Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Chirurgia raka prostatyProstata - inaczej stercze lub gruczoł krokowy - to gruczoł wydzielniczy wielkości kasztana, który wytwarza ważne składniki nasienia. U starszych mężczyzn często występuje jego łagodny nowotworowy rozrost, który u niektórych osób ulega zezłośliwieniu i wymaga intensywnego leczenia przy pomocy chirurgii, chemio i hormonoterapii oraz radioterapii.


Zabieg operacyjny

U chorych z rakiem miejscowo zaawansowanym standardem jest zabieg operacyjny - radykalna prostatektomia. Stosowanie tego zabiegu jest jednak uzależnione od stopnia zaawansowania, stopnia złośliwości histologicznej, współistniejących schorzeń, wieku chorego a także osobistych życzeń chorego co do metody leczenia.Gruczoł krokowy usuwa się:

- z tzw. dostępu załonowego (najczęściej)
- przez krocze
- z dostępu przez kość guziczną (bardzo rzadko).
 

Chirurgia małoinwazyjna - laparoskopowa

Wzrasta popularność tzw. limfadenektomii laparoskopowej (przez krocze) u chorych o niskim stopniu zaawansowania raka (z rakiem umiejscowionym do narządu – T1,T2). Laparoskopia jest metodą małoinwazyjną – i dlatego powinna całkowicie wypierać tradycyjną chirurgię.


Wstępna hormonoterapia pozwola podnieść skuteczność chirurgii i radioterapii

Hormonoterapia zastosowana przed zabiegiem operacyjnym ogranicza naciekanie komórek rakowych na torebkę gruczołu i obecnośći nacieku w linii cięcia chirurgicznego. Z kolei hormonoterapia poprzedzająca radykalną radioterapię powoduje regresję guza, a co za tym idzie – zmniejszenie objętości napromienianego bloku tkankowego. W efekcie możliwe jest obniżenie dawek promieniowania na okoliczne zdrowe tkanki. Pozostaje jednak kwestią otwartą - w jakim stopniu tzw. wstępna hormonoterapia może obniżyć stopień zaawansowania nowotworu i umożliwić efektywnośc leczniczą zabiegu operacyjnego w guzach z zawansowaniu T3 i T4. /1/


Powikłania pooperacyjne chirurgii raka prostaty
 

Do najpoważniejszych powikłań należy krwawienie (ze splotu Santoriniego), uszkodzenie ściany odbytnicy lub podkłucie moczowodów. Zagraża również zakrzepica żylna (3-12%), zatorowość płucna (2-5%), nietrzymanie moczu, impotencja. Śmiertelność w okresie okołooperacyjnym nie przekracza 1% chorych.


Efektywność lecznicza chirurgicznego usunięcia raka

Statystyka dowodzi, że ok. 8 na 10 osób przez 5 lat nie ma nawrotów choroby, zaś ok. 6 osób przez 10 lat.
W Polsce choruje na niego ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn. Wśród 80-latków odsetek ten rośnie do 80 na 100 tysięcy mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku mężczyzn chorujących na ten nowotwór.


Uwaga końcowa:
Każdy mężczyzna powinien systematycznie kontrolować czy występują u niego pierwsze objawy rozwoju raka prostaty, szczególnie jeśli którykolwiek z jego krewnych cierpiał na te chorobę. Wczesne rozpoznanie poprzez oznaczenie antygenu PSA jest podstawowym o warunkiem wczesnego wykrycia nowotworu prostaty i skutecznej terapii przeciwrakowej.


(red)
Piśmiennictwo
1 Hormonalne leczenie nowotworów; Stan obecny i perspektywy; Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku; Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Jacek Jassem; Nowa Medycyna – Onkologia V (10/2000).
2/ Europejska Urologia - suplement- Selekcja pacjentów do terapii w raku prostaty E . David Crawford Wydział Urologii Universitu w Colorado
3.„Chemiczne leczenie raka sutka” Dr n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Sutka- Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie
4. Chemioterapia ukierunkowana przeciwko zmianom przerzutowym do kości u chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty; Lancet 2001; 357: 336
5. Warszawa (PAP) - Doustna terapia hormonalna daje dobre rezultaty w leczeniu raka prostaty u mężczyzn z wczesnymi stadiami choroby - donosi serwis BBC News. /2001-05-14
6. Rak stercza: rozpoznanie i leczenie; Tomasz Chwaliński z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; Nowa Medycyna zeszyt 113 (5-6/2001)
7/ Twoja prostata – Ched Cunningham PZWL, 1994 r.
8. Zarys chemioterapii nowotworów narządowych i układowych, Prof. dr hab. med. Krystyna Orzechowska-Juzwenko; Volumed 2000
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.