Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

Rozpoznanie raka płuca – pytania do lekarza onkologa

 
Jak rozpoznać raka płuca?


W czasie badań okresowych w moim zakładzie pracy stwierdzono u mnie tzw. „cień krągły położony przywnękowo”. Mam 31 lat i nie palę. Czy to może być rak?
Odpowiedź: W tym wieku, a zwłaszcza z tego powodu, że Pan nie pali ryzyko tego, że mamy do czynienia z rakiem, jest bardzo wątpliwa. Naturalnie trzeba przeprowadzić szereg badań celem określenia charakteru zmiany. Oprócz raka może to być gruźlica (a właściwie gruźliczak, czyli zorganizowane stare jej ognisko). Może to również być zmiana łagodna jak chrzęstniak, włókniak lub nerwiak. Trzeba pomyśleć o sarkoidozie (choroba, w której dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych widocznych na rtg płuc).
Diagnostyka raka płuca jest następująca:

♦ badanie radiologiczne płuc i klatki piersiowej
♦ badania tomograficzne płuc
♦ badanie cytologiczne plwociny
♦ bronchofiberoskopia z pobraniem wydzieliny z oskrzeli i wycinków z guza do badania histologicznego
♦ biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana przez ścianę klatki piersiowej pod kontrolą TK lub przez ścianę oskrzeli
♦ tomografia komputerowa (w celu określenia ewentualnego naciekania)
Jest to pewien model, który nieco uprościłem. W Pana wypadku skończy się zapewne na bronchoskopii i badaniu mikroskopowym. Podkreślam jeszcze raz – wątpię, aby miał Pan nowotwór.
lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog


Objawy raka płuca

Jakie są typowe objawy raka płuca? Takich wczesnych objawów raczej nie ma. Są, ale niecharakterystyczne, takie jak np. kaszel.
Odpowiedź: Oto najczęstsze objawy raka płuca:
1. Przewlekły, trudny do wytłumaczenia kaszel może być pierwszym objawem poprzedzającym rozpoznanie raka (u 80% chorych). Przyczyna może być guz naciekając ścianę oskrzela lub wzrastający w jego światło. Wówczas staje się ciałem obcym stanowiąc przyczynę stałego, uporczywego kaszlu. Z kaszlem może być związany objaw krwioplucia.
2. U około 20% - 50% chorych objawem raka płuca jest krwioplucie. Objaw ten należy różnicować z gruźlicą, ale w każdym przypadku należy podejrzewać obecność nowotworu.
3. Nawracające stany zapalne występują u 40% chorych.
4. Duszność (15%), Jednak duszność wynikła z zamknięcia światła dużych oskrzeli najczęściej występuje wcześniej, z powodu współistniejących chorób ograniczających powierzchnię oddechową - rozedma, zwężenie oskrzeli u palaczy.
5. Bolesność jest związana z naciekaniem guza na opłucną, śródpiersie, ściany klatki piersiowej. Koncentruje się w obrębie klatki piersiowej u ok. 15% chorych.


Uwaga na uporczywy kaszel połączony z krwiopluciem!

Chorzy z uporczywym kaszlem lub zmianą jego charakteru, nie poddającymi się leczeniu lub nawracającymi stanami zapalnymi płuc i zawsze z krwiopluciem – powinni zgłosić się do lekarza 1 kontatu lub wprost do onkologa. Powinni też oczekiwać skierowania na badania radiologiczne. Patrząc na zdjęcie rentgenowskie podejrzliwość lekarza powinny wzbudzić: obecność cienia okrągłego, zmiana zarysu wnęki i/lub śródpiersia, obecność niedodmy lub obecność nacieku tkanki płucnej. Ostateczne rozpoznanie raka to potwierdzenie anatomopatologiczne z ustaleniem typu histologicznego guza. Materiał do tych badań uzyskuje się w czasie bronchoskopii: wycinki z guza, wymaz szczoteczkowy, popłuczyny oskrzelowe, biopsja przezoskrzelowa oraz mediastinoskopii, videotorakoskopii i torakotomii.
(red) eom


Jak rozpoznać raka płuca? (cd)


Mój ojciec zmarł na raka płuca. Stosunkowo dużo palił. Jednak jak pamiętam, bo często z nim rozmawiałam, na nic szczególnego się nie skarżył. Trafił do szpitala z dusznościami i wkrótce zmarł. W jaki sposób można wcześnie rozpoznać tą chorobę ?
Odpowiedź: Rak płuca jest podstępną chorobą. Rozwija się niepostrzeżenie, a jak już zaczyna dawać objawy to zwykle jest już za późno na jakiekolwiek leczenie. Guz ten wykrywa się zwykle na przeglądowym zdjęciu płuca całkowicie przypadkowo. Zmianę opisuje się zazwyczaj jako cień krągły. Wśród objawów można wymienić: kaszel, nawracające stany zapalne płuc, duszność oraz bóle w klatce piersiowej. Duszność związana jest z zamknięciem światła dużych oskrzeli, przez masy nowotworowe, wysięku, najczęściej krwistego w jamie opłucnowej (opłucna to „worek”, w którym zamknięte jest płuco umożliwiający powstanie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej).U części chorych objawem raka płuca jest krwioplucie. Objaw ten należy różnicować z gruźlicą, ale w każdym przypadku należy podejrzewać obecność nowotworu. Chrypka występująca w przebiegu raka płuca jest najczęściej oznaką jego "nieoperacyjności", tj. dużego zaawansowania uniemożliwiającego zabieg operacyjny. Spowodowana jest naciekaniem nerwu krtaniowego wstecznego (nerw ten odpowiedzialny jest za ruchy krtani). Zespół żyły głównej górnej (wielka żyła odpowiedzialna za odprowadzenie krwi z górnej połowy ciała do serca_ występuje w przypadku naciekania lub ucisku przez guz pierwotny lub powiększone węzły chłonne: obrzęk twarzy i szyi, sinica, rozdęcie żył szyjnych. Zespół ten może prowadzić do obrzęku i obrzęku głośni. Oba te stany mogą prowadzić do zgonu. Częste jest powiększenie węzłów chłonnych nadobojczykowych i położonych na szyi.
lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog


Tomografia to za mało dla jednoznacznej diagnozy raka.

