Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Same badamy piersi

 


Fakty są przerażające. Co dwudziesta Polka zachoruje na raka sutka.
Rośnie liczba zgonów z tego powodu. Czy mamy biernie czekać, aż naukowcy w laboratoriach wyhodują odpowiednie dla nas lekarstwo, czy dożyjemy jednak tych czasów?


Guz w piersi, by osiągnąć średnicę 1 cm, rozwija się średnio 7 lat.

Leczenie takiego guza, a przecież nie jest on duży, może być już problematyczne, nie zawsze pomyślne. Wszyscy onkolodzy przekonują: rak wcześnie wykryty i wcześnie leczony daje największą szansę przeżycia. Ta prawda wyznacza bardzo wysoką rangę samobadaniu piersi.Jak często należy badać piersi?

Każda kobieta po ukończeniu dwudziestu lat powinna jeden raz w miesiącu sama badać piersi


Czy w badaniu uwzględniać cykl miesięczny?

Dla kobiet miesiączkujących, ze względu na okresowe przemiany w tkance gruczołowej, najlepszym terminem badania będzie pierwszy dzień po zakończeniu miesiączki. Kobiety niemiesiączkujące powinny wybrać na badanie jakiś dzień w miesiącu i nie zmieniać go.


Jakie części ciała należy badać?

W czasie badania należy ocenić oba sutki i obie okolice pachowe. Badanie składa się z dwóch etapów - oglądania i dotykania.


Oglądanie wstępne - po raz pierwszy

Stojąc lub siedząc przed lustrem, w dobrym oświetleniu, z ramionami opuszczonymi swobodnie, dokładnie obejrzeć oba sutki, brodawki i okolice pachowe - od przodu i po obróceniu tułowia z boków. Należy zwrócić uwagę na wygląd skóry - zmarszczenia, zgrubienia, zmiany koloru, oraz ocenić symetrię brodawek. Jeśli coś w wyglądzie sutków nas zaniepokoi, poczekajmy miesiąc do następnego badania, żeby się upewnić, czy np. zauważona asymetria jest fizjologiczna, czy jest zmianą, która się przez miesiąc nasiliła, czy wystąpiły jakieś nowe zmiany.


Oglądanie rękami uniesionymi do góry - po raz drugi

Z rękami uniesionymi do góry należy ponownie ocenić wygląd obu sutków od przodu i z boków. Trzeba się przyjrzeć, czy uniesienie rąk do góry spowodowało powstanie zmarszczeń lub zaciągnięć skóry, czy brodawki zachowały symetryczność. Z rękami mocno opartymi na biodrach, żeby napiąć mięśnie piersiowe, należy raz jeszcze ocenić wygląd sutków i brodawek.


Badanie dotykiem - palpacyjne

Badanie dotykiem należy przeprowadzić na stojąco i na leżąco .
Badać należy cały sutek, koncentrycznie od zewnątrz w kierunku brodawki, ucisk powinien być delikatny, dłoń musi być położona płasko, nie należy wykonywać badania końcami palców. Zbadać należy również brodawkę sutkową oraz okolice pachy. W czasie badania należy poszukiwać zgrubień, guzowatości, miejsc asymetrycznych, obserwować, czy z brodawki nie wydostaje się wydzielina surowicza lub zabarwiona krwią.

Badanie dotykiem w pozycji stojącej.
Należy unieść zgiętą w łokciu rękę prawą, położyć dłoń z tyłu głowy, lewą ręką badać sutek prawy; zmienić ręce, żeby zbadać sutek lewy.
Należy zbadać brodawkę sutkową, ściskając ją kciukiem i palcem wskazującym.

Badanie dotykiem w pozycji leżącej.
Ramię po stronie badanej należy położyć nad głową, spowoduje to napięcie sutka, i zataczać pełne koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jedno duże i dwa mniejsze (coraz bliżej brodawki).
Należy opuścić ramię wzdłuż tułowia i zbadać okolicę pachy, oceniając tkankę gruczołową.

Obejrzyj graficzną instrukcję badania piersi


Komentarz:

Można się do tych badań przyzwyczaić, robić je coraz bardziej profesjonalnie. Poznamy wtedy swoje piersi dokładnie, na pewno zauważymy najdrobniejszą zmianę.
Nie zachęcamy do samodzielnego stawiania diagnozy, ale do systematycznej obserwacji i konsultacji z lekarzem nieprawidłowości w obrębie sutka. Autobadanie nie zastąpi mammografii, ultrasonografii oraz biopsji. Pamiętajmy, że nawet jeśli guz sutka zostanie stwierdzony, to jedynie co piąty okaże się nowotworem. Badając systematycznie piersi, możemy się przyczynić do wczesnego wykrycia zmian i rozpoczęcia leczenia.

Ryzyko zachorowania na raka sutka dotyczy każdej kobiety, właśnie dlatego, że jest kobietą.
Nie musimy chodzić co miesiąc do ginekologa. Nie ma takiej potrzeby. Natomiast raz w miesiącu musimy badać piersi - i możemy to robić same. Taką profilaktykę firmuje wiele organizacji, m.in. Polski Komitet Zwalczania Raka i Polska Fundacja Europejskiej Szkoły Onkologii.
 
                 Fazy samobadania piersi1. Stań przed lustrem

Unieś ręce do góry. Czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry?   Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie? 2. Stojąc przed lustrem

To samo skontroluj, opierając dłonie mocno na biodrach. 3. Stojąc przed lustrem

Ściśnij brodawkę. Zobacz, czy nie wydziela się z niej płyn. 4. Pod prysznicem - zaufaj dłoniom

Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.
5. Po kąpieli - zaufaj dłoniom

Połóż się. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią


5. Po kąpieli

Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych


 


Zasady samokontroli  piersi

1. Badaj się zawsze tydzień po menstruacji.

2. Po menopauzie badaj się raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę.

3. Gdy zauważysz coś niepokojącego, idę natychmiast do lekarza.   

4. 80 proc. zmian w piersiach kobiety wykrywają same.   

5. Nie każdy guzek jest rakiem.   

6. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj piersi u lekarza.   

7. Po ukończeniu 35 lat zrób mammografię.   

8. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć, zachowując piersi.

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.