Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na jad komarów i meszekUkąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne dla zdrowia chyba, że dziecko (lub też osoba dorosła) są uczulone na jad owada.


REAKCJA NA JAD KOMARA


Czy zagrożeniem dla zdrowia są ukąszenia komarów?


Najbardziej narażone na ukąszenia wszędobylskich komarów są niemowlęta i małe dzieci. Dolegliwości dziecka często wynikają z tego, że owady przez żądło wydzielają jad, który reaguje alergicznie z przeciwciałami obecnymi w komórkach tucznych i uwalnia ze specyficznych komórek znaczne ilości histaminy.


Jakie objawy wywołuje użądlenie komara?

Reakcja na jad komara uwalnia mediator zapalenia - histaminę, która może wywołać nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych. Powoduje to  w miejscu ukąszenia lokalny obrzęk tkanek, pokrzywkę, świąd i ból. Na powierzchni skóry pojawia się obrzęk i  bąble pokrzywkowe o kolorze bladoróżowym lub porcelanowo białym. Podobne skutki może wywrzeć ukąszenie kuczmanów,  gzów polnych, pcheł, itp.Bąble po ukąszeniu komara

Bable szybko powstają i na ogół szybko znikają, jeśli nie jest się uczulonym na ich jad i użądlenia. Mogą jednak pozostać znacznie dłużej, jeśli dziecko np. zacznie się intensywnie drapać w użądlone miejsca lub jest uczulone na jad owadów. Niestety u osób uczulonych może również dojść do tzw. uogólnionej reakcji alergicznej, co stwarza konieczność stosowania leków, np. miejscowo działających preparatów przeciwzapalnych na bazie ziół (sanofil, itp.) lub  glikokortykosterydów.


Leczenie słabej miejscowej reakcji na ukąszenie komara

Jak się zachować, jeśli stwierdzimy, że małe dziecko zostało ukąszone  i pojawił się tzw. bąbel.  Jeśli jest to niewielka miejscowa reakcja ustrojowa (niewielki obrzęk, rumień i ból ) -  wystarczą zimne okłady łagodzące ból i pieczenie. Można je robić także z specjalnych żeli przeciwobrzękowych,  przeciwhistaminowych,  ekstraktów ziołowych działających  tonująco i przeciwzapalnie na skórę - lub ze zwykłej sody oczyszczonej zmniejszającej obrzęk.REAKCJA NA JAD MESZKI


Dużym zagrożeniem dla dzieci, jak też dla dorosłych są użądlenia i jad (ślina) meszki.


Meszki to malutkie (4-6 mm) owady, przypominające muszki, przebywające w pobliżu płytkich wód płynących. Meszki kłują niemal przez całą dobę, także w dzień, gdy świeci słońce. Można je spotkać na terenie całego kraju, ale najwięcej jest ich w dawnym województwie suwalskim, lubelskim, a także na Pomorzu Zachodnim.


Jakie objawy wywołuje użądlenie meszki?

Meszki atakują zwykle grupowo. Krwawiący ślad po ukłuciu meszki jest bardzo bolesny i utrzymuje się dość długo. Następstwem ukąszenia meszek  może być silny obrzęk naczynioruchowy, często o odczynie alergicznym  oraz  gorączka, nie tylko u osób nadwrażliwych.


Dlaczego jad meszki jest niebezpieczny dla zdrowia

Mechanizm działania ukąszeń meszek nie jest do końca poznany. Jednak toksyna zawarta w ślinie owadów podejrzewana jest o rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek. Zmasowany atak, a tak się dzieje na niektórych terenach, może spowodować duże obrzęki i zmiany skórne, a nawet obrzęki płuc utrudniające oddychanie. Znaczny upływ krwi może doprowadzić do śmierci pozostawionych bez opieki niemowląt. Dlatego meszek należy unikać „jak zarazy”.  ukąszeniu komarów i meszek u osób wrażliwych na ich jad mogą wystąpić uogólnione reakcje alergiczne prowadzące niekiedy nawet do wstrząsu anafilaktycznego.


RED.
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.