Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Kolonoskopia - relacja pacjenta z badaniaJAK PRZEBIEGA BADANIE KOLONOSKOPOWE?  


Zwykle badanie poprzedza 1-2 dniowa hospitalizacja

Najlepiej na czas badań kolonoskopowych jest wziąść  dwa - trzy  dni urlopu. Zwłaszcza, że już wcześniej 1-2 doby przed badaniem trzeba dokonać dokładnego opróżnienia jelita z wszelkich treści pokarmowych. W tym celu stosuje się silny środek przeczyszczający i  1-2 dniową "głodówkę"  połączoną z obfitym nawodnieniem organizmu. Najlepiej jest stosować do nawodnienia dobrze zmineralizowane wody zdrojowe. Nie wolno w tym celu stosować mleka i jego przetworów czy soków, bowiem te gęste w zawiesiny płyny "zamulą" widoczność w jelicie i wprowadzona tam podczas badania mikrokamera endoskopu oślepnie! W takim przypadku badanie trzeba powtórzyć!


Na początek lewatywa


Na kilkanaście minut przed badaniem kolonoskopowym – pacjent otrzymuje dodatkowo lewatywę ze specjalnego płynu możliwie dokładnie oczyszczającego jelito grube z resztek zawiesin pokarmowych. Po wypróżnieniu treści lewatywy (co trwa kilkanaście minut) lekarz może przystąpić do właściwego  badania  pryz pomocy endoskopu. Zalecane jest stosowanie badania w znieczuleniu, gdyż dla większości badanych jest ono bardzo bolesne.Endoskop pozwala na ocenę wizualną jelita

 Kolonoskopia pozwala ocenić barwę śluzówki jelita grubego, rozpoznać jej stan zapalny, ocenić ruchy robaczkowe jelita grubego, czyli perystaltykę, itd. Co najważniejsze umożliwia wykrycie patologicznych zmian w ścianie jelita, takich jak: polipy (gruczolaki), itp. Dzięki tej metodzie wykryte zmiany przednowotworowe - np. widocznego polipa gruczolaka o średnicy kilku mm, który może być stanem przedrakowym - można od razu usunąć przy pomocy mikrochirurgii endoskopowej!

 
Badanie właściwe

Ja nie zastosowałem jednak znieczulenia. Ułożony na leżance na lewym boku nie odczułem wielkiego  dyskomfortu w czasie wkładania przez odbyt długiego giętkiego wziernika kolonoskopu do dolnego odcinka mojego przewodu pokarmowego. Lekarz ręcznie sterujący ruchem kolonoskopu ostrzega mnie, że jelito może na moment zaboleć, gdy przewód z wziernikiem optycznym pokonuje „ostry zakręt” w tzw. części esicznej. W tym momencie rzeczywiście odczuwam chwilowe „pieczenie” w jelitach - natychmiast jednak zapominam o bólu, gdyż przed oczyma widzę kolorowy obraz bezpośredniej transmisji z wnętrza mego jelita.


Samoobserwacja badania przez pacjenta

Na ekranie dużego monitora ustawionego przede mną, ( obserwuję obraz jednocześnie z badającym mnie lekarzem) przesuwa się powoli wnętrze bladoróżowego, karbowanego, przewodu jelita. Oko wizjera wędruje powoli przez tzw. zstępującą część okrężnicy. Przed moimi oczyma przesuwają się kolejne odcinki jelita. Polipów na razie nie ma.
 

Bolesne „zakręty”

W tzw. zagięciu śledzionowym kolejny ostry zakręt. Znów chwilowy ból. Ścianki jelita – po podrażnieniu przez kolonoskop – kurczą się i ściśle przylegają siebie. Obraz w monitorze nagle niknie! - To odruch mimowolny, trzeba chwilkę poczekać, aż jelito „przyzwyczai się” do aparatury i rozkurczy ponownie do pełnej szerokości. Gdy to się staje – obraz powraca i „oko” kolonoskopu wędruje do tzw. części poprzecznej okrężnicy.


Przebyliśmy blisko ¾ długości jelita i polipów na szczęście ciągle nie ma.

