Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Bezobjawowy początek raka prostaty

    

Prostata - inaczej stercze lub gruczoł krokowy - to gruczoł wydzielniczy wielkości kasztana, który wytwarza ważne składniki nasienia. U starszych mężczyzn często występuje jego łagodny nowotworowy rozrost, który i niektórych osób ulega zezłośliwieniu.


Rak prostaty to jedna z najczęstszych odmian raka.


W Polsce choruje na niego ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn. Wśród 80-latków odsetek ten rośnie do 80 na 100 tysięcy mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku mężczyzn chorujących na ten nowotwór.Wyróżnikiem inicjacji raka gruczołu krokowego jest hormonozależność

Hormonozależność polega na uzależnieniu rozwoju raka od aktywności męskich hormonów płciowych - androgenów, a głównie od testosteronu wytwarzanego przez jądra.Tego typu hormonozależność inicjacji i rozwoju raka występuje ponadto jedynie u kobiet - w raku sutka i macicy. Paradoksem jest, że zarówno dla prawidłowej funkcji fizjologicznej gruczołu krokowego, jak i jego chorobliwego rozrostu zagrażającego rakiem - konieczna jest obecność w ustroju wspomnianego hormonu - testosteronu.


Nadmiar testosteronu we krwi zagraża rakiem prostaty

Równowaga androgenowa stercza warunkowana jest wytwarzaniem optymalnej fizjologicznie ilości testosteronu w jądrach. Decyduje o tym sprawność ośrodka kontrolującego oś podwzgórze-przysadka- jądra. Zaburzenie tej kontroli i nadprodukcja testosteronu zagraża rozrostem stercza i rakiem. Świadczy o tym fakt, że rak stercza nie występuje u mężczyzn, u których przed pokwitaniem usunięto jądra wywarzające testosteron.
Obniżenie poziomu testosteronu hamuje rozwój raka stercza i poprawia stan chorego.
Obecnie w leczeniu raka prostaty dąży się do całkowitej blokady androgenowej. Przy pomocy specjalnych leków – tzw. tzw. brokerów hormonalnych obniża się poziom testosteronu zarówno na poziomie komórek jądra (antyandrogeny), jak i na poziomie podwzgórza i przysadki (analogi LH-RH).


Bezobjawowy początek raka prostaty

Rak gruczołu krokowego przebiega bezobjawowo u znacznego odsetka chorych, zwłaszcza chorych na raka o niskim stopniu zaawansowania. Wyrażne objawy – tzw. kliniczne dają niecharakterystyczne dla raka objawy.


Zwiastuny rozrostu stercza oznaczające jednocześnie ryzyko raka stercza to:

- częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień. parcia moczu typu naglącego
- zaleganie moczu w pęcherzu, czy całkowite zatrzymanie moczu
- bóle związane z przerzutami do układu kostnego.


Diagnostyka raka stercza opiera się na następujących badaniach: /6/

- diagnostyce różnicującej pomiędzy łagodnym przerostem stercza a jego nowotworem złośliwym
- badanie per rectum - rektalne, czyli zbadanie stanu prostaty palcem przez odbytnicę (DRE),
- zbadanie stężenia tzw. antygenu PSA w surowicy krwi - ważnego markera raka stercza
- ultrasonograficzne badanie przezodbytnicze (TRUS)
- badanie histopatologiczne na drodze przezodbytniczej biopsji gruboigłowej wykonanej pod kontrolą ultrasonografii.
Badanie rektalne (DRE), czyli zbadanie stanu prostaty palcem przez odbytnicę /7/

- w początkowym stopniu zaawansowania raka prostaty badanie per rectum nie wykrywa objawów
- w stadium miejscowego zaawansowania raka stercza nowotwór jest wykrywany, jako „grudka”, stwardnienie lub twarda płytka na powierzchni dwóch płatów gruczołu
- w stadium zaawansowanego raka znaczna część gruczołu (lub najczęściej cały gruczoł ) jest twardy lub „zbity”.
Pomimo niemożności wykrycia fazy bezobjawowej – badanie rektalne najszybciej i stosunkowo bezbłędnie wykrywa miejscowo zaawansowanego raka stercza.


