Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Niebezpieczny dla skóry ultrafioletSłońce emituje promieniowanie, które w 99 procentach jest tzw. krótkofalowym promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 0,1 do 4 mikrometrów:- ok. 45 procent promieniowania to widzialne „światło”
- ok. 46 procent - to „ciepłe”, ale niewidzialne promienie podczerwone.
- ok. 8 procent - to bardzo szkodliwe  dla skóry i oka promieniowanie UV
- Pozostałe promieniowanie nie ma istotnego znaczenia dla organizmów.

Niebezpieczne dla zdrowia skóry promieniowanie UV

W ultrafiolecie wyróżnia się ważne składowe: UV-A, UV-B i UV-C. Pozostałe dwa typy promieniowania, chociaż przewiltrowane przez atmosferę i osłabione, w dużym stopniu docierają do powierzchni Ziemi.Promieniowanie UV-C jest najbardziej zabójcze dla żywych organizmów, ale do Ziemi praktycznie nie dociera. Wykorzystuje się je na przykład w warunkach laboratoryjnych do sterylizacji, czyli zabijania chorobotwórczych mikroorganizmów. Przed U V-C chroni warstwa ozonowa atmosfery. Pewnym zagrożeniem jest tzw. „dziura ozonowa”, która od czasu do czasu umożliwia przeniknięcie niewielkiej emisji tego promieniowania do ekosfery.Ultrafiolet uszkadza skórę

Promieniowanie UV-A (dłuższe fale niż UV-B) - stanowi blisko 95 % całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Promieniowanie to działa z niemal taką samą intensywnością przez cały dzień (rano i wieczorem). Dotyczy to zwłaszcza wielkich miast, plaż, nasłonecznionych gór. Tutaj też występuje niebezpieczny efekt kumulacji tego promieniowania wynikły ze zjawiska intensywnego odbicia i lokalnego rozproszenia promieni UV-A. Promienie te trafiając przykładowo na betonową architekturę ulic - rażą skórę ze wzmocnioną intensywnością. I chociaż „długi” ultrafiolet nie parzy i nie rumieni tak boleśnie, jak jego „krótsza” forma UV-B – to długo działając na skórę powoduje szkodliwe zmiany w głębi jej struktury.


Ultrafiolet UV-A niszczy i postarza skórę

Ultrafiolet UV-A wnika głęboko w skórę i niszczy jej sieć konstrukcyjną złożona z silnych i sprężystych włókien kolagenu i elastyny. Wskutek długotrwałego działania tych promieni dochodzi do stopniowego zwyrodnienia włókien sprężystych. Zmniejsza się elastyczność skóry. Skóra staje się przez to cieńsza i suchsza. Ten proces najczęściej można zaobserwować na odsłoniętych częściach ciała : twarzy, dekolcie, wierzchach dłoni, gdzie skóra jest przesuszona, mało elastyczna, pokryta siecią zmarszczek, bruzd i przebarwień.

Ultrafiolet UV zagraża rakiem skóry

Promienie ultrafioletowe wyzwalają wolne rodniki, a opalanie bez umiaru zagraża stresem oksydacyjnym uszkadzającym DNA komórek skóry. Szczególnie niebezpieczne jest gorsza promieniowanie UV-A, którego nadmiar degeneruje DNA i inne struktury komórki, co zagraża nowotworami skóry, w tym złośliwym czerniakiem skóry.


Ultrafiolet UV-B – opala ale i…niszczy skórę i oczy

Promieniowanie ultrafioletowe UV-B chociaż jest filtrowane przez atmosferę, to jednak dociera do powierzchni ziemi w znaczącej porcji - ok. 25% pierwotnej emisji słonecznej.. Te promienie (o długości 290-320nm) docierają głównie do naskórka i skutkuja pożądaną przez plażowiczów opalenizną. Jeśli jednak skóra wchłonie zbyt dużą dawkę promieniowania UV-B – pojawia się bolesny rumień, czyli poparzenie słoneczne skóry. Przedawkowanie opalania szkodzi skórze oraz zaburza system odpornościowy (immunologiczny). Obecnie związek pomiędzy rakiem skóry a tym promieniowaniem uchodzi za fakt medyczny. Ultrafiolet UV-B jest też przyczyną schorzeń oczu, takich jak katarakta czy alergia na światło słoneczne.


Bolesny rumień

Zbyt długa kąpiel słoneczna może spowodować bolesny rumień o cechach oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Objawy poparzenia pojawiają się już po kilku godzinach od intensywnego opalania się. Największe nasilenie rumienia ma miejsce po 9-14 godzinach, zaś po 24-48 godzinach rumień zanika. Często zmianom skórnym towarzyszą objawy w postaci wzrostu temperatury ciała, lokalnej opuchlizny, bólu i pieczenia skóry. Po pewnym czasie następuje złuszczanie się skóry w postaci dużych lub drobnych płatków.


 oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja medyczna: Dr n. med. Andrzej Szmurło
dermatolog

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW WARSZAWY I OKOLIC
DO SKORZYSTANIA Z PRACOWNI PROFILAKTYKI CZERNIAKA
Pracownia Dermatoskopii Cyfrowej, NZOZ Centrum Profilaktyki i Terapii
02-383 Warszawa, ul. Grójecka 126,
ZAPISY : tel/fax. (22) 659-46-27, tel. (22) 824-79-51
lub e-mail: andrzej@szmurlo.waw.plPiśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997. 2. Ochrona przed słońcem podczas uprawiania sportu - materiały internetowe udostępniane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy CIOP-PIB
3. Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny; Aneta Urbańska; Nowa Medycyna - Dermatologia V zeszyt 120 (1/2003).
4. Słońce i skóra – cykl publikacji; dr. Katarzyna. med. Katarzyna Prystupa (alergolog-dermatolog) , Edward Ozga-Michalski, Anna Gotowiec; Moje Zdrowie; 1997-2000 r.
5. Genetyczne uwarunkowania czerniaka, Postępy Dermatologii i Alergologii 1/2006; Zespół lekarzy: Urszula Brudnik, Anna Wojas-Pelc, Wojciech Branick
6. Pierwotny czerniak złośliwy głowy i szyi; Karolina Hydzik-Sobocińska, Marcin Sobociński; "TERAPIA" NR 6 (153), CZERWIEC 2004; Katedra i Klinika Otolaryngologii CM UJ w Krakowie; Kierownik: prof. dr hab. med. Jacek Składzień
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.