Index leków

Myolastan

Myolastan, Sanofi-Aventis France
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
W reumatologii: leczenie wspomagające przykurczów mięśni.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 50 mg tetrazepamu.
Działanie:
Pochodna benzodiazepiny o silnym działaniu zwiotczającym mięśnie szkieletowe. Mechanizm działania miorelaksacyjnego związany jest z nasileniem hamującego działania GABA-ergicznego w o.u.n. Ostateczny efekt działania tetrazepamu jest wynikiem hamowania presynaptycznego mono- i polisynaptycznego łuku odruchowego i jego nadrdzeniowej aktywności. Tetrazepam działa również uspokajająco, przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo. Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Początek działania występuje po około 15 min po podaniu. Jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest w 70% z moczem i w 30% z kałem, głównie w postaci połączenia hydroksy-3-tetrazepamu z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 22 +/- 4 h i ulega wydłużeniu u osób w podeszłym wieku oraz u osób z niewydolnością nerek i wątroby. Tetrazepam przenika przez barierę łożyska i do mleka matki.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na tetrazepam, inne benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność oddechowa. Zespół bezdechu nocnego. Ciężka niewydolność wątroby (ryzyko wystąpienia encefalopatii). Miastenia. Dzieci do ukończenia 6 rż.
Środki ostrożności:
U dzieci lek można stosować tylko w wyjątkowych przypadkach, w ostrych stanach spastycznych. Ostrożnie stosować u pacjentów nadużywających alkoholu i leków w wywiadzie, u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością oddechową.
Ciąża i laktacja:
Nie zaleca się stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. Stosowanie dużych dawek leku w ostatnim trymestrze ciąży może powodować hamowanie czynności ośrodka oddechowego u noworodka oraz hipotonię; mogą wystąpić objawy z odstawienia u noworodka. Tetrazepamu nie należy stosować w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.
Efekty uboczne:
Mogą wystąpić: zawroty głowy, astenia, hipotonia mięśniowa, uczucie upojenia alkoholowego, zmniejszenie czujności, senność, niepamięć następcza, spowolnienie psychofizyczne, reakcje paradoksalne (pobudzenie, agresja, napięcie, splątanie, omamy, zaburzenia osobowości, zaburzenia świadomości), obniżenie libido, wysypka skórna (grudkowo-plamkowa, rumieniowata, świerzbiączkowa), wyprysk, ciężkie reakcje nadwrażliwości (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka). Rzadko: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka.
Długotrwałe stosowanie leku może być przyczyną rozwinięcia się tolerancji na lek i wystąpienia uzależnienia fizycznego i psychicznego. Nagłe przerwanie leczenia w takich przypadkach może prowadzić do wystąpienia zespołu abstynencyjnego (bezsenność, ból głowy, niepokój, ból mięśni, zwiększone napięcie mięśniowe; rzadziej: drażliwość, pobudzenie, splątanie; w bardzo rzadkich przypadkach: drżenie, halucynacje, nadwrażliwość na bodźce zapachowe, światło, derealizacja, omamy i napady drgawkowe) lub do przejściowych reakcji "z odbicia".
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli: początkowo 50 mg wieczorem, następnie w razie konieczności dawkę można zwiększać o 25 mg na dobę w warunkach ambulatoryjnych do 100 mg na dobę, a w warunkach szpitalnych - do 150 mg na dobę. Dawka dobowa może być podana jednorazowo wieczorem lub w 2-3 dawkach podzielonych. U pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku zaleca się zmniejszenie dawki, np. do połowy dawki standardowej. Dzieci powyżej 6 rż.: tylko w wyjątkowych przypadkach ostrych stanów spastycznych - 4 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych.
Tabletki preparatu są podzielne. Preparat należy stosować przez możliwie najkrótszy okres w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia uzależnienia.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.