Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rak płuca - epidemiologia i przyczyny
Objawy raka płuca zwykle pojawiają się zbyt późno. Być może dlatego rocznie umiera na niego ok.1,3 mln osób, z czego w Polsce ok. 19 tys.
 


Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym

Według danych z 2002 r. zachorowania na raka płuca to 12,3% wszystkich nowych przypadków raka w ciągu roku a w Polsce to ok.22 tys. nowych zachorowań. Kilkakrotnie częściej zapadają na niego mężczyźni niż kobiety. Jest pierwszym pod względem umieralności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet.Przyczyny raka płuca

Szacuje się, że w ponad 90% przypadków zachorowań na raka płuca przyczyną jest palenie tytoniu. Pozostałe przyczyny to głównie narażenia zawodowe i środowiskowe oraz dziedziczone obciążenia genetyczne. Zmienną wzmacniającą zagrożenie jest podeszły wiek i związane z nim osłabienie osłon immunologicznych


Kto najczęściej choruje?

Od połowy lat 80. XX w. obserwuje się zahamowanie zachorowalności wśród mężczyzn, natomiast wśród kobiet liczba zachorowań rośnie. Najczęściej zapadają na niego osoby między 60. a 70. rokiem życia, ale również i młodsi.


Czynniki ryzyka wystąpienia raka płuca:

1. Palenie papierosów czynne stwarza 20x większe ryzyko raka płuca u osoby palącej, niż u osób niepalących. Niestety zagrożenie stwarza również tzw. palenie bierny, czyli wdychanie dymu papierosowego wytwarzanego przez palacza. Nie jest ono tak duże jak palenie czynne, ale stwarza przynajmniej 3x większe zagrożenie rakiem płuc u dzieci, współmałżonków palacza oraz osób z najbliższego otoczenia.

2. Czynniki zawodowe (związki powstające przy produkcji koksu, gazyfikacji węgla, związki ołowiu, berylu, chromu, niklu, azbest, benzydyna, eter, smoła pogazowa, węglowodory aromatyczne),

3. Czynniki środowiskowe - zanieczyszczenie powietrza, wody oraz pokarmów: spalinami, dymami przemysłowymi, chemikaliami (związki azotu, chloru, benzydyna, eter, węglowodory aromatyczne, itp.), metale ciężkie ( związki ołowiu, berylu, chromu, niklu), azbest, itp.

4. Uwarunkowania dziedziczne związane z występowaniem nowotworu w rodzinie.


Czy bierne palenie może być przyczyną raka płuca?
Komentarz - w oparciu o pytania do lekarza onkologa

Pracuję w biurze, mam 32 lata. Nie palę, ale koledzy palą i to dużo. Czy mogę mieć raka płuca?
Odpowiedź: Zadał Pan bardzo trudne pytanie dotyczące tzw. palenia biernego. Różni różnie uważają. Ja osobiście sądzę, że palacze oddychając dymem dostatecznie filtrują i zatrzymują toksyny z dymie tytoniowym, że palacze bierni narażeni są w stopniu minimalnym. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę rozrzedzenie dymu w pomieszczeniu. Niestety jednak wieloletnie narażenie nawet w ten sposób może w jakimś stopniu zwiększyć ryzyko raka płuca.


lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.