Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rak pęcherza moczowego – odpowiedzi lekarza onkologa

    

Operacja chururgiczna raka pęcherza moczowego – czy konieczna?


U członka mojej rodziny wykryto niedawno nowotwór pęcherza moczowego. Zaplanowano operację wycięcia pęcherza. Czy jest jakaś nieinwazyjna terapia?

Odpowiedź : Niestety, operacja, chociaż bardzo okaleczająca, jest konieczna i nie ma dla niej alternatywy. Po operacji i ostatecznym ustaleniu stopnia zaawansowania choroby (po histopatologicznym badaniu usuniętego guza) można zastosować jeszcze uzupełniającą radioterapię (na okolicę miednicy małej) i ewentualnie chemioterapię. Takie postępowanie powinno zmniejszyć ryzyko nawrotu miejscowego i przerzutów odległych.
Czy resekcja przezcewkowa dużego guza pęcherza jest wytarczającym leczeniam?

Badanie cystoskopowe ujawniło guza na pęcherzu moczowym. Guz rósł powierzchniowo – osiągnął wielkosc 6 cm- otaczając pęcherz i blokujac ujscie prawego moczowodu. Badania mikroskopowe wykazaly ze jest to guz zlosliwy w drugim stopniu zaawansowania, ale nie zdazyl jeszcze wniknąć w pęcherz. Zostal on w trybie natychmiastowym usunięty przezcewkową resekcję guza. Pozostałości guza są leczone chemioterapią. Czy taka operacja wystarczy? Czy w dalszym leczeniu wystarczy zastosowac chemioterapię i co dwu-miesieczną kontrolę cystoskopową? Co Pan sadzi o zastosowaniu szczepionki BCG?

Odpowiedź : Lekarze urolodzy w leczeniu raka pęcherza moczowego stosują obecnie w Polsce międzynarodowe normy postępowania w chorobach nowotworowych. W wypadku niewielkiego zaawansowania choroby wskazane jest miejscowe wycięcie oraz następcza chemioterapia. Stosowanie tak doszczętnego zabiegu, jak resekcja pęcherza jest po prostu niewskazane. Można zastosować szczepionkę BCG, na pewno nie zaszkodzi i może pomóc.Brodawczak pęcherza moczowego – chemioterapia i co dalej?

Zaniepokoił mnie jednorazowy krwiomocz. Badanie USG wykazało rozpoznanie - brodawczak(!) pęcherza moczowego 20x20mm. Potwierdzenie diagnozy poprzez badanie cystoskopowe, ( Transitional cell carcinoma papillare G1.Naciek nie przekracza grubości błony śluzowej), a następnie przez tomografię. Poddałem się przezcewkowej resekcji guza. Po zabiegu usunięcia guza zaproponowano mi dodatkowo leczenie immunologiczne BCG (lek Onco Tice), ale dopiero po uzyskaniu wyniku próby tuberkulinowej - obrzęk nie może przekraczać 20 mm. Niestety w moim przypadku próba wykazała średnicę obrzęku 30 mm. W tej sytuacji odstąpiono od immunoterapii BCG i zastosowano cytostatyk pod nazwą Doxolem. Jestem po pierwszej wlewce - bez powikłań. W związku z tym mam parę pytań: 1)Czy stosowanie takiej terapii jak obecnie w moim przypadku powoduje jakieś skutki uboczne i czy można im zapobiegać ? 2)Czy w mojej sytuacji immunoterapia jest bezpowrotnie niemożliwa ? 3)Jakie są inne możliwości terapii w przypadku gdy ta aktualnie stosowana okaże się nieskuteczna ? 4)Czy jest możliwe całkowite wyleczenie w tym stadium choroby ? 5)Czy w czasie leczenia jest wskazana jakaś dieta? Jakie można stosować używki i czy w ogóle ? 6) Czy stosuje się jakieś leki wspomagające(witaminy, zioła itp) ? Dodam, że jestem czynny zawodowo, do tej pory bez żadnych (poważnych) dolegliwości. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Odpowiedź : 1). działania uboczne chemioterapii podawanej dopęcherzowo są stosunkowo łagodne – najczęściej objawiają się podrażnieniem i zapaleniem pęcherza i cewki moczowej. Nie ma ogólnoustrojowych efektów ubocznych (np. kardiotoksyczność, obniżenie poziomu krwinek białych, wyłysienie). Nie ma więc potrzeby im zapobiegać. 2. Obawiam się, że faktycznie immunoterapia nie jest obecnie u pana najlepszą metodą leczenia. Być może w przyszłości, po powtórzeniu próby tuberkulinowej będzie można się jeszcze raz zastanowić nad podaniem BCG. 3. O możliwościach leczenia radykalnego powinien pan podyskutować ze swoim urologiem. Decyzja o wyborze leczenia nie jest łatwa. Najlepsze efekty (liczone jako odsetek przeżyć 5-cio i 10-cio letnich), daje radykalne leczenie operacyjne – czyli całkowita lub częściowa resekcja pęcherza (wybór metody zależy od rozległości nacieku nowotworowego). Jednocześnie jest to metoda najbardziej okaleczająca i obarczona największym odsetkiem powikłań (w zależności od doświadczenia ośrodka, z powodu powikłań po operacji umiera od 6 do 38% chorych). Zamiennie można zastosować radioterapię połączoną z chemioterapią, która daje nieco mniejszy odsetek wyleczeń, ale jest znacznie bezpieczniejsza. Same wlewki dopęcherzowe z cytostatyków są metodą po której często występują wznowy nowotworu. Dlatego po zakończeniu tego leczenia powinien pan bardzo często przeprowadzać badania kontrolne – cystoskopię co najmniej raz na 2 miesiące. 4. Całkowite wyleczenie jest w tym stadium choroby możliwe – największe szanse daje radykalna operacja (usunięcie pęcherza), nieco gorsze wyniki można uzyskać z zastosowaniem radioterapii. 5. Nie ma specjalnych zaleceń co do diety. Z używek przeciwwskazane są jedynie papierosy – nie widzę natomiast przeciwwskazań co do kawy i alkoholu (oczywiście w rozsądnych ilościach). 6. Witaminy, zwłaszcza w dużych dawkach, w chorobie nowotworowej są generalnie przeciwwskazane (komórki rakowe uczynią z nich lepszy użytek, niż zdrowe tkanki i komórki). Co do ziół, to zgodnie z moją wiedzą nie ma leku ziołowego o udowodnionej skuteczności w leczeniu chorób nowotworowych (vilcacora to wielkie oszustwo).
 
