Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Celiakia - nietolerancja na gluten

Gluten to cenne odżywczo białko roślinne znajdujące się w ziarnach zbóż. Ostatnio stały się popularne w przetwórstwie spożywczym pszenice wysokoglutenowe,  z których mąka daje się uformować w smaczny makaron bez udziału jajek, które zawierają cholesterol.

Czym dla zdrowego organizmu jest gluten?

W przewodzie pokarmowym osoby zdrowej gluten nie wyrządza żadnej szkody i jest wchłaniany,
jako cenny odżywczo pokarm. Natomiast u dotkniętych wrodzoną cechą nietolerancji glutenu białko to drażni jelita i powoduje ich stan zapalny wywołujący biegunki, wymioty, bóle brzucha i inne objawy chorobowe.

Kiedy najczęściej ujawnia się ta choroba?

Celiakia ujawnia się zazwyczaj już u niemowląt - miedzy 9. a 24. miesiącem życia, zależnie od wieku, w którym wprowadzono
do diety gluten.


Typowe objawy nietolerancji pokarmowej na gluten:

• nieprawidłowe wypróżnienia (obfite, półpłynne stolce z dużą zawartością tłuszczów i śluzu);

• zahamowanie wzrostu (masy ciała i wysokości);

• brak łaknienia;

• zmiany usposobienia (drażliwość).


Uwaga!  Niekiedy zbyt późno rozpoznaje się ”niemą” postać celiakii

W zbyt późno rozpoznanych przypadkach choroby przeważa tzw. „niema” postaćceliakii.
Dotyczy ona chorych, u których stwierdza się zanik błony śluzowej jelit przy braku objawów lub występowaniu nietypowych bądź bardzo skąpych. Do najistotniejszych objawów tej „niemej” postaci choroby należą: niedobór wzrostu, niedokrwistość, krzywica, bóle brzucha, opóźnione dojrzewanie płciowe, afty w jamie ustnej, ubytki szkliwa, męczliwość, apatia.  


Nietolerancja, a może alergia - czy jeszcze inne przyczyny objawów?


Na koniec przypomnijmy, że niekiedy nie możemy wstępnie odróżnić objawów nietolerancji pokarmowe od alergii, czy infekcji zakaźnej  przewodu pokarmowego. Objawy mogą być dość podobne.  Wymioty, biegunki, ból brzucha wywołuje bowiem również uczulenie na jakieś produkt lub jego składnik oraz  zakażenie chorobotwórczymi drobnoustrojami (bakteryjne lub wirusowe), zakażenia pasożytami, czy choćby psychiczny wstręt do danego pokarmu. Niezbędne jest więc  kompetentne badanie lekarskie - o czym w dalszej części tekstu


Rozpoznanie celiakii u dzieci opiera się na:

1) wykazaniu, że wystąpienie objawów chorobowych ma związek z wprowadzeniem do diety dziecka produktów zawierających gluten;

2) stwierdzeniu „płaskiej” śluzówki jelit (w biopsji jelita cienkiego);

3) wykazaniu obecności swoistych przeciwciał – antyendomyzjalnych lub antyretikulinowych.Uwarunkowania badań diagnostycznych

Należy jednak pamiętać, że swoiste dla celiakii przeciwciała pojawiają się tylko w czasie stosowania diety z glutenem! Jeżeli badanie krwi zostanie wykonane po zastosowaniu diety bezglutenowej, szanse na ich wykrycie maleją. W sytuacjach wątpliwych, np. u dzieci, u których nieprawidłowo wprowadzono dietę bezglutenową przed wykonaniem biopsji jelita, niekiedy będzie jeszcze konieczny test prowokacji dietą zawierającą gluten. Stwierdzenie prawidłowej śluzówki jelita cienkiego po 2 latach prowokacji wyklucza celiakię.


Rozpoznanie celiakii u dorosłych

Celiakię u dorosłych można rozpoznać na podstawie biopsji jelitowej , a następnie kolejnej biopsji w celu udokumentowania odnowy atroficznych kosmków po 3-6 miesiącach diety bezglutenowej. Celowym jest powierdzenie diagnozy porzez dokonanie jednoczesnych badań serologicznych na wykrycie przeciwciał antyendomysialnych w surowicy krwi.


Długoterminowe skutki nie leczonej choroby

Celiakia jest chorobą charakteryzującą się trwałą nietolerancją glutenu . W tej przewlekłej chorobie pod wpływem glutenu dochodzi do zaniku błony śluzowej jelita, a w efekcie do zaburzeń trawienia i wchłaniania wielu składników pokarmowych.


Celiakalna sylwetka ciała dziecka

Przy dłużej trwającej chorobie pojawia się „celiakalna” sylwetka ciała: duży brzuch, wysklepiony ponad klatkę piersiową, zawieszony na chudych kończynach, a także niedokrwistość i tężyczka z niedoboru źle wchłanianych substancji odżywczych i witamin. Jednak te ekstremalne objawy celiakii nie zdarzają się obecnie często.


Dlaczego chorujemy?

Celiakia jest jedną z najczęstszych chorób uwarunkowanych genetycznie. Występuje z częstością 1 : 300 urodzeń. Obecnie szacuje się, że na jednego pacjenta z rozpoznaną celiakią przypada blisko 20–30 osób z celiakią nierozpoznaną, utajoną. Przypuszcza się, że toksyczność glutenu dla błony śluzowej jelita wynika z defektu immunologicznego – nieprawidłowości limfocytów T.


Mechanizm chorobowy ułatwiający leczenie

Cechą charakterystyczną celiakii jest glutenozależność. Oznacza ona ustępowanie zmian pod wpływem diety bezglutenowej i nawracanie objawów, gdy diety tej się zaniecha. Na tym mechaniźmie oparte jest leczenie tej choroby.oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr n med. Janusz Ciok - gastrolog

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.