Baza chorób - Choroby serca i krążenia

pokaż wszystkie

Podróż samolotem - profilaktyka przeciwzakrzepicowaProfilaktyka przeciw zakrzepicy w samolocie

Zanim wyniki podjętych badań staną się znane, a zdobyta dzięki nim wiedza będzie wykorzystywana w praktyce lotów pasażerskich wiele milionów ludzi będzie nadal wystawianych na ryzyko wystąpienia syndromu klasy ekonomicznej.


Jak zapobiegać syndromowi klasy ekonomicznej?

Zanim zarezerwujesz sobie bilet na lot długodystansowy, sprawdź w biurze podróży lub w przedstawicielstwie linii lotniczych albo zapytaj osoby często korzystającej z samolotów, jakiej wielkości fotele są w proponowanym Ci samolocie. Wybierz te linie lotnicze, które oferują Ci najwygodniejsze miejsca do siedzenia. Oczywiście, jeżeli to tylko możliwe, zdecyduj się na klasę biznesową; da Ci największy komfort.


OCEŃ SAM SWE RYZYKO ZAKRZEPICY

Dlatego każdy podróżny powinien przejąć inicjatywę i dla samego siebie wprowadzić własny program zapobiegania zakrzepicy. Jednym ze środków zaradczych jest profilaktyczne zażywanie kwasu acetylosalicylowego, pod warunkiem, że nie jest się uczulonym na tę substancję, nie cierpi się na żadne dolegliwości żołądkowe i nie ma innych przeciwwskazań. "Zażywając jedną tabletkę kwasu acetylosalicylowego rano, przed odlotem a następnie przez kolejne dwa lub trzy dni zmniejszysz ryzyko wystąpienia syndromu klasy ekonomicznej co najmniej o jedną trzecią.


A oto pytania weryfikujące stopień ryzyka zakrzepicy:

1. Czy masz już skończone 50 lat, masz nadwagę i palisz papierosy?

2. Czy kiedykolwiek narzekałeś na to że wieczorem masz "ciężkie" a nawet opuchnięte nogi lub stopy?

3. Czy masz pajączki naczyniowe, żylaki lub owrzodzenia nóg?

4. Czy miałeś kiedyś zapalenie żył w nogach?

5. Czy miałeś kiedyś zakrzepicę lub zatorowość płucną?

6. Czy ostatnio przechodziłeś operację chirurgiczną?

8. Czy cierpisz z powodu wady serca, nowotworu lub marskości wątroby? Czy narzekasz na zaburzenia krzepnięcia krwi, które leczysz?

9. Czy masz na nodze gips lub inny opatrunek, który unieruchamia twoje nogi lub kostki?


Dodatkowe pytania do kobiet:

10. Czy jesteś w ciąży?

11. Czy przyjmujesz leki lub otrzymujesz zastępczą kurację hormonalną w związku z menopauzą?


Oszacuj ryzyko wystąpienia u siebie syndromu klasy ekonomicznej:

Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi "tak", skontaktuj się ze swoim lekarzem zanim rozpoczniesz kolej na podróż, niezależnie od tego czy ma to być daleko dystansowy lot czy też długa jazda autobusem lub pociągiem.


Pamiętaj o liście zagrażających zdrowiu i  życiu objawów zatorowości płucnej

Nagły ból w klatce piersiowej i skrócony oddech
Kaszel nie związany z przeziębieniem, często z odkasływaniem krwi
Uczucie ucisku w klatce piersiowej i uczucie strachu prowadzące do paniki
Nadmierne pocenie się
Nagłe zblednięcie
Częstoskurcz (tachykardia)
Sinienie policzków i końców palców. Jest to sygnałem niedotlenienia (sinica)
Omdlenie


MOJA WŁASNA PROFILAKTYKA PRZECIWZAKRZEPOWA W SAMOLOCIE


Ogólnie mówiąc, zasada profilaktyki przeciwzakrzepowej jest następująca:


nawet jeżeli istnieje tylko minimalne ryzyko zakrzepicy nie powinieneś podejmować żadnej z planowanych lotniczych podróży bez wcześniejszej konsultacji z twoim lekarzem. Dopiero lekarz powie Ci jakie środki zaradcze musisz podjąć:

Wybierz miejsca przy przejściach miedzy rzędami, które dadzą Ci większą swobodę ruchu

Jeżeli wiesz, że jesteś w grupie ludzi o zwiększonym ryzyku zakrzepicy, powinieneś podczas lotu oraz przez kilka kolejnych dni nosić rajstopy uciskowe, by pozwolić obrzękniętym żyłom powrócić do normalnego stanu. Nawet jeżeli wydaje Ci się to nieznośne, warto to zrobić dla własnego dobra.Ubierz się na tyle swobodnie na ile to możliwe

Obcisłe ubranie może utrudniać krążenie krwi i sprzyjać zakrzepicy. Podczas lotu powinno się poluzować pasek, zdjąć buty i włożyć wygodne skarpetki proponowane przez linie lotnicze. Z powodu obniżonego ciśnienia powietrza w samolocie, tracisz wiele wody i Twoja krew zagęszcza się, zwiększając ryzyko zakrzepicy. Dlatego powinno się pić jak najwięcej wody - nawet jeszcze przed lotem. Ponieważ linie lotnicze nie dostarczają tak dużych ilości wody do picia, powinno się zabrać ze sobą dodatkowo co najmniej jeden lub dwa litry.

Unikaj napojów zawierających kofeinę lub alkohol!

Te substancje powodują niekorzystne odwadnianie organizmu. W ostateczności, należy ograniczyć ilość wypitego alkoholu do kilku koktajli - unikaj także nadmiernego spożywania napojów alkoholowych zanim wsiądziesz do samolotu.

Nie zakładaj nogi na nogę!

Nie siedź ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ może to utrudniać przepływ krwi. Już samo siedzenie zmniejsza przepływ krwi w żyłach nóg nawet o dwie trzecie w stosunku do pozycji stojącej. Krzyżując nogi jeszcze to pogarszasz.

Wykonuj możliwie często proste ćwiczenia pobudzające ruch w górę krwi żylnej!

Np. mając pięty spoczywające na podłodze wygnij duże palce u nóg do góry w kierunku kolan tak mocno jak tylko możesz. Utrzymaj tę pozycję przez trzy sekundy, rozluźnij stopy po czym wygnij palce w przeciwnym kierunku i znów wytrzymaj przez trzy sekundy. Powinieneś wyczuwać wyraźnie napięcie mięśni. Takie "pompowanie mięśni łydek" pomaga transportować krew płynąca w żyłach nóg w kierunku serca.

Co pewien czas, regularnie, wstawaj ze swojego fotela i spaceruj między fotelami

Chodź najlepiej na palcach lub stawiaj na ziemi najpierw pięty i przenoś ciężar na palce. Jeżeli personel samolotu nie pozwala na takie ćwiczenia, to spaceruj w miejscu obciążając na przemian palce lewej i prawej nogi. Jeżeli chcesz spać podczas lotu, upewnij się, ze twoje nogi i dolna cześć ciała są rozluźnione i wyprostowane na całej długości. Nie wyginaj się.

Stosuj kwas acetylosalicylowy

Zgodnie z radą lekarzy i specjalistów do spraw podróży lotniczych, można zażyć zapobiegawczo kwas acetylosalicylowy (ASA).   Oczywiście jeżeli nie ma przeciwwskazań takich jak uczulenie na substancję czynną lub dolegliwości żołądkowe. Według Kahn "zażywając jedną tabletkę kwasu acetylosalicylowego rano, przed odlotem a następnie przez kolejne dwa lub trzy dni zmniejszysz ryzyko wystąpienia syndromu klasy ekonomicznej co najmniej o jedna trzecią"
.

UWAGA!!! Jeżeli mimo stosowania się do wszystkich zaleceń poczujesz podczas lotu lub nawet później swędzenie nogi, zauważysz, że jedna łydka jest gorącą, obrzękła i staje się sina musisz udać się do lekarza tak szybko jak tylko możliwe. Te objawy są typowe dla zakrzepicy. A to wkrótce, lub też ze znacznym opóźnieniem (liczonym w dniach lub tygodniach) - może doprowadzić do zatorowości płucnej; niekiedy ze śmiertelnym skutkiem.


Zakrzepica żył nóg – przyczyny choroby


oprac. RED  na podstawie materiałów informacji prasowej Bayer Spółka z o.o.
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.