Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rak prostaty - zasady leczenia

    

Prostata, inaczej stercze lub gruczoł krokowy to gruczoł wielkości kasztana, który wytwarza ważne składniki nasienia. Rak tego gruczołu to jedna z najczęstszych odmian raka.


W leczeniu raka prostaty stosujemy następujące metody terapeutyczne:


- zabieg chirurgiczny
- radioterapię
- hormonoterapię
- chemioterapięDecyduje o wyborze metody leczenia:

- stopień zaawansowania choroby
- stopień złośliwości raka
- współistniejące schorzenia,
- wiek chorego
- a także osobiste życzenie chorego co do metody leczenia


W uproszczeniu można wyróżnić następujące stopnie zaawansowania choroby:

- rak bezobjawowy - początkowa faza choroby
- miejscowo zaawansowany rak stercza
- wysoko zaawansowany rak stercza – tzw. uogólniona choroba nowotworowej, której towarzyszą przerzuty ( tzw. rozsiana choroba nowotworowa)


Ocena złośliwości raka prostaty

Obecnie uważa się, że cytologiczne rozpoznanie nie jest wystarczające do określenie stopnia złośliwości raka. Histologiczna ocena stopnia złośliwości decydująca o prognozie przeżycia jest możliwa jedynie dzięki badaniu histologicznemu.


Zaawansowanie raka stercza a wybór optymalnegosposobu leczenia
/6/

U chorych, u których rak stercza jest miejscowo zaawansowany standardem jest tzw. leczenie radykalne – zabieg chirurgiczny. Chirurgia często jest uzupełniana lub wspomagana radioterapią. Jednak ostateczny dobór środków jest uzależniony również do stopnia złośliwości raka, współistniejących schorzeń, wieku chorego a także życzeń chorego co do wyboru metody leczenia. W zaawansowanym raku stercza u chorych z wrażliwymi receptorami hormonalnymi stosuje się paliatywne leczenie hormonalne. Kryterium kwalifikowania do leczenia paliatywnego może być stężenie markera PSA w surowicy krwi chorego przekraczające 50 ng/ml przed wdrożeniem leczenia.
 

Leczenie bezobjawowego raka prostaty

Obecnie można wykryć bezobjawowego raka stercza dzięki markerowi PSA. Tę pierwszą, bezobjawową klinicznie fazę choroby, znacznie poprzedzającą fazę przerzutów nowotworowych można obecnie wykryć i analizować przez ok. 7 -12 miesięcy. Dzięki temu można dokładnie obserwować i ulepszać „w biegu” efekty hormonoterapii czy chemioterapii. Można lepiej ją kontrolować – a w efekcie zapobiec rozwojowi choroby. 
Piśmiennictwo
1 Hormonalne leczenie nowotworów; Stan obecny i perspektywy; Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku; Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Jacek Jassem; Nowa Medycyna – Onkologia V (10/2000).
2/ Europejska Urologia - suplement- Selekcja pacjentów do terapii w raku prostaty E . David Crawford Wydział Urologii Universitu w Colorado
3.„Chemiczne leczenie raka sutka” Dr n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Sutka- Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie
4. Chemioterapia ukierunkowana przeciwko zmianom przerzutowym do kości u chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty; Lancet 2001; 357: 336
5. Warszawa (PAP) - Doustna terapia hormonalna daje dobre rezultaty w leczeniu raka prostaty u mężczyzn z wczesnymi stadiami choroby - donosi serwis BBC News. /2001-05-14
6. Rak stercza: rozpoznanie i leczenie; Tomasz Chwaliński z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; Nowa Medycyna zeszyt 113 (5-6/2001)
7/ Twoja prostata – Ched Cunningham PZWL, 1994 r.
8. Zarys chemioterapii nowotworów narządowych i układowych, Prof. dr hab. med. Krystyna Orzechowska-Juzwenko; Volumed 2000


Obecność licznych receptorów hormonalnych w komórkach nowotworu ułatwia leczenie


Decydująca dla skuteczności leczenia raka prostaty może być obecność receptorów hormonalnych w komórkach rakowych. Skuteczność hormonoterapii raka stercza zależy w ogromnym stopniu od eliminacji rakotwórczego wpływu nadmiaru androgenów. Dokonuje się tego poprzez zablokowanie receptorów hormonalnych (estrogenowych i progestagenowych) w komórkach rakowych. Obecność licznych receptorów hormonalnych w pobranych do badania komórkach nowotworu jest czynnikiem dobrze rokującym wyleczenie.


Hormonoterapia a wczesne stadia raka stercza

Hormonoterapia może być skuteczna w hamowaniu rozwoju raka prostaty, jeśli zostanie zastosowana w odpowiednio wczesnym stadium choroby. Wówczas skuteczna może być również doustna terapia hormonalna – jak twierdzi Dr David Dearnley z Institute of Cancer Research ocenia wstępne rezultaty testów z użyciem doustnej terapii hormonalnej jako bardzo zachęcające. /4/
Kiedy chory jest wyleczony?

Uważa się, że dopiero okres 15-letniej obserwacji chorych upoważnia do uznania ich za wyleczonych.


W Polsce choruje na raka prostaty ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn. Wśród 80-latków odsetek ten rośnie do 80 na 100 tysięcy mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku mężczyzn chorujących na ten nowotwór.


(red)
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.