Index leków

Miozepam

Miozepam, Jelfa
produkt w bazie ma status nieaktywny
Wskazania:
Leczenie wspomagające przykurczów mięśniowych w reumatologii.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 50 mg tetrazepamu. Lek zawiera laktozę.
Działanie:
Pochodna benzodiazepiny o silnym działaniu zwiotczającym mięśnie szkieletowe. Działa również uspokajająco, przeciwlękowo, nasennie i przeciwdrgawkowo; zmniejsza napięcie, łagodzi ból. Po podaniu doustnym tetrazepam wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Pokarm nie wpływa na kinetykę preparatu. Początek działania występuje po około 14 min. Silnie wiąże się z białkami osocza. Tetrazepam jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest z moczem (70%) i z kałem (30%) głównie w postaci połączenia hydroksyl-3'-tetrazepamu z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 22±4 h i wydłuża się u osób w podeszłym wieku oraz u osób z niewydolnością nerek i wątroby. Tetrazepam przenika przez barierę łożyska i do mleka kobiet karmiących piersią.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na tetrazepam lub inne pochodne benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność układu oddechowego. Zespół bezdechu sennego. Ciężka niewydolność wątroby (ryzyko wystąpienia encefalopatii). Miastenia. Dzieci poniżej 6 lat. Spożywanie alkoholu. Karmienie piersią.
Środki ostrożności:
U dzieci >6 lat lek stosować tylko w przypadkach, gdy leczenie jest bezwzględnie konieczne (ryzyko wystąpienia ciężkiego zespołu spastycznego). Podczas długotrwałego leczenia tetrazepamem może wystąpić rozwój tolerancji na działanie leku oraz fizyczne i psychiczne uzależnienie. Tetrazepam należy stosować przez możliwie najkrótszy okres w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia uzależnienia. Należy zachować dużą ostrożność w leczeniu pacjentów z uzależnieniem od innych leków, środków lub alkoholu w wywiadzie, ze względu na większą podatność na uzależnienie od leku. Pochodne benzodiazepiny mogą wywołać amnezję następczą w okresie kilku godzin od zastosowania leku. U pacjentów z niewydolnością oddechową tetrazepam stosować tylko w szczególnych przypadkach i pod ścisłą kontrolą; stosowanie leku u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby; w tych grupach pacjentów należy stosować mniejsze dawki. Lek zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ciąża i laktacja:
Nie zaleca się stosowania tetrazepamu w I trymestrze ciąży. W II trymestrze ciąży lek może być stosowany tylko w przypadkach koniecznych, w III trymestrze - należy unikać stosowania dużych dawek. Stosowanie dużych dawek pochodnych benzodiazepiny w III trymestrze ciąży może być przyczyną hipotonii, zaburzeń oddechowych, obniżonej temperatury ciała, zmniejszonego napięcia mięśni u noworodka, osłabienia odruchu ssania. U noworodka mogą wystąpić objawy z odstawienia. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią. Stosowanie pochodnych benzodiazepiny przez kobiety karmiące piersią może wywołać zmniejszenie napięcia mięśni i nadmierne uspokojenie, w tym również letarg.
Efekty uboczne:
Podczas leczenia mogą wystąpić: uczucie znużenia, osłabienie, zmniejszone napięcie mięśniowe, osłabienie koncentracji, zaburzenia mowy - najczęściej u osób w podeszłym wieku, zazwyczaj na początku leczenia oraz w przypadku stosowania dużych dawek leku; amnezja następcza oraz reakcje paradoksalne (drażliwość, agresywność, pobudzenie, zaburzenia zachowania, zaburzenia świadomości) zwłaszcza u osób w podeszłym wieku i dzieci; uzależnienie psychofizyczne z zespołem z odstawienia lub reakcją z "odbicia" po przerwaniu leczenia; zmniejszenie libido; reakcje alergiczne (rumień, wysypka skórna, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy); nudności, wymioty, biegunka, zaparcie. Rzadko obserwowano zmniejszenie liczby leukocytów i limfocytów. Bardzo rzadko: zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka. Nagłe odstawienie pochodnej benzodiazepiny wywołuje objawy odstawienne (najczęściej bezsenność, ból głowy, nasilony lęk, zwiększone napięcie i bóle mięśni, nadmierna pobudliwość).
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli. Pacjenci leczeni ambulatoryjnie: początkowo 50 mg wieczorem przed snem; w razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać, co dobę o 25 mg, do dawki optymalnej, nie większej niż 100 mg na dobę (dawkę tę można stosować jednorazowo przed snem lub podzielić na 2-3 dawki; największą dawkę należy przyjmować wieczorem). Pacjenci hospitalizowani lub obłożnie chorzy: początkowo 50 mg wieczorem przed snem; w razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać, co dobę o 25 mg, do dawki optymalnej, nie większej jednak niż 150 mg na dobę (dawkę tę można stosować jednorazowo przed snem lub podzielić na 2-3 dawki; największą dawkę należy przyjmować wieczorem). Dzieci >6 lat: lek stosować tylko gdy leczenie jest bezwzględnie konieczne, maksymalna dawka 4 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek zaleca się stosować mniejsze dawki preparatu.
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.