Ponadto uwzględnia się występują odczuwane przez chorego dolegliwości – podobne, jak w łagodnym rozroście gruczolaka:

♦ zaburzenia i trudności w oddawaniu moczu - skąpomocz,
♦ bolesność lub uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu.
♦ nieregularny strumień moczu zaczyna się, zatrzymuje, zacina i pojawia ponownie.
♦ częstomocz - zmiany w częstotliwości oddawania moczu, zwłaszcza częstsze nocne spacery do  łazienki,
♦ częstomocz - ciągle wyciekanie kropelek moczu pozostawiających kłopotliwe ślady na ubraniu
♦ trudności z powstrzymaniem strumienia moczu
♦ obecność krwi w moczu.
Na czym polega postęp w diagnostyce raka prostaty?

W przeszłości wykrycie bezobjawowej fazy raka było niemożliwe, zaś faza odległych przerzutów i rozsianie raka było oceniane przez potęgowanie się drastycznych objawów i niezbyt precyzyjne ich definiowanie. Były to takie objawy jak: stopień destrukcji przewodu moczowego, ubytek masy kostnej, widoczne uszkodzenia kręgosłupa i kości, itp. Dzisiaj postępy raka prostaty, hormono-wrażliwość pacjentów i efektywność leczenia możemy znacznie szybciej i precyzyjniej kontrolować dzięki markerowi PSA.


Rola markera PSA w diagnozie raka prostaty

Wielką szansą wczesnego wykrycia raka prostaty jest podwyższony poziom specyficznego antygenu oznaczonego literkami „PSA” w surowicy krwi. Nadmiar tego markera raka prostaty – wobec normy fizjologicznej - jest piewszym objawem i zarazem precyzyjną miarą postępu choroby. Dzięki temu można obecnie wykryć pierwszą, bezobjawową klinicznie fazę choroby, znacznie poprzedzającą przerzuty nowotworowe węzłów chłonnych i do kości. Ocenia się, że można obecnie wykryć i analizować tę bezobjawową fazę raka prostaty przez ok. 7 -12 miesięcy. Umożliwia to wczesne, najlepiej rokujące leczenie raka. /2/


Ocena zaawansowania raka prostaty /6/

Stopień zaawansowania raka stercza umożliwiają badania:
a/ badanie rektalne (DRE);
b/ ustalenia stężenia PSA w surowicy;
c/ badanie obrazowe.
Badania obrazowe to scyntygrafia kośćca (standard w ocenie istnienia przerzutów do układu kostnego); ocena zaawansowania miejscowego (tomografia, rezonans magnetyczny, obrazowe techniki laparoskopowe, itp.)


Uwaga końcowa:

Każdy mężczyzna powinien systematycznie kontrolować czy występują u niego pierwsze objawy rozwoju raka prostaty, szczególnie jeśli którykolwiek z jego krewnych cierpiał na te chorobę. Wczesne rozpoznanie poprzez oznaczenie antygenu PSA jest podstawowym o warunkiem wczesnego wykrycia nowotworu prostaty i skutecznej terapii przeciwrakowej.

(red)
Piśmiennictwo
1 Hormonalne leczenie nowotworów; Stan obecny i perspektywy; Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku; Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Jacek Jassem; Nowa Medycyna – Onkologia V (10/2000).
2/ Europejska Urologia - suplement- Selekcja pacjentów do terapii w raku prostaty E . David Crawford Wydział Urologii Universitu w Colorado
3.„Chemiczne leczenie raka sutka” Dr n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Sutka- Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie
4. Chemioterapia ukierunkowana przeciwko zmianom przerzutowym do kości u chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty; Lancet 2001; 357: 336
5. Warszawa (PAP) - Doustna terapia hormonalna daje dobre rezultaty w leczeniu raka prostaty u mężczyzn z wczesnymi stadiami choroby - donosi serwis BBC News. /2001-05-14
6. Rak stercza: rozpoznanie i leczenie; Tomasz Chwaliński z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; Nowa Medycyna zeszyt 113 (5-6/2001)
7/ Twoja prostata – Ched Cunningham PZWL, 1994 r.
8. Zarys chemioterapii nowotworów narządowych i układowych, Prof. dr hab. med. Krystyna Orzechowska-Juzwenko; Volumed 2000
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.