Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rak kolczystokomórkowySŁOŃCE - PRZYCZYNA RAKA SKÓRY
     Zachorowania na raka skóry pozostaje w ścisłym związku z długotrwałym nasłonecznieniem i typem karnacji skóry. Zatem stop długim kąpielom słonecznym! 

Rogowacenie słoneczne - zagraża rakiem kolczystokomórkowym

Rogowacenie słoneczne to najczęściej występujący na skórze stan przedrakowy mający charakter przebarwień rogowo-keratynowych. Zmiany skórne występują na twarzy, powierzchniach grzbietowych rąk, przedramionach, szyi, karku i wyłysiałej skórze głowy. Mogą być pojedyncze lub częściej rozsiane, okrągłe lub owalne.Jak odróżnić rogowacenie słoneczne od innych zmian na skórze?

Charakterystyczny jest ich kolor i struktura żółtobrunatnych „ognisk” o suchej, szorstkiej, łuszczącej się powierzchni. Ogniska leżą w poziomie skóry lub są nieznacznie wyniosłe. Próba oddzielenia nawarstwień rogowych odsłania wilgotną, niekiedy nieznacznie krwawiącą powierzchnię. Okres trwania zmian jest wieloletni. Na jego podłożu najczęściej dochodzi do rozwoju raka kolczystokomórkowego.


Nie lekceważyć zmian skórnych przypominających nowotwór

W przypadku niepokojących, długo utrzymujących lub nie gojących się zmian na skórze najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem. Wczesne rozpoznanie może gwarantować pełne wyzdrowienie. Przed leczeniem powinno być postawione rozpoznanie na podstawie wiarygodnego nowoczesnie oprzyrządowanego badania optycznego lub/i histopatologicznego wycinka skóry pobranego ze zmienionego miejsca.


Metody leczenia raka kolczystokomórkowego

- usunięcie chirurgiczne,
- zamrażanie ciekłym azotem,
- leczenie miejscowymi preparatami niszczącymi nowotwór.


Rak kolczystokomórkowy wywołuje obecnie przerzuty u ok. 2-3% pacjentów

Jednak gdy nowotwory te są wcześnie rozpoznane i poprawnie leczone - rokowanie wyleczenia jest bardzo dobre. (Wyleczenie wynosi ponad 95%!). W przypadku przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych 5-letnie przeżycie wynosi 70%, a gdy obecne są przerzuty odległe - 30%.


Uwaga na zmiany przedrakowe!

Nowotwór skóry, jak i każdy inny nie powstaje od razu. Poprzedzają go zmiany przedrakowe. Dopiero w ich następstwie powstają niebezpieczne dla zdrowia i życia - czerniaki skóry i nieczerniakowe raki skóry. Stanem przedrakowym nazywamy każdą zmianę chorobową, na podłożu której, znamiennie częściej niż na podłożu innych zmian chorobowych, dochodzi do rozwoju raka.

Fot 1. Podejrzane znamię wielkości około 1 cm
Ogólne zasady leczenia raka skóry

- usunięcie chirurgiczne,
- zamrażanie ciekłym azotem (rak podstawnokomórkowy),
- leczenie miejscowymi preparatami niszczącymi nowotwór,
- w tym leczenie metodą fotodynamiczną (naświetlanie w/w preparatów laserem)


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja medyczna: Dr n. med. Andrzej Szmurło
dermatolog

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW WARSZAWY I OKOLIC
DO SKORZYSTANIA Z PRACOWNI PROFILAKTYKI CZERNIAKA
Pracownia Dermatoskopii Cyfrowej, NZOZ Centrum Profilaktyki i Terapii
02-383 Warszawa, ul. Grójecka 126,
ZAPISY : tel/fax. (22) 659-46-27, tel. (22) 824-79-51
lub e-mail: andrzej@szmurlo.waw.pl

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.