Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Wykrywanie alergenu pokarmowegoW wykrywaniu alergenu najważniejszy jest zawsze wywiad lekarski

Lekarz  w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad rodzinny. Zapyta chorego (a w przypadku dziecka - jego rodziców):
-   o częstość występowania objawów alergii pokarmowej i ich nasilenie
-   o skojarzenie konkretnych dolegliwości z przyjmowaniem określonych pokarmów
-   o stosowane leki
Ponadto dokładnie przebada pacjenta. Często podejmowane są badania dodatkowe; niektóre z nich będą teraz omówione.


Wstępne ustalenia wywiadu lekarskiego powinny potwiedzić testy diagnostyczne

Alergię i nietolerancję pokarmową można właściwie rozpoznać przy użyciu potwierdzonych naukowo testów. Jeżeli ktoś podejrzewa, że ma alergię pokarmową, to powinien udać się do lekarza, aby upewnić się, że odczuwane objawy nie są związane z zupełnie innym mechanizmem. Lekarz rodzinny sam podejmie stosowne kroki diagnostyczne i lecznicze lub, w razie potrzeby, może skierować chorego do specjalisty - alergologa.
 


Testy skórne

Na podstawie lekarskiego wywiadu żywieniowego dobiera się oczyszczone roztwory produktów spożywczych używane do testu. Wykonuje się iniekcje śródskórne (lub pociera skórę) z zastosowaniem tych roztworów i następnie obserwuje się odczyn miejscowy. Wartość diagnostyczna testów skórnych jest w wielu przypadkach kontrowersyjna. Zatem dodatni wynik testu skórnego nie oznacza pewności istnienia uczulenia na daną substancję.


Diety eliminacyjne

Dieta eliminacyjna to podstawowy test diagnostyczny dla wykrycia alergenu pokarmowego. Zasadą stosowania diet eliminacyjnych jest usunięcie z jadłospisu podejrzanego o wywoływanie alergii produktu spożywczego lub grupy produktów na okres około 2 tygodni. Jeżeli w tym czasie objawy ustępują, to może to świadczyć o alergii (bądź nietolerancji) - wywołanej przez ten właśnie produkt. Następnie stopniowo powraca się do przyjmowania produktu, zaczynając od bardzo małych ilości, które następnie są stopniowo zwiększane aż do osiągnięcia zwyczajowego spożycia. W podobny sposób postępuje się kolejno z następnymi podejrzanymi grupami produktów spożywczych. Po zakończeniu badania można określić produkty spożywcze, których należy unikać.


Testy RAST

Te testy pozwalają na określenie alergenów w warunkach laboratoryjnych. Polegają na zmieszaniu w probówce małych ilości krwi pacjenta z wyciągiem produktu spożywczego. Jeżeli występuje prawdziwa alergia to krew wytwarza przeciwciała zwalczające alergizujące białko. W teście wykrywa się obecność wytwarzanych przez układ immunologiczny przeciwciał.


Testy ekspozycyjne

Zasadą przeprowadzania tych testów jest podanie pacjentowi podejrzanego alergenu (np. mleka, ryby, soji) w postaci kapsułki w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej. Lekarz obserwuje reakcję organizmu na poszczególne podawane podejrzane substancje. Wystąpienie objawów chorobowych przemawia za rozpoznaniem alergii na określony alergen.
W praktyce można spotkać się również z kilkoma innymi testami stosowanymi w diagnostyce alergii pokarmowej. Należy mieć świadomość, że niektóre z tych testów nie mają udowodnionej wartości a ich wykonanie może być tylko stratą czasu i pieniędzy.


Przygotował:
dr n. med Janusz Ciok
Instytut Żywności i Żywienia
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.