Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Jak się zapisać na kolonoskopię?Po skończeniu 50 roku życia zaczęły mi dolegać hemoroidy.

Gdy pojawiła się krew w stolcu zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu. Dowiedziałem się, że przyczyną krwawienia mogą być guzki krwawnicze lub polipy jelita grubego. Aby wykluczyć obecność polipów, zagrażającą w dalszej perspektywie nowotworem złośliwym jelita i ustalić właściwą przyczynę krwawienia - lekarz zalecił badanie kolonoskopowe


Badanie kolonoskopowe

Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu do dolnego odcinka przewodu pokarmowego (przez odbyt) giętkiego wziernika umożliwiającego dokładne obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. Celem badania jest wykrycie ewentualnych zmian, takich jak, owrzodzenia, uchyłki, oraz polipy, których usunięcie w przyszłości zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. W trakcie badania jest możliwe usuwanie polipów do 1 cm średnicy przy pomocy sprzężonych z kolonoskopem mikroskopijnych narzędzi operacyjnych. Tego typu niezłośliwe polipy dość często występują u osób w wieku powyżej 50 roku życia, a ich usunięcie w trakcie badania jest zwykle mało obciążającym zabiegiem ambulatoryjnym. Endoskop pozwala na ocenę wizualną jelita

 Kolonoskopia pozwala ocenić barwę śluzówki jelita grubego, rozpoznać jej stan zapalny, ocenić ruchy robaczkowe jelita grubego, czyli perystaltykę, itd. Co najważniejsze umożliwia wykrycie patologicznych zmian w ścianie jelita, takich jak: polipy (gruczolaki), itp. Dzięki tej metodzie wykryte zmiany przednowotworowe - np. widocznego polipa gruczolaka o średnicy kilku mm, który może być stanem przedrakowym - można natychmiast usunąć przy pomocy mikrochirurgii endoskopowej!


 
JAK ZAPISAÆ SIĘ NA BADANIA KOLONOSKOPOWE? 

Potrzebne skierowanie od lekarza 1 kontaktu!

Aby dokonać badania niezbędne jest skierowanie na badanie kolonoskopowe przez lekarza pierwszego kontaktu.  Swoistą profilaktyczną przepustką na badania jest moje skończone 50 lat. Drugą przypustką są różnorodne objawy - takie jak: częste biegunki lub zaparcia bez powodu, krew w kale bes stwierdzenia wypadnięcia guzków krwawniczych, częste zmiany dobowego rytmu wypróżnień bez wyraźnego powodu, szybkie chudnięcie lub anemii, których przyczyna jest nie mi znana, itp. 


Czy badanie jest bolesne i obciążające?

Zapytałem też dyżurnego lekarza, czy badanie jest długie i obciążające i czy wymaga znieczulenia. - Znieczulenie jest niepotrzebne, gdyż badanie nie boli, trwa około 30 minut - otrzymałem odpowiedź. U mnie akurat się sprawdziła zapowiedź lekarza . Dzisiaj już wiem po rozmowach z innymi osobami które przeszły zabieg kolonoskopii, że często badanie jest jednak bolesne, gdyż zdarza się stan zapalny w jelicie u wielu pacjentów lub jelito jest naturalnie wysoce drażliwe. Dlatego badanie często boli i znieczulenie może być wielu osobom potrzebne. JAK PRZYGOTOWAÆ SIĘ DO BADAŃ? 

Po pierwsze dobrze jest zaplanować 1-2 dniowy urlop na przygotowanie się do badania.
Otrzymana przy zapisie ulotka informuje bowiem, że konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita przed badaniami, przy pomocy otrzymanego w szpitalu środka przeczyszczającego. Następnie obowiązuje jednodniowa poprzedzająca badanie głodówka połączona z piciem dużych ilości wody.
W praktyce, najkorzystniej jest od 2 dnia przed badaniem stosować dietę płynną (tylko zupy i soki), a w dzień przed badaniem o godz. 15 oo zastosować wręczony nam środek przeczyszczający.


I UWAGA! -OD MOMENTU WYPICIA PŁYNU PRZECZYSZCZAJ¡CEGO – DO CHWILI BADANIA W DNIU NASTĘPNYM NIE NALEŻY NIC JEŚÆ!

Wskazana jest od razu obfita dieta płynna. Należy wypić pierwszego dnia 3-5 litrów wody! - w dawkach szklanka, co pół godziny. Najlepiej jest pić niegazowaną wodę mineralną. Dopuszczalne są bardzo słabe, łagodnie działające napary z ziół: herbatka rumiankowa, zielona herbata, itp. ( Ale uwaga niedozwolona jest mocna herbata, czy esencjonalne zioła.) Od momentu przyjęcie środka przeczyszczającego przeciwskazane jest mleko,zupy,napoje gazowane, kawa oraz soki owocowe!
Następnego dnia - jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych - kontynuujemy powyższą dietę ograniczoną tylko do całkowicie klarownych płynów.


Oczyszczenie jelita przed badaniem

Normalną reakcją po zażyciu środka przeczyszczającego są liczne wypróżnienia, pod sam koniec samą treścią płynną. Pełne działanie przeczyszczające POWINNO NAST¡PIÆ po 5-8 godzinach.
W moim przypadku nastąpiło dopiero po 8 godzinach, jednak w przypadkach, o których dowiedziałem się od innych badanych – liczne wypróżnienia zaczynały się znacznie wcześniej.
Dzięki środkowi przeczyszczającemu i ograniczeniu diety do dużej ilości wody (i wysoce klarownych płynów) jelito zostanie dokładnie oczyszczone, co umożliwi dobrą widoczność urządzeniu optycznemu kolonoskopu. 


red -eom

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.