Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rak podstawnokomórkowy


    


 Zachorowania na raka skóry pozostaje w ścisłym związku z długotrwałym nasłonecznieniem i typem karnacji skóry. Zatem stop długim kąpielom słonecznym! 

RAK PODSTAWNOKOMÓRKOWY


Rak podstawnokomórkowy - najczęstszy nowotwór złośliwy skóry

Rak podstawnokomórkowy występuje u osób starszych narażonych na promienie słoneczne (promienie UVB).Ten nowotwór cechuje się powolnym wzrostem oraz wyjątkowo rzadko występującymi przerzutami. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym człowieka. Do jego rozwoju przyczynia się charakterystycznych zespół przedrakowych zmian skórnych. Jednak naciekając miejscowo swe podłoże nowotwór ten może powodować rozległe zniszczenie głębiej leżących tkanek ciała.Jak rozpoznajemy raka podstawnokomórkowego

Podejrzany może być każdy guzek skórny o barwie najczęściej różowej, czasem kości słoniowej (kremowo-żołty), twardy, przeźroczysty, częściowo pigmentowany. W zaawansowanych zmianach skórnych występuje owrzodzenie, naciekające głęboko, mogące niszczyć struktury tkankowe i kostne.


Gdzie raka podstawnokomórkowy występuje najczęściej?

- na skórze twarzy, powyżej linii łączącej kąt ust z uchem (90%!)
- na szyi
- na grzbiecie dłoni


Wyróżnia się różne postaci raka podstawnokomórkowego, w tym:

- raka guzkowo-wrzodziejącego - objawia się wspomnianym wyżej owrzodzeniem mogącym niszczyć struktury kostne
- postać barwnikowo-pigmentową - trudną do odróżnienia od postaci guzkowatej czerniaka,
- postać twardzinopodobną - agresywna i trudna w leczeniu ze względu na rozległe naciekanie zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej


Leczenie raka podstawnokomórkowego

Guz ten zwykle nie daje przerzutów odległych. Toteż w jego leczeniu uzyskuje się zwykle 100% wyleczeń.


Przypomnijmy typy występujących nowotworów skóry:

- rak podstawnokomórkowy (BCC – popularny ang. skrót)
- rak kolczystokomórkowy (SCC – popularny ang. skrót)
- czerniak skóry
- inne - mieszane


red.

Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997. 2. Ochrona przed słońcem podczas uprawiania sportu - materiały internetowe udostępniane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy CIOP-PIB
3. Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny; Aneta Urbańska; Nowa Medycyna - Dermatologia V zeszyt 120 (1/2003).
4. Słońce i skóra – cykl publikacji; dr. Katarzyna. med. Katarzyna Prystupa (alergolog-dermatolog) , Edward Ozga-Michalski, Anna Gotowiec; Moje Zdrowie; 1997-2000 r.
5. Genetyczne uwarunkowania czerniaka, Postępy Dermatologii i Alergologii 1/2006; Zespół lekarzy: Urszula Brudnik, Anna Wojas-Pelc, Wojciech Branick
6. Pierwotny czerniak złośliwy głowy i szyi; Karolina Hydzik-Sobocińska, Marcin Sobociński; "TERAPIA" NR 6 (153), CZERWIEC 2004; Katedra i Klinika Otolaryngologii CM UJ w Krakowie; Kierownik: prof. dr hab. med. Jacek Składzień
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.