Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Nowotwór złośliwy zagraża życiuCzy każda komórka nowotworowa jest dla organizmu śmiertelnym zagrożeniem?

Nie, nie każda. Codziennie w naszym organizmie powstają pojedyncze “zmutowane” komórki - potencjalni protoplaści złośliwej choroby nowotworowej. Są jednak zwykle “niegroźne”, gdyż usuwa je sprawnie działający układ immunologiczny.


Splot wyjątkowo niekorzystnych okoliczności

Dopiero splot wyjątkowo niekorzystnych okoliczności i gwałtowne osłabienie układu immunologicznego może spowodować “lawinę” zdarzeń, w wyniku której z pojedynczej komórki powstanie ognisko nowotworowe zagrażające życiu.Jakie okoliczności mogą spowodować “mutację” zdrowej komórki i pojawienie się nowotworu?

Przyczyną mogą być tzw. karcynogeny, czyli szkodliwe substancje chemiczne i biologiczne, czynniki fizyczne (np. promieniowanie, fale magnetyczne, itp.). Sprzyjać chorobie nowotworowej mogą predyspozycje genetyczne przekazywane rodzinnie. Szczególnie groźne są substancje organiczne (z żywności) lub nieorganiczne zmieniające metabolizm komórki i mogące uszkodzić jej kod genetyczny. Niestety jest ich coraz więcej w żywności, powietrzu i wodzie pitnej. Zagrożeniem są karcynogeny biologiczne (niektóre wirusy, pleśnie, pasożyty), jak też nadmierna dawka promieniowania jonizującego.


Czy w tej grupie mieści się np. dym papierosowy i wolne rodniki - utleniacze?

Dym z papierosów zawiera kilkaset wysoce toksycznych substancji. Szczególnie niebezpieczne są tzw. substancje smołowe (nie nikotyna!). Są one w większości karcynogenami uszkadzającymi błony zdrowych komórek, materiał genetyczny, itp. Podobne skutki wywołują wolne rodniki - utleniacze (oksydanty), które stanowią znaczną część ogółu karcynogenów. Posiadają one tak duży ładunek energetyczny, że uszkadzają błony komórkowe i zakłócają komórkowe procesy energetyczne, jak też mogą uszkodzić kody genetyczne. Uszkodzenie kodu genetycznego komórki inicjuje proces nowotworzenia.


W jaki sposób choroba nowotworowa zagraża życiu?

♦  Po pierwsze dlatego, że komórki nowotworowe nie potrafią się “różnicować”, czyli odtworzyć zdegenerowanych, bądź "zużytych" wieloletnim funkcjonowaniem tkanek narządowych. W tym znaczeniu są bezużyteczne!

♦  Ale to nie wszystko! Dzielące się nieustannie i mnożące szybko swą liczbę komórki nowotworowe pasożytniczo zużywają odżywcze substancje niezbędne dla zdrowych komórek organizmu.

♦  Co więcej - niektóre komórki nowotworowe mogą produkować specyficzne substancje chemiczne, które upośledzają i dezorganizują funkcje zdrowych tkanek i narządów.

♦ Najgorszą jednak cechą niektórych nowotworów jest ich "złośliwość". Oznacza to po pierwsze umiejętność dokonywania "przerzutów", czyli szybkiego przenikania drogą krwi czy limfy do innych tkanek i narządów. Po drugie zdolność szybkiego “zasiedlania” tkanek i narządów do których komórki przerzutowe dotarły. Ta ostatnia cecha oznacza intensywny rozwój nowotworu w nowym narządzie, co dezorganizuje jego czynności. Jeśli przerzutowy nowotwór zaburza np. czynności jest tak ważnych organów ciała, jak płuca, wątroba, szpik kostny, krew, czy mózg –  to stosunkowo szybko zaczyna to zagrażać życiu chorej osoby.


Jak ważne jest wczesne wykrycie nowotworu dla wyleczenia raka?

Wobec złośliwości wielu nowotworów - wczesne rozpoznanie jest często jedynym warunkiem możliwości wyleczenia się z choroby nowotworowej. Wykrycie nowotworu w początkowym stadium i natychmiastowe podjęcie terapii może również zdecydować o całkowitym wyleczeniu z wielu złośliwych nowotworów dających przerzuty do innych narządów i tkanek ciała.


Czy wczesne wykrycie ogniska nowotworowego jest zawsze możliwe?

Niestety wczesne wykrycie nowotworu złośliwego jest bardzo trudne. Częstokroć rozwija się on przez dłuższy czas bez żadnych objawów - również w zaawansowanych fazach. Tylko masowe badania przesiewowe (skrining): mammografia, badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy, regularne badania per rectum – itp., pozwala na wczesne rozpoznanie nowotworu złośliwego tj. w pierwszej jego fazie rozwoju. Niestety w Polsce rozpoznanie to jest rzadkie, gdyż nie ma obecnie zorganizowanych masowych badań pod tym kątem.


Kiedy można wykryć nowotwór złośliwy przy pomocy aktualnie stosowanych metod diagnostycznych?

Taką szansę wykrycia daje np. w przypadku raka piesi i niektórych innych nowotworów złośliwych - guz o wielkości około 1 cm, i łącznej masie przekraczającej 1 g, (lub nieco mniejszy), co odpowiada liczbie > 109 komórek nowotworowych. Taki guz jest już widoczny w USG i w badaniach rentgenowskich. Jest też wyczuwalny w badaniu palpacyjnym przez lekarza.


oprac, red. Edward Ozga-Michalski
konsultacja dr med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
onkolog
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.