Tutaj nagle straciliśmy widoczność! Penetracje optyczną zaczyna w pewnym momencie utrudniać nieznanego pochodzenia „czarna maź” - przylegająca do ścianek jelita. To osad kału pozostały prawdopodobnie z pitego zamiast wody mineralnej nieklarowanego soku owocowego  (A wydawało mi się, że w tym soku „nic nie ma”.) - Nie pić soków owocowych przed badaniem! - usłuszałęm głos niezadowolonego lekarza. Tłumaczę się, że otrzymana instrukcja przygotowania się do badań pozwalała pić klarowne soki, zabraniała zaś tylko tych, które mają widoczne drobiny, np. pomidorowego. (Moim zdaniem instrukcja nie powinna dopuszczać żadnych soków owocowych, a tylko wodę mineralną lub zwykłą. ( Jak też bardzo rozwodnioną zieloną herbatę, czy rumiankową.)


Kolonoskop ma funkcję „odsysania” nadmiaru płynów.

Razem z nimi odsysa osad z soku owocowego. Pomimo tej funkcji ściany jelita nie są widoczne tak dobrze, jak wcześniej. Momentami pojawiają się mroczki utrudniające dostrzeganie ścianek. Udaje się jednak kontynuować badanie. Najwięcej polipów spotyka się w pierwszych i środkowych częściach okrężnicy – informuje lekarz. U mnie w tej lokalizacji były tylko maleńkie 2 polipy.


Miejsce gdzie usuwanie polipa jest utrudnione – kątnica o cienkich ściankach

Docieramy wreszcie do końca jelita – do kątnicy. Tutaj na ekranie nagle zauważam okrągłą wypukłość dużego polipa. Ma średnicę 1 cm, Teraz powoli cofamy się na powrót. W drodze powrotnej zauważamy jeszcze 1 małego polipa – o średnicy 2 mm.  


- „Duży” polip jest w nietypowej lokalizacji- komentuje lekarz.

Kątnica jest trudno dostepna i ma cienkie ścianki. Do usunięcia dużego polipa trzeba się specjalnie przygotować, oczyścić jelito z mętnego soku. Czeka mnie druga wizyta – już na mikrooperację.


- Przystępujemy do usunięcia małych polipów! – zaskakuje mnie błyskawiczną decyzją.

Kolonoskop umożliwia nie tylko dokładny ogląd grubego i znalezienie polipów w jelicie grubym, ale i endoskopowe ich usunięcie. W przewodzie kolonoskopu kryją się bowiem maleńkie narzędzia operacyjne umożliwiające usunięcie polipa. Lekarz diagnosta może w momencie znalezienia polipa błyskawicznie wejść w rolę chirurga i przystąpić do operacji. Przebieg tej operacji może obserwować na ekranie monitora również pacjent. Na ekranie monitora widzę, jak główica operacyjna kolonoskopu zbliża się i wycina maleńkiego polipa, ze ścianki jelita. Ku memu zdziwieniu nie czuję bólu. Na ekranie pojawia się tylko w miejscu cięcia mała chmurka krwi, która na moment zasłania widoczność.

Wyjęcie kolonoskopu jest prawie niezauważalne.

To już koniec operacji – oświadcza lekarz. - Do usunięcia dużego polipa musimy mieć lepszą widoczność. Zabieg wymaga dużej precyzji, gdyż polip usytuowany jest on w nietypowym miejscu, w którym ścianka jelita jest stosunkowo cienka. Dobrze jest też zbadać wcześniej krzepliwość krwi, co ma znaczenie przy usuwaniu dużego polipa.Zapis na uzupełniającą operację kolonoskopową

Następnego dnia zapisuję się telefonicznie na konsultację medyczną w sprawie kolonoskopowego wycięcia ostatniego polipa. Teraz mój niepokój przed operacją jest minimalny, gdyż wiem, że jest to dla mnie mało obciążający zabieg. Dzisiaj też wiem, że dla innych może to być zabieg bardzo bolesny!   
notował Edward Ozga Michalski
 

10 lat bezpieczeństwa po operacji?

Od lekarza dowiaduję się, że po usunięciu polipa będę miał przez około 10 lat poczucie bezpieczeństwa onkologicznego. Tyle bowiem czasu trwa wzrost dużego 1 cm polipa, jaki został znaleziony w mojej okrężnicy. A jak wiadomo dopiero tej wielkości polipy mogą ulec zezłośliwieniu i  zainicjować złośliwego raka jelita grubego.
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.