Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Objawy alergii pokarmowejNajczęstsze objawy alergii pokarmowej

Układ oddechowy :

♦ Uczucie "zapchania" nosa
♦ Katar
♦ Astma (trudności w oddychaniu)
♦ KaszelSkóra:

♦Obrzmienie warg, ust, języka, twarzy lub gardła
♦ Pokrzywka
♦ Zaczerwienienie skóry
♦ Świąd
♦ Wyprysk (eczema)


Układ pokarmowy

♦ Kurczowe bóle brzucha
♦ Biegunka
♦ Nudności
♦ Wymioty
♦ Wzdęcie brzucha
♦ Przelewania


Objawy ogólne:

♦ Wstrząs anafilaktyczny
♦ Gorączka


Kto jest narażony na wystąpienie alergii pokarmowej?

Dość dobrym wskaźnikiem ryzyka alergii jest wywiad dotyczący występowania objawów alergicznych w rodzinie. Dzieci, których jedno z rodziców ma alergię, są narażone na wystąpienie uczulenia dwukrotnie częściej niż te, których rodzice nie mają alergii. Jeśli oboje rodzice są alergikami, to ryzyko wzrasta sześciokrotnie. Okazuje się, że dzieci karmione piersią rzadziej mają objawy alergii niż karmione substytutami mleka. Dlatego zwłaszcza te dzieci, które są obciążone występowaniem alergii u bliskich krewnych, powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.


Jak często występuje alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa występuje zdecydowanie rzadziej niż się tego spodziewamy. Jednak dotychczas przeprowadzono tylko kilka badań, które wiarygodnie oceniały częstość występowania alergii pokarmowej i nietolerancji pokarmowej. Jak wynika z tych badań, alergia pokarmowa występuje u 1 do 2% ludzi dorosłych. U dzieci stwierdza się ją częściej - 3 do 7% dzieci. Na szczęście, 80 do 90% dzieci "wyrasta" z alergii po trzecim roku życia. Najczęściej ustępuje alergia na jaja i mleko krowie. Natomiast alergia na orzechy, warzywa strączkowe, ryby i owoce morza zazwyczaj utrzymuje się przez cale życie.


Przygotował:
dr n. med Janusz Ciok
Instytut Żywności i Żywienia
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.