Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Kolonoskopia - badanie i profilaktyka raka jelita grubegoKolonoskopia
 
Kolonoskopia jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą długiego i giętkiego instrumentu diagnostycznego – tzw. endoskopu oraz profilaktycznym usuwaniu polipów będących stanem przednowotworowym.


Kolonoskopia umożliwia endoskopową bezkrwawą mikro-chirurgię
 
Końcówka endoskopu, która jest wprowadzona do jelita, ma możliwość obracania się w dowolną stronę w dość dużym zakresie.  Światło jest doprowadzane światłowodem. Obraz jest obserwowany przez lekarza w specjalnym obiektywie lub na ekranie monitora. Istnieje możliwość dokonania zapisu badania na taśmie magnetowidowej celem dalszej oceny lub ewentualnego przeprowadzenia później dodatkowej konsultacji specjalistycznej.
 


Endoskop pozwala na ocenę wizualną jelita

 Kolonoskopia pozwala ocenić barwę śluzówki jelita grubego, rozpoznać jej stan zapalny, ocenić ruchy robaczkowe jelita grubego, czyli perystaltykę, itd. Co najważniejsze umożliwia wykrycie patologicznych zmian w ścianie jelita, takich jak: polipy (gruczolaki), owrzodzenia, uchyłki, itp. Dzięki tej metodzie wykryte zmiany przednowotworowe - np. widocznego polipa gruczolaka o średnicy kilku mm, który może być stanem przedrakowym - można usunąć przy pomocy mikrochirurgii endoskopowej!

 
Przy pomocy endoskopu można wykonywać zabiegi mikro-chirurgii

Za pomocą takich narzędzi jak: kleszczyki, cewniki i pętle można pobierać wycinki do badań mikroskopowych (np. w celu wykrycia zmian nowotworowych), usuwać polipy jelita grubego (polip widoczny w fotografii powyżej) oraz zatrzymywać krwawienia z uszkodzonych naczyń.
 

Endoskopia - nowa epoka diagnostyki i chirurgii

Nieinwazyjne badania wnętrza ciała człowieka mające na celu oglądanie wewnętrznej powierzchni narządów za pomocą giętkich instrumentów wprowadzanych do naturalnych otworów ciała światłowód i mikrourządzenia optyczne i inne - noszą wspólną nazwę endoskopii. Ponadto jak już wspomnieliśmy umożliwiają one wiele zabiegów mikrochirurgicznym. Pozwala to wielokrotnie uniknąć otwarcia jamy brzusznej i konieczności wykonania operacji na tzw. otwartym wnętrzu ciała poprzez obciążające zdrowie duże cięcie chirurgiczne.


Leczenie raka jelita grubego przy pomocy kolonoskopii

Nieinwazyjny sposób dotarcia do zmienionego chorobowo miejsca oraz małoobciążające zabiegi endoskopowe nominują kolonoskopię do miana optymalnej metody leczniczej profilaktyki przeciwnowotworowej. Ta nowa metoda eliminuje bowiem konieczności tradycyjnej operacji, wiążącej się z dużą zewnętrzną raną chirurgiczną z jej obciążającym działaniem i długim czasem rehabilitacji pooperacyjnej.


W zależności od narządu lub jego części, której technika endoskopii dotyczy mamy do czynienia z:

♦  kolonoskopią  (łac. colon – okrężnica czyli jelito grube) – badanie całej długości jelita
♦  anoskopia – badanie odbytu i końca odbytnicy
♦  rektoskopia – badanie odbytnicy (wykonywania zazwyczaj za pomocą sztywnego wziernika)
Jest jeszcze wiele innych metod badawczych dot. innych narządów, o specyficznych nazwach, których nazwa kończy się słowem "skopia".  


