Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Objawy raka jelita grubego 

Umiejętne łączenie nowoczesnej chirurgii, chemioterapii i radioterapii oraz zdolność wczesnego rozpoznania nowotworu, dzięki coraz bardziej precyzyjnej diagnostyce sprawia, że stwierdzenie przez lekarza raka nie jest już wyrokiem.
 

Rak jelita grubego jest typowym przykładem nowotworu złośliwego.


W przypadku braku leczenia ten nowotwór powoli narasta miejscowo w świetle jelita tworząc polipy lub rozrasta się na zewnątrz w kierunku otaczających tkanek tworząc owrzodzenie. Po okresie około 10 lat łagodne polipy mogą złośliwieć. Nowotwór złośliwy może naciekać okoliczne tkanki niszcząc sąsiadujące z jelitem narządy. Co więcej - rak daje przerzuty wędrujące drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Czasami komórki nowotworowe wszczepiają się w otrzewną (jest to „worek” otaczający większość narządów jamy brzusznej pełniący głównie funkcję ochronną). Rak jelita grubego tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również płuc i opłucnej, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.
 


Czy rak jelita grubego sygnalizuje swój rozwój w sposób odczuwalny dla pacjenta?
 
Tak, rak jelita grubego daje charakterystyczne objawy związane z miejscowym rozprzestrzenianiem się guza, a także różne symptomy w wypadku zajęcia innych narządów. Nowotwór ten ma tendencję do uszkadzania naczyń krwionośnych ściany jelita grubego, dlatego najważniejszym objawem jest obecność krwi w stolcu.  


Jak postępować w przypadku obecności krwi w kale?  

Wiele osób wcześniej mogło mieć podobne dolegliwości związane z guzkami krwawiczymi odbytu (czyli popularnymi hemoroidami). Jednak tego objawu nigdy nie można bagatelizować. W każdym przypadku (zwłaszcza u osób powyżej 40-50 roku życia, głównie mężczyzn) należy zgłosić się do lekarza w celu badania palpacyjnego odbytnicy tj. „per rectum”. 


Co oznacza badanie „per rectum” i jakie ma znaczenie diagnostyczne? 


Badanie ‘per rectrum’ (dosłownie: przez odbytnicę) oznacza jedną z metod diagnostycznych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz wprowadzając palec bada za pomocą dotyku stan ścian jelita. Umożliwia to stwierdzenie i wykrycie źródeł krwawienia, guzów nowotworowych oraz w wypadku mężczyzn umożliwia ocenę prostaty. 


Czy anemia nieznanego pochodzenia może sygnalizować nowotwór?
 

Tak, czasami lekarza na trop raka jelita grubego naprowadza niedokrwistość (anemia) niewiadomego pochodzenia. Szukając jej przyczyny okazuje się, że chory „podkrwawia” z przewodu pokarmowego. 

Czy zaburzenia rytmu wypróżnień mogą być symptomem nowotworu? 

Tak, zaniepokoić pacjenta powinna zmiana rytmu wypróżnień polegającą na przykład na nagłym wystąpieniu biegunek z równoczesnym odchodzeniem cuchnących gazów - zamiast występujących wcześniej zaparć. Zjawisko to związane jest z nagłym zwiotczeniem zwieraczy odbytu z powodu zajęcia ich przez proces nowotworowy. Warto również tutaj wspomnieć, że duży procent nowotworów jelita grubego zlokalizowanych jest w odbytnicy. Dlatego można je stwierdzić podczas badania „per rectum”. 


Czy zaparcia mogą być objawem raka jelita grubego?
 

Tak, bowiem rak jelita grubego może narastać miejscowo do światła tego narządu powodując jego zwężenie. W zależności od stopnia zwężenia mogą dominować różne objawy. Początkowo pacjent nie będzie odczuwał nic, potem mogą wystąpić zaparcia. W przypadku zaawansowanego raka tkanka nowotworowa może być tak duża, że wchodzi do światła jelita prowadząc do jego niedrożności. W takim wypadku pacjent musi być operowany w trybie nagłym. W momencie uogólnienia się choroby może też wystąpić zwiększona męczliwość, osłabienie sprawności, chudnięcie, a nawet gorączka niewiadomego pochodzenia. Czasami chory może uskarżać się na bóle. 


Jaką metodę weryfikacji niepokojących objawów może polecić nam lekarz? 

Najbardziej dokładną metodą diagnozy jest obecnie kolonoskopia. Kolonoskopia jest metodą badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą długiego i giętkiego instrumentu diagnostycznego – tzw. endoskopu. Dzięki sprzężeniu optycznej techniki wizualnej kolonoskopu z takimi narzędziami jak: kleszczyki, nożyczki, pętle, itp. można pobrać próbkę tkanki do biopsji oraz usunąć widoczny gruczolak ( np.o średnicy kilku mm,) który może być stanem przedrakowym.  


DLACZEGO CHORUJEMY NA RAKA?

Wszystko zaczyna się od podziałów komórek...

 
Organizm człowieka składa się z wielkiej liczby różnych komórek, które grupują się tworzą określone tkanki. W trakcie rozwoju, jeszcze w łonie matki, a także w pierwszych etapach życia dziecka dzielą się one dynamicznie, jednocześnie specjalizując do pełnienia określonej funkcji. Jednak część z nich zachowuje zdolność do częstych podziałów przez całe życie. Przykładem tego są pierwotne komórki szpiku wytwarzające między innymi czerwone i białe ciałka krwi, nabłonek wyściełający ścianę jelita, itp.
 
Co podziały komórek mają wspólnego z nowotworami?

 
Każda komórka posiada skomplikowany aparat genetyczny, który reguluje jej podział. Pod wpływem różnych czynników dochodzi do mutacji i zaburzenia podziałów komórki. Zaczyna się ona nieprawidłowo i bardzo szybko dzielić, a powstające kopie, z czasem tworzą widoczny już guz nowotworowy.
Gruczolakowaty polip rozwijający się w jelicie grubym - np. w okrężnicy z atypowymi komórkami .

W większości przypadków nowotwór złośliwy jelita grubego powstaje na podłożu polipów – łagodnych gruczolaków. Przemiana gruczolaka w raka zachodzi poprzez serię mutacji genetycznych. Proces trwa zwykle około 10 lat.  

Czy w wyniku nieprawidłowych podziałów zawsze powstaje nowotwór złośliwy, zwany potocznie rakiem?

 
Nie, tylko niektóre powstające w ten sposób guzy są złośliwe, tj. niszczą tkanki i narządy. Wskutek zaburzeń podziałów powstają częściej tzw. nowotwory łagodne. Są to twory tkankowe, które powiększając się osiągając czasami bardzo duże rozmiary. Nie naciekają jednak i nie niszczą okolicznych tkanek. Gorzej, jeżeli mamy do czynienia z nowotworem złośliwym. Szerzy się on nie licząc się z żadnymi barierami anatomicznymi. Wnika do naczyń krwionośnych i chłonnych. Jego komórki z krwią dostają się do innych narządów. Tam się osiedlają i znowu zaczynają się namnażać uszkadzając te organy i tworząc kolejne przerzuty odległe.
 
A więc zreasumujmy - jaka jest różnica między rakiem, a nowotworem?
 
Komórki nowotworów wywodzą się z różnych tkanek, natomiast w wypadku raków mamy zawsze do czynienia ze zmianami wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej – na przykład z błony śluzowej przewodu pokarmowego, czego klasycznym przykładem jest rak jelita grubego.  
 

Lek med. Tomasz W Rosochowicz
Artykuł redakcyjny 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.