 


Nawroty raka pęcherza moczowego

Od kilku lat mam stały nawrót i rozrost brodawczaków w pęcherzu. Wykonywano 5 razy zabiegi usunięcia brodawczaków poprzez tzw. elektroresekcję przezcewkową guza pierwotnego (TURT) i niestety ich nie usunięto, gdyż był problem z dostępnością. Ponadto jeden z boodawczaków blokuje moczowód z prawej strony. Po tych zabiegach wystąpiło zablokowanie moczu w nerce prawej, później także są zaleganie moczu. Zaproponowano mi cystoskomię pecherza moczowego i usunięcie nerki prawej. Wykonano operację otwarcia nerki i usunięcie guza z nerki oraz zabieg TUR przez cewkę moczową . Zastosowano wlewki z Mitomycyny (4 wlewki). Wykonano później cystoskopię i stwierdzono nawrót i jeszcze liczniejszej wznowy guzów. Prosiłam lekarza o zastosowanie wlewek z BCG jednak lekarz twierdzi że najlepiej wykonać cystoskomię, i wykonać zastępczy pęcherz jelitowy. Zdaję sobie sprawę z jakimi problemami będę miała do czynienia po takiej operacji. Problem pracy zawodowej, długość zwolnienia lekarskiego i możliwość utraty pracy, czy konieczności przejścia na rentę chorobową. Mam 32 lata pracy zawodowej i w 2006 r mogłabym przejść na wcześniejszą emeryturę. Mam wrażenie że wlewki BCG mogą pomóc w zatrzymaniu rozwoju tej choroby i niedopuszczenie by guz w chwili obecnej po badaniu histopatologicznym G2 nie przerodzi się w G3.

Odpowiedź : Z podanego przez Panią opisu choroby wynika, ze ma pani raka pęcherza moczowego, a nie brodawczaki. W tej sytuacji i przy tym zaawansowaniu choroby nie sądzę, aby wlewki z BCG cokolwiek pani pomogły. Radzę posłuchać się swojego lekarza i poddać się operacji, zanim dojdzie do przerzutów, bo wtedy nie będzie już żadnych szans na wyleczenie. Z pęcherzem jelitowym można żyć, chociaż oczywiście jakość życia znacznie się pogarsza. Jest to jednak lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie nie wyoperowanego guza – w takiej sytuacji może Pani po prostu nie dożyć do wieku emerytalnego. Wszystkie kwestie związane z utratą pracy, długością zwolnienia lekarskiego, czy rentą chorobową naprawdę nie powinny w tej chwili przesłaniać Pani najważniejszego problemu, jakim jest nowotwór.
Zaawansowany rak pęcherza moczowego - zastój moczu w nerkach


Intensywnie leczony chory na raka pęcherza w starszym wieku nie może oddawać moczu. Matomografia wykazała zastój nerek, twór kalafiorowaty u ujścia światła pęcherza. Co to oznacza?
Odpowiedź : Niepokojącym objawem w cytowanym badaniu, jest poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego i zastój moczu w nerkach. Jest to ewidentnie spowodowane guzem w pęcherzu. Ponieważ stan ten grozi szybkim rozwojem niewydolności nerek, pacjentka powinna pilnie zgłosić się do urologa. Prawdopodobnie będzie konieczne założenie cewników do miedniczek nerkowych (cewniki typu „S”), lub nawet nefrostomii, tak aby zapewnić swobodny odpływ moczu.

Lek med. Tomasz Sarosiek
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.