Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Czerniak złośliwy - rozpoznanie i leczenie


    


 Zachorowania na raka skóry pozostaje w ścisłym związku z długotrwałym nasłonecznieniem i typem karnacji skóry. Zatem stop długim kąpielom słonecznym! 


NIEPOKÓJ ONKOLOGICZNY POWINNY BUDZIÆ:


♦ zmiany wyglądu skóry - znamienia oraz pieprzyki duże, asymetryczne, wielobarwne,
   nieostro odgraniczone od skóry;

♦ znamiona i pieprzyki w miejscach narażonych na drażnienie: na podeszwach stóp,
    ramionach, plecach (tam, gdzie opina je biustonosz), pod piersiami, na skórze głowy;

- zmiany kształtu, rozmiaru znamienia, odbarwienia, zmiana struktury powierzchni (a więc guzki),

- zaczerwienienie, świąd, krwawienia

Jeśli zauważymy niepokojące zmiany - koniecznie trzeba iść do dermatologa!
Fot 1. Podejrzane znamię wielkości około 1 cm mogące inicjować raka skóry
Jak rozpoznać zagrożenie czerniakiem skóry?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być zwiększenie się liczby nowych znamion barwnikowych, jak też powiększenie się lub zmiana koloru i kształtu już istniejących. Czerniak ulega bowiem nieregularnemu rozrostowi. Pamiętajmy, że ten rak występuje jako plama, grudka lub guzek o nieregularnych kształtach i brązowej lub  czerwono-brązowej barwie.


Czerniak skóry ma asymetryczny kształt i nierówne brzegi.


Cechuje się też niejednolitą barwą znamienia - od różnych odcieni brązu do czerwonej, jak też tym, że nie tylko rośnie, ale i może krwawić.


Czerniak skóry pojawia się również w miejscu chronionym przed słońcem!

Niekiedy pod wpływem ultrafioletu i innych czynników komórki produkujące barwnik – melaninę przemieszczają się do miejsc nie wystawionych na działanie słońca. Dlatego czerniak-rak złośliwy skóry może niekiedy także pojawić się na podbiciu stopy; na pięcie, czy na palcach stopy.


Diagnostyka czerniaka

W diagnostyce czerniaka podstawowe znaczenie ma biopsja – tj. wycięcie pełnej grubości zmiany (włącznie z tkanką podskórną) w celu oceny grubości nacieku, co umożliwia podjęcie decyzji o ewentualnym leczeniu wspomagającym oraz ustaleniu rokowania i ryzyka nawrotu.
zabiegu chirurgicznym.


Leczenie chirurgiczne czerniaka

Podstawą leczenia czerniaka jest usuwanie operacyjne – poprzez wycinanie ze skóry. W zaawansowanej chorobie usuwa się również najbliższe węzły chłonne.


Profilaktyka = leczeniu, czyli usuwanie znamion barwnikowych

Jeśli znamię (pieprzyk, myszka, itp.) należy do tzw. atypowych, można je bezpiecznie usunąć, co definitywnie zapobiega rozwojowi nowotworu. ( pozostaje tylko blizna). Należy jednak koniecznie zrobić badanie histopatologiczne - i jeżeli z rozpoznania wynika, że zmiany były łagodne i zostały usunięte, to problem jest rozwiązany.


Jaka metoda profilaktycznego usuwania znamion barwnikowych jest najlepsza?

Jedyną właściwą metodą jest ich chirurgiczne wycięcie wraz z odpowiednim marginesem skóry - po to, by móc potem zbadać znamię pod mikroskopem i ocenić, czy zmiana została usunięta w całości. Usuwanie znamion za pomocą inych metod (laserem, metodą kriochirurgii, elektrokoagulacji) jest niedozwolone, gdyż nie pozwala na późniejszą ocenę histopatologiczną.


Ile maksymalnie znamion barwnych (pieprzyków) można jednorazowo usunąć?

Dozwolona liczba usuwanych znamion wynika głównie z umiejscowienia znamion na ciele oraz od ich wielkości – co rzutuje na wielkość powstałej ranki oraz z ilości środka znieczulającego, który można pacjentowi podać w trakcie jednego zabiegu.


Ogólne zasady leczenia raka skóry

- usunięcie chirurgiczne,
- zamrażanie ciekłym azotem (rak podstawnokomórkowy),
- leczenie miejscowymi preparatami niszczącymi nowotwór,
- w tym leczenie metodą fotodynamiczną (naświetlanie w/w preparatów laserem)

Na koniec przypomnijmy wszystkie typy występujących nowotworów skóry:

- rak podstawnokomórkowy (BCC – popularny ang. skrót)
- rak kolczystokomórkowy (SCC – popularny ang. skrót)
- czerniak skóry - przyczyny powstawania
- inne - mieszane

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja medyczna: Dr n. med. Andrzej Szmurło
dermatolog

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW WARSZAWY I OKOLIC
DO SKORZYSTANIA Z PRACOWNI PROFILAKTYKI CZERNIAKA
Pracownia Dermatoskopii Cyfrowej, NZOZ Centrum Profilaktyki i Terapii
02-383 Warszawa, ul. Grójecka 126,
ZAPISY : tel/fax. (22) 659-46-27, tel. (22) 824-79-51
lub e-mail: andrzej@szmurlo.waw.pl


Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997. 2. Ochrona przed słońcem podczas uprawiania sportu - materiały internetowe udostępniane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy CIOP-PIB
3. Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny; Aneta Urbańska; Nowa Medycyna - Dermatologia V zeszyt 120 (1/2003).
4. Słońce i skóra – cykl publikacji; dr. Katarzyna. med. Katarzyna Prystupa (alergolog-dermatolog) , Edward Ozga-Michalski, Anna Gotowiec; Moje Zdrowie; 1997-2000 r.
5. Genetyczne uwarunkowania czerniaka, Postępy Dermatologii i Alergologii 1/2006; Zespół lekarzy: Urszula Brudnik, Anna Wojas-Pelc, Wojciech Branick
6. Pierwotny czerniak złośliwy głowy i szyi; Karolina Hydzik-Sobocińska, Marcin Sobociński; "TERAPIA" NR 6 (153), CZERWIEC 2004; Katedra i Klinika Otolaryngologii CM UJ w Krakowie; Kierownik: prof. dr hab. med. Jacek Składzień


     
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.