Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy


    


 Zachorowania na raka skóry pozostaje w ścisłym związku z długotrwałym nasłonecznieniem i typem karnacji skóry. Zatem stop długim kąpielom słonecznym! 

Czerniak złośliwy

Najbardziej niebezpiecznym schorzeniem skóry zagrażającym naszemu zdrowiu i życiu jest nowotwór zwany czerniakiem! Ten złośliwy nowotwór bardzo wcześnie daje przerzuty do ważnych narządów wewnętrznych – wątroby, pluc i innych. Rozwija się wskutek niekontrolowanego, nieprawidłowego rozrostu zdegenerowanych komórek barwnikowych skóry zwanych melanocytami.Uwaga na znamiona barwne - mogą ukrywać raka skóry!

Niestety na czerniaka choruje coraz więcej osób. W większości są to kobiety, bo chętniej i mocniej się opalają - co mnoży na ich skórze liczbę komórek barwnikowych i powiększa znamiona barwnikowe. Tymczasem statystyki podają, że osoby u których ilość znamion przekracza 30-50, są aż o blisko 1/3 bardziej narażone na rozwój czerniaka złośliwego! Szczególnie jeśli wśród znamion są tzw. znamiona atypowe.


Fot 1. Podejrzane znamię wielkości około 1 cmCzerniak skóry powstaje ze znamion barwnikowych?

Niestety tak. Czerniak skóry rozwija się zwykle ze znamion barwnikowych, które występują praktycznie u każdego człowieka. Znamiona takie mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone znamiona, jak nazwa wskazuje – istnieją od chwili narodzin. Niektóre są zbudowane z melanocytów - czyli komórek produkujących barwnik – melaninę, inne zaś z tzw. komórek znamionowych. Nowe, nabyte znamiona pojawiają się w ciągu całego życia i nie możemy się przed tym uchronić.


Jak rozpoznać zagrożenie czerniakiem skóry?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być zwiększenie się liczby nowych znamion barwnikowych, jak też powiększenie się lub zmiana koloru i kształtu już istniejących. Czerniak ulega bowiem nieregularnemu rozrostowi. Pamiętajmy, że ten rak występuje jako plama, grudka lub guzek o nieregularnych kształtach i brązowej lub  czerwono-brązowej barwie.


Czerniak skóry ma asymetryczny kształt i nierówne brzegi.


Cechuje się też niejednolitą barwą znamienia - od różnych odcieni brązu do czerwonej, jak też tym, że nie tylko rośnie, ale i może krwawić.


Czerniak skóry pojawia się również w miejscu chronionym przed słońcem!

Niekiedy pod wpływem ultrafioletu i innych czynników komórki produkujące barwnik – melaninę przemieszczają się do miejsc nie wystawionych na działanie słońca. Dlatego czerniak-rak złośliwy skóry może niekiedy także pojawić się na podbiciu stopy; na pięcie, czy na palcach stopy.


Przyczyny pojawienia się czerniaka na skórze

Główną przyczyną tego raka są dziedziczone cechy skóry i predyspozycje. Czerniak złośliwy skóry rozwija się głównie u osób o jasnej karnacji, trudno opalających się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych i u osób z licznymi znamionami barwnikowymi. Nie mniej istotną przyczyną tego schorzenia jest wielkości dawki wchłoniętego promieniowania UV-A i UV-B. Ponadto wskazuje się na rolę innych czynników: patofizjologicznych i zewnętrznych (np. toksyn chemicznych z powietrza).


Lista czynników podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego:

- genetyczny – dziedziczenie białej karnacji skóry, znamion barwnych i wrażliwości na słońce
- sezonowe nadmierne opalanie się
- zamieszkiwanie w obszarach okołorównikowych o dużym nasłonecznieniu
- narażenie skóry na działanie toksycznych substancji chemicznych (zadymienie przemysłowe)
- osłabiona odporność (chorzy leczeni immunosupresyjnie po przeszczepach, chorzy na AIDS, itp.)


Na koniec przypomnijmy wszystkie typy występujących nowotworów skóry:

- rak podstawnokomórkowy (BCC – popularny ang. skrót)
- rak kolczystokomórkowy (SCC – popularny ang. skrót)
- czerniak skóry
- inne - mieszane


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja medyczna: Dr n. med. Andrzej Szmurło
dermatolog

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW WARSZAWY I OKOLIC
DO SKORZYSTANIA Z PRACOWNI PROFILAKTYKI CZERNIAKA
Pracownia Dermatoskopii Cyfrowej, NZOZ Centrum Profilaktyki i Terapii
02-383 Warszawa, ul. Grójecka 126,
ZAPISY : tel/fax. (22) 659-46-27, tel. (22) 824-79-51
lub e-mail: andrzej@szmurlo.waw.pl


Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997. 2. Ochrona przed słońcem podczas uprawiania sportu - materiały internetowe udostępniane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy CIOP-PIB
3. Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny; Aneta Urbańska; Nowa Medycyna - Dermatologia V zeszyt 120 (1/2003).
4. Słońce i skóra – cykl publikacji; dr. Katarzyna. med. Katarzyna Prystupa (alergolog-dermatolog) , Edward Ozga-Michalski, Anna Gotowiec; Moje Zdrowie; 1997-2000 r.
5. Genetyczne uwarunkowania czerniaka, Postępy Dermatologii i Alergologii 1/2006; Zespół lekarzy: Urszula Brudnik, Anna Wojas-Pelc, Wojciech Branick
6. Pierwotny czerniak złośliwy głowy i szyi; Karolina Hydzik-Sobocińska, Marcin Sobociński; "TERAPIA" NR 6 (153), CZERWIEC 2004; Katedra i Klinika Otolaryngologii CM UJ w Krakowie; Kierownik: prof. dr hab. med. Jacek Składzień
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.