Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Przerzuty nowotworowe do kościRak kości, czyli osteoliza nowotworowa

Nie istnieje w medycynie pojęcie - "rak kości".  Można mieć przerzuty do kości złośliwego raka, który pierwotnie rozwinął się gdzie indziej, np. w płucach czy kobiecym sutku lub mieć tzw.  mięsaka kości, co zdarza się bardzo rzadko.  Generalnie - "rak kości" - to potoczne określenie tzw. osteolizy nowotworowej - choroby polegającej na samozniszczeniu kości spowodowanym obecnością w jej szpiku komórek nowotworowych, które przedostały tutaj drogą przerzutu. Jak częste są przerzuty do kości?

Komórki nowotworowe z narządu, w którym jest zlokalizowane ognisko pierwotne - po przedostaniu się do krwioobiegu i układu chłonnego mogą osiedlić się najpierw w płucach, jak też w bardziej odległych narządach, np. w wątrobie, trzustce, czy kościach. W przypadku raka sutka, szpiczniaka mnogiego, raka tarczycy, jak też w pewnym stopniu raka płuc - kości są najczęstszym miejscem przerzutu nowotworowego. Częstość występowania przerzutów niektórych nowotworów złośliwych dochodzi nawet do 80 proc.


Rodzaj raka a częstość występowania przerzutów nowotworowych do kości

♦ rak piersi i rak prostaty - 65 - 75 proc.
♦ rak tarczycy - 60 proc.
♦ rak szyjki macicy - 50 proc.
♦ rak pęcherza moczowego - 42 proc.
♦ rak płuca - 30 - 40 proc.
♦ rak nerki - 20 - 25 proc.
♦ rak przełyku - 6 proc.


Osteoliza nowotworowa w kości

W organizmie funkcjonującym prawidłowo proces tworzenia się nowej tkanki kostnej oraz niszczenia i wydalania starej kości - jest fizjologicznie zrównoważony. Mniej więcej tyle samo tkanki kostnej jest usuwane przez komórki kościogubne (osteoklasty) - ile jest na nowo dobudowywane przez komóki kościotwórcze  (osteoblasty). W osteolizie nowotworowej dochodzi do zaburzenia tej równowagi przez komórki nowotworowe, które osiedlają się w sprzyjającym ich rozwojowi wnętrzu kości. Znajdujący się tutaj szpik wytwarza substancje pobudzające rozwój komórek krwi. Nowotwór potrafi bezwzględnie wykorzystać to źródło zasilania do przyśpieszenia wzrostu własnych komórek. Czynniki wzrostu selektywnie i silnie pobudzają fizjologicznie niezbędne człowiekowi komórki kościogubne - do zbyt szybkiego niszczenia struktury kostnej. Skutkiem są patologiczne ubytki kości, ból tym wywołany i złamania.  Ujmując ten proces skrótowo - choroba polega na nasilonym niszczeniu kości pod wpływem rozrastającego się w niej nowotworu.


Fot.1 Zdrowa i silna struktura kostna
Fot 2. Ognisko ubytku kostnego wywołane osteolizą nowotworową
- zanik beleczkowatej struktury kostnej

 Przerzuty nowotworowe można podzielić na:

♦ osteolityczne - najczęstsze, objawiające się postępującym ubytkiem masy kostnej (resorpcja kości) wskutek nadaktywności komórek kościogubnych ( osteoklastów)
♦ osteosklerotyczne - rzadko występujące, powodują patologiczną nadbudowę kości przez komórki kościotwórcze (osteoblasty).


Przerzuty nowotworowe do kości umiejscawiają się najczęściej w kręgosłupie, żebrach, miednicy oraz w kościach udowych i ramieniowych

W tych miejscach doskonale imitują dyskopatię, reumatoidalne zapalenia stawów, zapalenie korzonków nerwowych, itp. Lepiej jest więc podjąć fałszywy alarm, niż zlekceważyć niepokojący sygnał bólowy. Niestety często zdarza się, że kobiety po operacyjnym leczeniu raka piersi, z zastosowaniem chemioterapii, czy radioterapii - wskutek tragicznie błędnej diagnozy własnej lub lekarza - mogą być przez wiele miesięcy leczone na zapalenie stawów czy dyskopatię. Chory traci wówczas bezcenny czas, niezbędny na właściwą terapię ratującą życie.


Onkologiczny niepokój pacjenta ocenia onkolog

Onkolog postawi właściwą diagnozę dzięki radiologicznemu badaniu kości. Badanie to wykorzystuje różnicę w pochłanianiu promieni rentgena pomiędzy zdrową kością, a zaatakowaną przez nowotwór. Należy przy tym pamiętać, że w klasycznym badaniu radiologicznym widoczne są tylko zmiany dość wyraźnie zaawansowane, tj, o średnicy większej niż 1 cm i co najmniej 40%. ubytku masy kostnej w ognisku rakowym. Tego typu ogniska rakowe widoczne są na kliszy rentgenowskiej, jako plamkowate ubytki przypominające radiologom obraz “wyjedzenia przez mole”.


Wczesne wykrywanie przerzutów nowotworowych do kości

Badaniem pozwalającym na wcześniejsze wykrycie ognisk ubytku kostnego, jest badanie scyntygraficzne, które obejmuje cały kościec. Wskazuje ono na miejsca intensywnych zmian w kościach, jednak nie daje pewności, że są to zmiany rakowe, a nie np. silna osteoporoza. Taką pewność dają badania przy pomocy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
 

red
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.