Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leczenie celiakii


Podstawą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa, eliminująca gluten – czynnik odpowiedzialny za powstawanie objawów chorobowych.


Kiedy najczęściej ujawnia się ta choroba?

Celiakia ujawnia się zazwyczaj już u niemowląt - miedzy 9. a 24. miesiącem życia, zależnie od wieku, w którym wprowadzono
do diety gluten.

Specyfika leczenia niemowląt i małych dzieci

W początkowej ostrej fazie choroby, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, konieczne jest jednoczesne stosowanie diety bezglutenowej i bezmlecznej (chodzi oczywiście o mleko krowie!).


Na czym polega standardowa dieta bezglutenowa

Polega na wyeliminowaniu produktów spożywczych ze zbóż zawierających gluten: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta.Produkty spożywcze dozwolone w diecie bezglutenowej :

Mleko i przetwory mleczne (śmietana, sery białe i dojrzewające, napoje mleczne typu jogurt lub kefir), chyba że stwierdzono również alergię lub nietolerancję mleka krowiego.

• Mięso, wędliny, drób, jaja, ryby, pod warunkiem że do ich przygotowania nie dodano produktów zawierających gluten.

• Kasza, mąka i skrobia kukurydziana; mączka ziemniaczana; ryż, mąka ryżowa, płatki i kleiki ryżowe; proso, kasza jaglana, tapioka, sago, bataty; kasza i mąka gryczana; mąka sojowa; skrobia pszenna bezglutenowa, makarony bezglutenowe.

• Masło, tłuszcze roślinne i zwierzęce.

• Warzywa i owoce.

• Soki owocowe i warzywne.

• Słodycze: landrynki, lizaki, dropsy, pastylki miętowe, twarda czekolada (mleczna, gorzka).

• Żelatyna czysta, galaretki, budynie, kisiele z mąki ziemniaczanej, ryżowej, kukurydzianej.

• Drożdże lub bezglutenowy proszek do pieczenia, ewentualnie węglan sodu (soda oczyszczana).

Zabronione produkty spożywcze w diecie bezglutenowej :

• Mąka pszenna i jej przetwory, makarony, otręby pszenne; mąka żytnia i jej przetwory; kasza manna; jęczmień i jego przetwory (kasza mazurska, perłowa, pęczak); owies i jego przetwory (płatki owsiane).

• Czekolada nadziewana, batony, cukierki nadziewane, gdyż mogą zawierać dodatek mąki, łomu waflowego, słodu, białka roślinnego itp.

• Guma do żucia każdego typu.


Uwaga! Wszystkie produkty bezglutenowe powinny być przebadane na zawartość glutenu i oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Urozmaicona dieta bezglutenowa zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, chociaż wykazano gorsze wchłanianie żelaza z produktów zawierających ryż i kukurydzę niż z innych zbóż. Dodatek owoców i warzyw bogatych w witaminę C oraz mięsa i jego przetworów zapewnia odpowiednią ilość żelaza i zapobiega niedokrwistości.


Kiedy przy pomocy diety bezglutenowej przywrócimy stan zdrowia?

Po 4–6 tygodniach stosowania diety eliminacyjnej, zależnie od stopnia zniszczenia kosmków, można się spodziewać poprawy stanu zdrowia. Czasami jednak na odnowę kosmków i całkowite ustąpienie objawów klinicznych trzeba czekać nawet 3 miesiące.
Gdy uda się wyeliminować objawy nietolerancji pokarmowej


Co dalej - po powrocie dziecka do zdrowia?

Po powrocie do pełnego zdrowia rodzice zadają sobie pytania: Czy można rozszerzyć dietę i wprowadzić produkty zbożowe? Czy np. dietę bezglutenową trzeba stosować przez całe życie? Czy uczulenie na mleko krowie zaniknie, czy też jest to choroba na całe życie?


W przypadku tzw. przejściowej nietolerancji glutenu

U części chorych mamy do czynienia z przejściową nietolerancją glutenu. Termin ten rezerwowany jest do okresowych nietolerancji będących powikłaniem infekcji zakaźnych przewodu pokarmowego (wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych). W wyniku infekcji może bowiem dojść do uszkodzenia kosmków jelitowych odpowiedzialnych za efektywne wchłanianie składników pokarmu do krwi. Objawy są podobne jak przy wrodzonej nietolerancji glutenu. Jednakże, w odróżnieniu od autentycznej celiakii – po wyleczeniu przy pomocy diety eliminacyjnej - powtórne wprowadzenie glutenu nie powoduje u tych pacjentów ponownego zaniku kosmków. W tych sytuacjach nie ma potrzeby stałego stosowania diety bezglutenowej.


W przypadku celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu

W przypadku stwierdzenia trwałej nietolerancji konieczne jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. Oznacza to trwałą eliminację z jadłospisu pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz wszystkich ich wymienionych wyżej przetworów. Dozwolone są natomiast inne wymienione wyżej produkty zbożowe: kukurydza, ryż oraz wszystkie ich przetwory, a także soja, proso, gryka, sorgo, mąka ziemniaczana, tapioka.

  Najczęstsze wskazania do diety bezglutenowej - poza  celiakią to:

• przewlekłe biegunki, o nieznanych przyczynach

• niektóre postacie alergii na białka mleka krowiego (przebiegające z zanikiem błony śluzowej jelita cienkiego).


oprac. mgr Edward Ozga Michalski

konsultacja dr n med. Janusz Ciok
gastrolog
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.