Baza chorób - Choroby nowotworowe

pokaż wszystkie

ABC wiedzy o raku pęcherza moczowego

    

Rak pęcherza moczowego jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem układu moczowego. Ostatnio obserwuje się wzrost zachorowań na ten nowotwór złośliwy
zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, przy czym u mężczyzn jest on szybszy.


Wzrost zachorowań na raka pęcherza moczowego

Według danych Zakładu Epidemiologii i Karcinegenezy Centrum Onkologii, wśród mężczyzn w 1985 roku stwierdzono poniżej 2.000 zachorowań, w 1991 roku już powyżej 3.000, a zmarło z powodu tego nowotworu 1820 mężczyzn. Wśród kobiet, w 1985 roku odnotowano ok. 300 zachorowań, w 1994 roku liczba zachorowań przekroczyła 600 a zmarło z tego powodu 385 kobiet.Patogeneza – czyli gdzie i jak powstaje rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem najczęściej wywodzący się z nabłonka przejściowego (śluzowego) wyścielającego pęcherz moczowy. Rak ten przybiera najczesciej postac brodawki (brodawczak/papilloma), która wrasta do wnetrza pecherza. Rak powierzchniowy pecherza moczowego stosunkowo najskuteczniej poddaje sie leczeniu. Ponad 90% przypadkow raka pecherza to tzw. transitional cell carcinoma (TCC) powstajacy z nabłonka blony śluzowej pęcherza. Ten typ komorek rakowych najlepiej poznany i najskuteczniej poddaje się leczeniu. Rzadziej występują raki płaskonabłonkowe i gruczolakoraki pęcherza.


Z klinicznego punktu widzenia rozróżnia się:

1 Postać powierzchowną raka pęcherza moczowego (nie naciekającą błony mięśniowej pęcherza). Co ważne około 75% chorych zgłasza się z chorobą szerzącą się powierzchownie, nieinwazyjną.

2. Postać naciekającą – wrastającą w mięśniówkę pęcherza moczowego. Około 25% chorych zgłasza się z rakiem naciekającym błony mięśniowej pęcherza i wrastającym w głąb błony śluzowej i następnie w tkankę miesniową pecherza. W tym przypadku mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym.

Rak inwazyjny pęcherza jest znacznie groźniejszy, niż postać raka powierzchniowego.

W przypadku raka inwazyjnego istnieje niebezpieczenstwo zaatakowania naczyn krwionosnych i limfatycznych przez komorki rakowe, oraz przerzutów do innych narządów. U prawie połowy chorych z rakiem pęcherza moczowego naciekającym błonę mięśniową blaszki właściwej występują mikroprzerzuty.


Najważniejsze objawy raka pęcherza moczowego

Niewielu chorych wykazuje jakiekolwiek objawy w badaniu fizykalnym, chyba że choroba jest zaawansowana i uogólniona. Wówczas podstawowym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbólowy krwiomocz występujący w pełni zdrowia lub towarzyszący innym objawom chorób układu moczowego, niespecyficznym dla tego nowotworu.


Możliwe objawy raka pęcherza moczowego:

- krwiomocz, - ropomocz,
- zaburzenia w oddawaniu moczu,
- pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
- częstomocz - chorzy z nowotworami o dużych rozmiarach mogą skarżyć się na objawy ciężkiego podrażnienia podczas opróżniania pęcherza moczowego oraz na ból w okolicy lędźwiowej lub nad spojeniem łonowym spowodowany niedrożnością ujść moczowodów lub ujścia pęcherza moczowego.


Badania diagnostyczne przy podejrzeniu raka pęcherza moczowego:

- badanie lekarskie (podmiotowe i przedmiotowe)
- badania obrazowe - zdjęcie przeglądowe
- ultrasonografia jamy brzusznej (USG)
- cystografia
- cystoskopia
- badanie cytologiczne moczu
- tomografia komputerowa
- magnetyczny rezonans jądrowy
- urografia
- a w razie potrzeby tomografia komputerowa
- pozwalają na ocenę zaawansowania miejscowego, występowania przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych lub przerzutów odległych.


Leczenie raka pęcherza moczowego


Leczenie zwykle zaczyna się od jak najdokładniejszym usunięciu tkanki nowotworowej czy to metodami endoskopowymi, czy też radykalnym zabiegiem operacyjnym. Stosuje się również leki podawane dopęcherzowo, leczenie immunostymulacyjne (szczepionka BCG), czasem napromienianie, a również leczenie fotoradiacyjne. W Ameryce Północnej standartowym leczeniem chorych z rakiem pęcherza naciekającym warstwę mięśniową jest radykalna cystektomia, oraz obustronne usunięcie węzłów chłonnych miednicy. Mimo, że zabieg chirurgiczny może dawać wyleczenie u co 2-giego chorego z zaawansowanym rakiem przejściowokomórkowym pęcherza moczowego (TCC, transitional-cell carcinoma), naciekającym błonę mięśniową w przeciągu 2 lat dochodzi do rozwoju przerzutów odległych, a następnie zgonu z powodu choroby.


red.

Piśmiennictwo:
1. Wypowiedź dr n. med. Wojciech W. Rogowski specjalistu urologa w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie; „MOJE ZDROWIE”; 1999 r
2. Zarys chemioterapii nowotworów narządowych i układowych, Prof. dr hab. med. Krystyna Orzechowska-Juzwenko; Volumed 2000
3. Encyklopedie medyczne; w tym PWN.
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.