GOOD
Środa, 1 lipca 2015r. • Bogusza, Haliny, Mariana

Indeks leków - Cholestil


Cholestil - 1 tabl. zawiera 200 mg hymekromonu.

Wskazania:
Pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspetycznych. Czynnościowe zaburzenia dróg żółciowych u pacjentów z niepowikłaną kamicą żółciową. Stany po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także w braku łaknienia, nudnościach i zaparciach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Skład:
1 tabl. zawiera 200 mg hymekromonu.

Działanie:
Hymekromon jest pochodną kumarynową. Działa spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Działanie to zmniejsza zastój żółci i związane z tym dolegliwości oraz utrudnia tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych. Po podaniu doustnym lek łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Największe stężenie w osoczu osiąga po 2-3 h. T0,5 w osoczu wynosi ok. 1 h. Wydalany jest z moczem.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na hymekromon lub którykolwiek inny składnik preparatu. Niedrożność dróg żółciowych. Ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek. Wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna.

Środki ostrożności:
W przypadku wystąpienia objawów niewydolności wątroby i (lub) nerek lek należy odstawić.

Ciąża i laktacja:
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczalne tylko gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Efekty uboczne:
Mogą wystąpić: biegunki, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej, reakcje nadwrażliwości.

Interakcje:
Morfina osłabia działanie leku. Podczas stosowania leku razem z metoklopramidem następuje osłabienie działania obu leków.

Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli: 200-400 mg 3 razy na dobę przez 2 tyg. Lek podawać 1/2 h przed posiłkiem. Tabletek nie należy dzielić.


<< Powrót do listy


Encyklopedia leków nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu.
Danych o lekach dostarcza: Pharmindex (c) UBM Medica Polska.

sonda / plebiscyt


Czego oczekujesz od nowego ministra zdrowia?


Array ( [1] => Radykalnej zmiany systemu zdrowia [2] => Drobnych korekt w systemie zdrowia [3] => Poprawy pakietu onkologicznego [4] => Likwidacji kolejek do specjalistów [5] => Likwidacji prywatnych badań na państwowym sprzęcie [6] => Wyznaczenia dziennego limitu pracy lekarza [7] => Czego oczekujesz od nowego ministra zdrowia? )