Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Leczenie raka płuca - pytania do lekarza onkologa


LECZENIE RAKA PŁUCA - ODPOWIEDZI NA PYTANIA DO LEKARZA ONKOLOGA


Jakie są przyczyny wysokiej umieralności wśród chorych na raka płuca? Wiadomo, że od momentu wykrycia raka płuca przeżywa 5 lat jedynie co 10 chory.


Odpowiedź: Wysoka umieralność wśród chorych na raka płuca wynika nie tylko ze specyfiki biologicznej i usytuowania nowotworu, lecz również ze zbyt późnego rozpoznania. Wystarczy zauważyć, że w momencie rozpoznania, aż u 3 osób na 4 chorych na raka niedrobnokomórkowego płuca stwierdza się zaawansowaną postać choroby. Zbyt późne rozpoznanie uniemożliwia wycięcie chirurgiczne guza nowotworowego - najbardziej efektywny sposób leczenia tej choroby. Opóźnienie rozpoznania choroby wynika z ukrytej inicjacji raka i niecharakterystycznych objawów klinicznych dużego rozrostu guza (kaszel, stany zapalne, duszności, itp.) symulujących choroby infekcyjne, obduracyjna chorobe płuc czy astmę). U ok. 1/10 chorych zaawansowany rak płuca jest niemy klinicznie. Kiedy rak zostaje rozpoznany choroba często jest już w wysoce zaawansowanym stadium rozwoju, obejmującym duże oskrzela, z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia i narządów wewnętrznych, co ogranicza możliwość operacji. W konsekwencji w Polsce operowanych jest jedynie ok. 20% chorych na raka płuca.Wina za opóźnione rozpoznawanie raka płuca jest często również po stronie lekarza 1 kontaktu.

Nadal w gabinecie lekarskim rzadko zwraca się uwagę na ustalenie przyczyny długo utrzymujących się stanów zapalnych drzewa oskrzelowego i miąższu płucnego oraz uciążliwego kaszlu bez powodu. W wywiadach z chorymi lekarze często nie zauważają się wysokiego ryzyka raka płuca wynikłego z palenia papierosów i obciążeń rodzinnych.

Jakie są stosowane zabiegi chirurgiczne w leczeniu raka płuca?

Odpowiedź :Rodzaje zabiegów stosowanych w przypadku raka płuca:
1. wycięcie płuca (pneumonectomia) – ok. 40% zabiegów
2. wycięcie płata (lobectomia) - ok. 50% zabiegów
3. wycięcie mankietowe (sleeve resection)
4. wycięcie guza płuca wraz z:
- częścią ściany klatki piersiowej
- częścią przepony
- częścią worka osierdziowego
- częścią aorty (z jednoczesnym protezowaniem)
- częścią żyły głównej górnej (z jednoczesnym protezowaniem).Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego w raku płuca?

Do leczenia chirurgicznego kwalifikują się chorzy bez przeciwwskazań do resekcji miąższu płucnego wraz z guzem, w zakresie tolerowanym przez chorego, ale koniecznym do całkowitego wycięcia nowotworu oraz okolicznych węzłów chłonnych, tzn wnęki i śródpiersia.Przeciwwskazania operacji chirurgicznej raka płuca:

- obecność przerzutów odległych (M1)
- zespół żyły głównej górnej
- porażenie nerwu krtaniowego
- obustronne poszerzenie śródpiersia
- płyn krwisty w jamie opłucnej lub/i z komórkami nowotworowymi
- naciekanie tętnicy płucnej blisko odejścia pnia płucnego
- naciekanie tchawicy
- poszerzenie i zniesienie ruchomości oddechowej ostrogi rozdwojenia tchawicy
- guz naciekający oskrzele główne w odległości bliższej niż 2 cm od ostrogi rozdwojenia tchawicy
- przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia po stronie przeciwnej (mediastinoskopia)
- przerzuty w węzłach z obfitym naciekaniem torebki węzła (mediastinoskopia)
- tamponada sercaNiedrobnokomórkowy rak płuca prawego z naciekiem na tchawice (III B )

U mojego ojca stwierdzono raka prawego płuca. Ojciec ma 63 lata. Rozpoznanie: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego z naciekiem na tchawice III B. Pacjent jest w trakcie chemioterapii Proszę o odpowiedź, jakie są rokowania.
Odpowiedź: Szanowna Pani! Rak płuca jest chorobą o bardzo poważnym rokowaniu. Rokowanie to jest zależne od budowy mikroskopowej raka (drobno-komórkowy czy niedrobnokomórkowy), stopnia zaawansowania klinicznego oraz stanu ogólnego chorego. Na stopień zaawansowania wpływa wielkość guza i naciekanie przez niego przyległych struktur, przerzuty w węzłach chłonnych oraz tak zwane przerzuty odległe.(w kościach, wątrobie itp.) Cechy te determinują sposób leczenia. Największą szansę na wyleczenie daje leczenie operacyjne-wycięcie guza wraz z częścią lub całym płucem i węzłami chłonnymi śródpiersia. Jest ono możliwe do przeprowadzenia w stopniu I i II oraz w części przypadków IIIA. W stopniu IIIB chorych operuje się w sytuacjach wyjątkowych. U tych chorych stosuje się chemio- i radioterapię. Wyniki takiego leczenia nie są niestety dobre. Nie wyklucza to jednak szansy na długoletnie przeżycie.