Budowa kolonoskopu
 
Jest to długi i giętki instrument długości około 130-200 cm przypominający swoją budową gruby przewód zakończony z jednej strony okularem oraz dodatkowymi pokrętłami pozwalającymi manipulować drugim końcem endoskopu oraz wprowadzać dodatkowe instrumenty (np. kleszczyki). W środku znajduje się światłowód składający się z kilkudziesięciu tysięcy włókien szklanych. Jeden światłowód przewodzi światło do wnętrza jelita, a drugi poprzez okular obraz do oka lekarza badającego. Czasami, dla lepszego uwidocznienia ściany jelita, trzeba wtłoczyć trochę powietrza. Kolonoskopy mają również możliwość przemywania obiektywu oraz odsysania treści z jelita. Jakie są wskazania od wykonania badania kolonoskopowego?

 
Lekarz decydując się na wykonanie tego typu badania może mieć kilka przesłanek. Są nimi przede wszystkim niejasnego pochodzenia krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Nawet długoletnia dokumentacja świadcząca o wypadnięciu guzków krwawniczych ( choroba żylaków odbytu, tzw. hemoroidy) nie upoważnia lekarza do zaprzestania poszukiwania innego źródła krwawienia mogącego być spowodowanym między innymi guzem nowotworowym.
Czasami kolonoskopia jest cennym uzupełnieniem badania kontrastowego (polegającego na wlaniu siarczanu baru do jelita grubego i obserwowaniu modelowania się tego związku na powierzchni błony śluzowej).

 
Każda podejrzana zmiana w badaniu kontrastowym powinna być dodatkowo zweryfikowana.
 
♦  Czasami trzeba wykonać badanie kolonoskopowe z powodu utrzymujących się długo takich dolegliwości jak bóle brzucha oraz parcie na stolec.  
♦  Czasami mogą to być tylko biegunki. Ważnym wskazaniem jest obserwacja stanu jelita grubego po operacjach na tym narządzie oraz ewentualnie ocena stosowanych leków. 
W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do badania?
 
Około 3 doby przed dniem wyznaczonym na przeprowadzenie kolonoskopii powinien stosować dietę płynną (np. soki, galaretki, buliony). W wieczór poprzedzający badanie powinno przyjąć się lek przeczyszczający, a bezpośrednio na 3-4 godziny przed wykonać lewatywę (jednak każdy lekarz ma swoje schematy postępowania i z nim należy się zawsze konsultować). Przy stosowaniu środków przeczyszczających należy pamiętać o tym, aby uzupełnić w odpowiedniej ilości płyny, co jest szczególnie ważne u osób starszych.

 
Jak przebiega badanie?

 
Chory przed badaniem zwykle dostaje jakiś lek uspakajający wraz z lekiem przeciwbólowym. Pacjent kładzie się na łóżku, a lekarz wprowadza przez odbyt końcówkę endoskopu pokrytą żelem. Lekarz naturalnie cały czas kontroluje wprowadzanie instrumentu za pomocą obiektywu. Pacjenta również prosi się o parokrotną zmianę pozycji. Podczas badania mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niewielkie.

 
Co umożliwia kolonoskopia w porównanu z innymi metodami diagnostycznymi?
 
Kolonoskopia jest nie tylko nowoczesną metodą nieinwazyjnej diagnostyki, pozwalającą wykryć raka we jego bardzo wczesnym stadium. Dzięki sprzężeniu nowoczesnej optycznej techniki wizualnej (kamera video) z takimi narzędziami jak: kleszczyki, nożyczki, pętle, itp. można pobrać próbkę tkanki do biopsji oraz co najważniejsze usunąć gruczolaki, które są stanem przedrakowym, występującym u około 20% osób po 50 roku życia.


W Polsce rak jelita grubego jednym z najczęściej występujących, lecz dość późno wykrywanych nowotworów.
 

Wskutek zbyt późnego wykrycia raka jelita grubego skuteczność leczenia choroby jest niska, a odsetek osób po operacji, które przeżywają dłużej niż 5 lat nie przekracza 25%. Ten stan rzeczy wynika także z niedostatku masowych badań przesiewowych, przy pomocy kolonoskopii.
 

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.