artykuły
Udostępnij

Żołądkowa to nie grypa

Potocznie nazywamy ją grypą żołądkową, choć wcale nią nie jest. Infekcja, która przebiega z gorączką, ale której główne objawy dotyczą układu pokarmowego, to ostry wirusowy nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Żołądkowa to nie grypa

Skąd wzięła się nazwa grypa żołądkowa? Stąd, że choroba ta najczęściej atakuje nas w sezonie grypowym, czyli późną jesienią i zimą, a jej objawy przynajmniej z początku przypominają grypowe. A są to gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. – U jednych pacjentów mogą występować tylko biegunka lub tylko wymioty, mogą one też występować równocześnie, z różnym nasileniem, czasem nawet kilka lub kilkanaście razy na dobę – mówi dr n. med. Jacek Rzeszotarski, internista, diabetolog i nefrolog, ordynator Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Diabetologii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

 

Bardzo zakaźna

Grypa żołądkowa wywoływana jest przez wirusy. Zwykle są to rotawirusy, czasem jednak i inne wirusy. Jest chorobą bardzo zakaźną, przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową. A to oznacza, że zarazić się nią możemy bezpośrednio od osoby chorej, używając tych samych naczyń czy sztućców, co ona, ale także korzystając z tego samego ręcznika, dotykając klamek, blatów bądź innych przedmiotów, których przed nami dotykał chory.

Grypę żołądkową charakteryzuje i to, że okres jej wylęgania się jest bardzo krótki, wynosi jeden do trzech dni. Co gorsza, w okresie tym, a więc zanim jeszcze pojawią się gorączka czy objawy ze strony układu pokarmowego, chory może infekować inne osoby, bo już w tym czasie choroba jest bardzo zakaźna. To dlatego, gdy zachoruje jedno dziecko w przedszkolu, za dzień lub kilka chorować może już cała grupa. Podobnie jest wśród dorosłych – przyjęcie do szpitala osoby chorej może powodować zainfekowanie całego oddziału, a w konsekwencji jego zamknięcie do czasu wyzdrowienia chorych.

 

Myć i wietrzyć

Wszystko to powoduje, że chorobą bardzo łatwo jest się zarazić, zdecydowanie lepiej jest więc jej unikać. Jest na to tylko jeden sposób – rygorystyczne przestrzeganie higieny. Będzie to między innymi profilaktyczne mycie rąk, natychmiast po powrocie do domu. A gdy już któryś z członków naszej rodziny zachoruje, należy pilnować, by inni domownicy nie używali tych samych naczyń, co chory, często myli ręce. – Bardzo ważne jest też wietrzenie mieszkania, ponieważ w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach wirusy mają świetne warunki do rozwoju – dodaje dr Jacek Rzeszotarski. – Wietrzenie jest niezbędne bez względu na pogodę i temperaturę panującą na dworze. Może być krótkie i intensywne, ważne żeby powietrze w mieszkaniu było świeże.

Kolejna rzecz to utrzymywanie czystości w łazience, gdy jest w domu osoba chora. Konieczne jest na przykład codzienne umycie używanych przez nich urządzeń – umywalki czy toalety.

 

Łóżko, woda, coś na temperaturę

Choroba trwa zwykle nie dłużej niż 2-4 dni, ale z powodu biegunek bądź wymiotów bywa bardzo męcząca. Może też grozić odwodnieniem. To dlatego nie wolno bagatelizować jej objawów i pozostać w łóżku, póki organizm jest osłabiony, a gorączka i objawy ze strony układu pokarmowego nie ustają.

Leczenie ma charakter objawowy, chory powinien przyjmować leki przeciwgorączkowe i jeśli trzeba uśmierzające ból, powinien też być nawadniany. Wskazane jest picie letniej wody, także uzupełnionej elektrolitami, może to być też woda mineralna (pod warunkiem, że nie jest to woda gazowana, bo taka jest niewskazana). Poić chorego trzeba małymi łykami, by nie wzmagać odruchu wymiotnego. Można mu też podawać preparaty przeciwwymiotne lub zobojętniające, a w przypadku biegunki – zatrzymujące ją. – Części chorych pomaga też wypicie napoju typu cola, bo ma właściwości odkażające, oczywiście bez gazu – dodaje dr Jacek Rzeszotarski.

Postępowanie objawowe jest bardzo ważne, ponieważ odwodniony organizm charakteryzuje się osłabioną odpornością, odwodnienie otworzyć może wrota nadkażeniu bakteryjnemu, które wymaga już wizyty u lekarza i leczenia antybiotykami.

Lekarza powinniśmy więc odwiedzić, jeśli po dwóch-trzech dniach choroby jej objawy nie słabną lub nawet dołączają kolejne. – Warto też pamiętać o tym, że odwodnienie może prowadzić do niezwykle groźnego powikłania jakim jest ostra niewydolność nerek – dodaje dr Jacek Rzeszotarski.

 

MJ

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.