Dr n.med D.Michalik onkologRak płuca z przerzutami do nadnerczy i niewydolnością nerek

Rozpoznanie brzmi: Cacer bronchogenes (non micro) pulmonis dex cum infiltratione meiastini. Badanie TK klatki piersiowej: we wnęce prawej widoczny guzowaty twór 7j.H o wymiarze ok.28 mm. W przedłużeniu górnego bieguna wnęki w sąsiedztwie śródpiersia guzowaty twór w płucu prawym o wym.ok.28 mm. Powyżej wnęki płuca prawego w śródpiersiu widoczna guzowata masa ok. 33mm 8j.H. W sumie odbył 6 chemioterapii oraz ostatnio 5 razy radioterapię. Po 6 chemioterapiach do rozpoznania dopisano Meta ad glandulae suprarenales bilateralis. Insufficientia renum.
Odpowiedź: Choroba jest niestety nieoperacyjna (od początku taka była, a teraz dodatkowo pojawiły się przerzuty w obu nadnerczach). Jedynym leczeniem jakie więc pozostaje, jest chemioterapia paliatywna drugiego rzutu (w chwili stwierdzenia rzeczywistej progresji choroby – bo nie wiadomo, czy przerzuty w nadnerczach były od początku, czy pojawiły się dopiero ostatnio, po chemioterapii). Jednak, czy zastosowanie takiej chemioterapii będzie jeszcze możliwe zależy od wieku pacjenta, jego stanu ogólnego i dodatkowych obciążeń. W ostatnim rozpoznaniu napisano: „Insufficientia renum” co oznacza niewydolność nerek. Jest to przeciwwskazanie do stosowania większości cystostatyków (zwłaszcza związków platyny), więc może się okazać, że jedynym leczeniem jakie lekarze będą mogli zaproponować choremu, będzie leczenie objawowe.
Z poważaniem, Lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog

Po usunięciu prawego płuca

Jestem po usunięciu prawego płuca włącznie z węzłami chłonnymi oraz przeszłam zabieg chemioterapi pięć wlewów. Po operacji prawego płuca czułam się dobrze oraz wydolność wysiłkowa była dobra. Problemy zaczęły się w czasie chemioterapii, moja wydolność wysiłkowa przy wszelkiego rodzaju czynnościach uległa pogorszeniu. W tej chwili są momenty, że moja wydolność jest tak słaba, że nie mogę zrobić kilku kroków gdyż brakuje mi powietrza i oddechu. Poza tym mam bardzo słabe czucie w dłoniach oraz stopach. Nogi wydają mi się jak by były z gumy. Badanie kontrolne po chemioterapii nie wykazały nowych ognisk zapalnych, jedynie na zdjęciu okazało się, że tchawica jest wygięta, co w opinii miejscowych lekarzy jest wynikiem usunięcia prawego płuca. Moje pytanie brzmi dlaczego jeżeli lewe płuco jest zdrowe i oprócz skrzywienia tchawicy badania nic nie wykazały, moja wydolność przy jakimkolwiek wysiłku jest tak słaba. Poza tym jakie badania należało by przeprowadzić i gdzie, żeby znaleźć powód moich dolegliwości. W tej chwili mam aplikowane leki rozszerzające oskrzela: EUPHYLLIN CR, SEREVENT DYSK, FLIKSOTIDE DYSK. Niestety leki te nie pomagają mi. Proszę o pomoc i rade gdyż nie wiem gdzie się dalej zwrócić.
Odpowiedź: Jeśli rzeczywiście nie ma Pani nawrotu choroby nowotworowej, to trzeba poszukać innych przyczyn pogorszenia wydolności wysiłkowej i duszności. Mogą to być przyczyny związane z płucem np. zwłóknienie płuca po chemioterapii, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli (zwłaszcza u osób które paliły duże ilości papierosów) jak i też z układem krążenia (np. kardiomiopatia, która czasem rozwija się po niektórych cytostatykach). Leki które Pani przyjmuje wskazują na jakiś problem z oskrzelami. Czy pali Pani papierosy? Jeśli tak, to gorąco poleciłbym zerwanie z tym nałogiem. Z badań wskazane byłoby wykonanie spirometrii (która oceni wydolność układu oddechowego) i echo serca z oznaczeniem frakcji wyrzutowej (to badanie z kolei pozwala ocenić wydolność serca). Sądzę też, że oprócz onkologów powinien się Panią zająć dobry internista, najlepiej pulmonolog lub kardiolog – on będzie wiedział jakie badania wykonać i jak dalej poprowadzić Pani leczenie.
Lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog

Rak wielokomórkowy płuca


Chodzi o mojego tatę. Ma 63 lata. W listopadzie 1999r. był operowany z powodu wykrycia raka płuca (histologicznie - rak wielkokomórkowy). Był to guz wielkości mandarynki. Dokonano wycięcia guza z zapasem tkanki zdrowej. Przez cały okres po operacji tat czuł się dobrze, chodził na kontrole do poradni specjalistycznej. Tata choruje również na zwyrodnienie stawów, ale od około 2 miesięcy bóle stawów się nasiliły, a ponadto od około miesiąca tata skarży się na brak apetytu. Obiektywnie nie mogę ocenić, czy schudł. Obawiam się, że mamy do czynienia z nawrotem choroby nowotworowej. Bardzo proszę o ocenę sytuacji - szczególnie chodzi mi o możliwe leczenie, szanse przeżycia, rokowanie .
Odpowiedź: Rokowanie w raku płuca jest zawsze bardzo poważne. Przeżycie czterech lat jest dużym sukcesem i rokuje dobrze. Natomiast na pytanie nie umiem odpowiedzieć. Wydaje mi się, że to nie powinien być nawrót choroby. Trzeba wykonać rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej.
Lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.