U mojej 80 letniej babci wykryto raka płuc w badaniu tomograficznym. Czy tomografia powinna wykazać czy nowotwór jest złośliwy czy nie??? Lekarze nie chcą operować ze względu na stan zdrowia babci. Babcia jest w dobrej kondycji psychicznej, cieszy się życiem. Lekarze nie zalecili również bronchoskopii. Czy chemioterapię stosuje się tylko w przypadku nowotworu złośliwego?
Odpowiedź: Byłbym ostrożny w rozpoznawaniu choroby nowotworowej jedynie po badaniu tomograficznym. Jeżeli proces nowotworowy się rozprzestrzenia lub daje przerzuty do węzłów chłonnych można z dużą pewnością rozpoznać proces złośliwy. W innym razie podstawą jest bronchoskopia i badanie histopatologiczne. Jeżeli powyższe kryteria nie zostały spełnione można podejrzewać prawdopodobnie stare ognisko gruźlicze. Nie wiem jakie jest rozpoznanie - w zależności od typu nowotworu przeprowadza się operację (tutaj przeciwwskazną ze względu na wiek oraz obciążenia) lub chemioterapię połączoną z radioterapią.
/s/ onkolog dr n med D.MichalikRODZAJE RAKA PŁUCA

Jakie znamy rodzaje raka płuca?


Piszą Państwo o różnych typach raka płuca. Czym one się różnią?
Odpowiedź: Nowotwory płuca podzielono na podstawie ich wyglądu mikroskopowego. Jednak już na podstawie samego wywiadu, badań oraz dynamiki choroby można wstępnie określić, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia. Najogólniej można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zmianami pierwotnymi i wtórnymi (przerzuty do płuc). Często występują mieszane postacie histologiczne raka płuca. Skoncentrujmy się jednak na nowotworach pierwotnych (podaje również ten podział z pewnymi uproszczeniami wymieniając tylko raki pochodzące z tkanki nabłonkowej):
- rak płaskonabłonkowy (40-50% przypadków), rośnie stosunkowo powoli; we wczesnym stadium można spróbować doszczętnego leczenia operacyjnego)
- rak drobnokomórkowy (25-30%) bardzo szybko rośnie; w momencie rozpoznania są już przerzuty w 80%; leczenie polega tylko na chemioterapii i radioterapii; rokowanie jest złe
- rak gruczołowy - gruczolakorak (występuje głównie na obwodzie płuca, stosunkowo często występuje u kobiet)
- rak wielokomórkowy
- rak gruczołowo-płaskonabłonkowy
lek. med. Tomasz Sarosiek onkolog


Co to jest „drobnokomórkowy rak płuca”.


Wykryto go u mojego dziadka, kiedy trafił do szpitala z powodu duszności. Zrobił się wówczas bardzo „niebieski” i szybko oddychał. Odpowiedź: Drobnokomórkowy rak płuca jest jedną z postaci nowotworu tego narządu. Nazwa pochodzi od obrazu mikroskopowego zmiany (czasami również określany jako rak owsianokomórkowy). Niestety rokowanie jest poważne. W około 80% istnieją już przerzuty odległe (na podstawie wywiad można to w danym wypadku również podejrzewać). Ten nowotwór cechuję się bardzo dużą dynamiką wzrostu i powiększania pierwotnej zmiany. Leczenie polega na stosowaniu chemioterapii i radioterapii. Wyniki są stosunkowo dobre, uzyskuje się często zmniejszenie guza oraz cofnięcie się objawów przez niego wywołanych. Rak ten daje przerzuty praktycznie wszędzie (węzły chłonne, wątroba, nerek, nadnerczy, a także szczególnie często do mózgu).
lek.med. Tomasz W. Rosochowicz


Co to jest zespół Pancoasta?

Odpowiedź: Zespół chorobowy Pancosta powstaje zazwyczaj w przebiegu raka płaskonabłonkowego. Jest to zespół charakterystycznych objawów spowodowanych naciekaniem guza umiejscowionym w szczycie płuca. Charakteryzuje się występowaniem bardzo silnych bólów barku i okolicy przykręgosłupowego brzegu łopatki. Mogą pojawić się bóle łokciowej strony ramienia, przedramienia i palców IV i V. Należy rozpocząć leczenie od wykonania diagnostyki histologicznej (biopsja), gdyż rozpoznanie decyduje o sposobie leczenia. W związku z tym, że w tym miejscu zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za regulowanie niektórych funkcji oka może pojawić się tzw. zespół Hornera (zwężenie źrenicy, opadanie powieki oraz cofnięcie się gałki ocznej w głąb oczodołu). Czasami pojawia się obrzęk ramienia. Guz może niszczyć kości I żebra i I kręgu piersiowego.
lek.med. Tomasz W. Rosochowicz   
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.