bolesnym napięciem mięśni szkieletowych: w przebiegu kręgosłupa lub stawów (rwa kulszowa, rwa barkowa, bóle lędźwiowe, reumatyczne schorzenia stawów); przykurcze po urazach i zabiegach chirurgicznych; przykurcze neurologiczne ze stanami spastycznymi; spastyczność mięśni różnego pochodzenia. Lek wspomagający rehabilitację czynnościową.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 50 mg tetrazepamu.
Działanie:
Lek psychotropowy z grupy 1,4-benzodiazepin. Wykazuje silne działanie zwiotczające mięśnie szkieletowe. Działa także uspokajająco i nasennie, przeciwlękowo, a także przeciwdrgawkowo. Poprzez zmniejszenie napięcia mięśni i bólu oraz zmniejszenie napięcia psychicznego zmienia percepcję bólu na poziomie o.u.n. i łagodzi dolegliwości związane z przykurczami i zwiększonym napięciem mięśni szkieletowych różnego pochodzenia. Tetrazepam wykazuje średnio nasilone lub duże powinowactwo do ośrodkowych i obwodowych receptorów benzodiazepin. Po podaniu doustnym szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 1,5-2 h. W 70% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie. Jest wydalany głównie z moczem w postaci glukuronianów. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na tetrazepam lub inne benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu. Niewydolność oddechowa. Ciężkie uszkodzenie wątroby (porfiria wątrobowa ostra przerywana). Zaburzenia czynności oddechowej we śnie (zespół bezdechu sennego).
Środki ostrożności:
Szczególną ostrożność należy zachować w: znacznym obniżeniu siły mięśni (miastenii); zaburzeniach koordynacji chodu i ruchów (ataksja rdzeniowa lub móżdżkowa); ostrym zatruciu alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi, neuroleptykami, lekami przeciwdepresyjnymi, solami litu; ciężkim uszkodzeniu wątroby (żółtaczka cholestatyczna); jaskrze z zamkniętym kątem przesączania. U dzieci lek można stosować tylko w przypadku konieczności (np. ciężkie zespoły spastyczne). Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku lub ogólnie osłabionych, pacjentów z organicznymi zmianami mózgu, z niewydolnością krążenia lub oddychania (przewlekłe obturacyjne choroby płuc), niewydolnością wątroby lub nerek. Lek może wywoływać uzależnienie. U pacjentów z wywiadem wskazującym w przeszłości na uzależnienie lek można stosować w wyjątkowych przypadkach i przez krótki czas.
Ciąża i laktacja:
Nie należy stosować.
Efekty uboczne:
Mogą wystąpić: znużenie, osłabienie, spowolnienie sprawności psychofizycznej. Niezbyt często: zawroty głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia koordynacji ruchów; biegunka, zaparcie, nudności, wymioty. Rzadko: alergiczne reakcje skórne (świąd, zaczerwienienie skóry, obrzęk twarzy); osłabienie siły mięśniowej. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona lub zespół Lyella); nadmierne ślinienie, suchość w ustach, nasilone pragnienie; zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia miesiączkowania oraz zmniejszenie popędu płciowego. Ponadto mogą wystąpić: trudności w zasypianiu, zaburzenia snu, zwiększenie częstości kurczów mięśni, omamy lub reakcje paradoksalne, np. stany pobudzenia, lęki, skłonności samobójcze, napady agresji. Nagłe odstawienie leku po dłuższym stosowaniu może powodować nasilenie marzeń sennych, psychozy, drżenia, napady drgawek, nadmierną potliwość.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli: początkowo 50 mg raz na dobę, najlepiej wieczorem; w przypadku braku skuteczności dawkę można zwiększać o 25 mg do uzyskania oczekiwanej skuteczności. Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 50-200 mg na dobę w 3 dawkach. W pojedynczych przypadkach w leczeniu ciężkiej spastyczności dawka dobowa może wynosić 400 mg w dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 1 rż.: zazwyczaj 4 mg/kg m.c. na dobę w 3 dawkach. W niewydolności wątroby lub nerek oraz u osób w podeszłym wieku - dawkowanie indywidualne. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Należy unikać leczenia przez okres powyżej 4 tyg.; długotrwałe leczenie prowadzi się tylko w leczeniu zespołów spastycznych. Podczas długotrwałego leczenia (więcej niż 1 tydzień), jeśli leczenie ma być zakończone, dawkę leku należy zmniejszać stopniowo. Tabletki należy połykać bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością wody (np. szklanką wody).
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.