Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Czy łagodne zmiany piersi u młodych kobiet zagrażają rakiem
Jedną z najczęstszych łagodnych guzów występującą u kobiet w młodym wieku są gruczolakowłókniaki (fibroadenoma) zwane również włókniakogruczolakami.
Powstają w wyniku rozrostu zarówno tkanki gruczołowej jak i włóknistej.


Łagodny guz sutka


Gruczalowłókniaki występują głównie u kobiet młodych w wieku od 18-do 30 lat, a ich symptomem mogą być przedmiesiączkowe bóle i obrzęki piersi. Zmiany lokalizują się najczęściej w górnej części piersi i są wyczuwane w samobadaniu piersi, jako elastyczne, bezbolesne, łatwo przesuwalne guzki o średnicy 1-3cm. U co 5 kobiety wykrywającej guzki - występuja one w postaci mnogiej.Gruczolakowłókniak

W częstości występowania zajmuje drugie miejsce po zmianach mastopatycznych. Natomiast wśród guzowatych stwardnień ujawniających się w czasie wzrostu występuje najczęściej - częściej od nowotworów złośliwych.


Łagodny nowotwór wywołują estrogeny - żeńskie hormony

Włokniakogruczolak pojawia się głównie u młodych i dojrzałych kobiet, gdyż jego rozrost pobudzają estrogeny, których poziom w tym okresie życia kobiety jest zwykle najwyższy.


Jak wykrywamy gruczolakowłókniaki?

Można takie guzy zidentyfikować palpacyjnie (przez dotyk),gdyż mają kształt jajowaty lub okrągły o powierzchni gładkiej lub zrazikowej, a ich wielkość waha się od ziarna grochu do dużego orzecha włoskiego, czy nawet mandarynki. Gruczolakowłókniak  cechuje się wyraźnym odgraniczeniem od otaczającej tkanki sutka i posiada gumowatą i spoistą konsystencję. Gruczolakowłókniak i najczęściej umiejscawiają się w górno-zewnętrznym kwadracie piersi. Nigdy jednak nie powodują utraty prawidłowego kształtu sutka i nie zmieniają swej wielkości podczas cyklu miesiączkowego. Przypadki nagłego zwiększania się włokniakogruczolaka z towarzyszącym temu bólem mają miejsce rzadko i dotyczą głównie krwawego wylewu w obrębie guza.


Czy celowe jest chirurgiczne usuwanie guzka gruczolakowłókniaka?

Gruczolakowłókniaki nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi, jednak zaleca się ich usunięcie. Jeśli zmiany nie usunie się może ona osiągnąć niekiedy wielkość 10-20 cm głównie w czasie ciąży lub przyjmowania egzogennych estrogenów w postaci środków antykoncepcyjnych. Usunięcie jednej zmiany jednak nie gwarantuje, że ten łagodny nowotwór nie pojawi się w przyszłości.
 

 


INNE NIEZŁOŚLIWE ZMIANY W PIERSIACH

Diagnozowane guzy lub nacieki miąższu sutka, szczególnie u młodych kobiet są najczęściej objawem chorób nienowotworowych takich jak: stany zapalne, ogniska martwicze po urazie, torbiele, nowotwory łagodnych (włókniaki, gruczolaki, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, guzy liściaste), mogą to jednak być również nowotwory złośliwe.

W przypadku stanów zapalnych piersi, ropni czy ognisk martwiczych


- stosuje się tzw. leczenie zachowawcze w postaci kuracji antybiotykowej lub przeciwzapalnej czasami też, w razie konieczności, skojarzone z chirurgicznym.

Torbiel mleczna

W czasie połogu u kobiet karmiących piersi często powstaje torbiel gruczołu piersiowego (galactocele) jako wynik zablokowania jednego z wyprowadzających przewodów mlecznych. Torbiel mleczna objawia się jako gładki, tkliwy przy dotyku guzek o zmiennym kształcie. Zazwyczaj nie wymaga leczenia i zanika samoistnie.
Wyciek mleka z brodawki sutkowej  

Chorobę sutka może niekiedy sugerować wyciek mleka z brodawki sutkowej u kobiet po skończonym karmieniu. Rzadko jednak taki objaw jest poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza jeśli pojawia się w obydwu piersiach. Może natomiast świadczyć o nieprawidłowościach hormonalnych, tj. wzmożonym wydzielaniu hormonu przysadki -prolaktyny. Warto podkreślić, że podwyższenie stężenia hormonu prolaktyny może być też wynikiem zmniejszonego wydzielania hormonów tarczycy lub też pojawieniem się powoli rosnącego guza przysadki zwanego gruczolakiem. Zalecona przez lekarza kuracja hormonalna tarczycy eliminuje zwykle mlekotok. Jeśli jednak wydzielina mleczna pojawia się wyłącznie w jednej piersi lub jest krwista może wskazywać na obecność niezłośliwego nowotworu tzw. brodawczaka w przewodach mlecznych.

Zmiany brodawczakowe sutka

Zmiany brodawczakowe sutka występują w postaci rozlanych przerostów nabłonka w przewodach mlecznych, jak też w postaci torbieli. Mogą też występować w postaci pojedynczych, dużych brodawczaków, znajdujących się w końcowych częściach mlecznych przewodów wyprowadzających. Ujawnienie się takich objawów wymaga pełnych badań diagnostycznych (mammografii, galaktografii, pobrania tkanki do badań), gdyż w takich zmianach istnieje też pewne prawdopodobieństwo raka piersi.


DIAGNOZA RAKA - PODJĘCIE LECZENIA

Do diagnozy guza nowotworowego nie wystarczy badanie papacyjne!
Należy pamiętać, że badanie palpacyjne (dotykiem), nawet przez doświadczonego lekarza nigdy nie wystarcza do całkowitego i absolutnie pewnego wykluczenia zmian nowotworowych w piersiach.
Niezbędne są specjalistyczne badania wykrywające nowotwór złośliwy piersi
Zazwyczaj wskazane są badania obrazowe – mammografia lub ewentualnie badanie USG piersi. Najczęściej do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest także wykonanie badania cytologicznego – PCI, które polega na pobraniu przy pomocy igły niewielkiej próbki komórek z podejrzanej zmiany , a następnie ich ocena przez doświadczonego lekarza patologa.

Stwierdzenie w pobranej tkance nowotworu złośliwego piersi


czy złośliwej postaci tzw. guza liściastego - wymaga jak najszybszego rozpoczęcia specjalistycznego leczenia onkologicznego. Czasami, gdy rozpoznanie punktowe nie jest jednoznaczne niezbędne może być usunięcie całego guzka, aby wykluczyć, że nie jest on nowotworem złośliwym. Takie zabiegi powinny być wykonywane przez doświadczonych w leczeniu chorób piersi lekarzy chirurgów i zawsze zbadane mikroskopowo przez patologa.

Oprac.mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.