artykuły
Udostępnij

Wyłączyć GPS w guzie

Komórki nowotworowe przemieszczają się po organizmie według ściśle określonych schematów. Im więcej jest takich szablonów, tym gorsze rokowania dla chorego. Okazuje się, że istnieje sposób na wyłączenie „wewnętrznego GPS” komórek nowotworowych, co w efekcie je unieruchamia.

Wyłączyć GPS w guzie

Przerzutem nazywamy nowe ognisko choroby nowotworowej, które zbudowane jest z tych samych komórek co pierwotny guz. Powstawanie przerzutów jest możliwe, ponieważ komórki nowotworów złośliwych mają umiejętność przemieszczania się po organizmie.

Zazwyczaj w pierwszym etapie metastazy (czyli fazy przerzutowania) dochodzi do naciekania guza na okoliczne, zdrowe tkanki. Mówi się wtedy, że pojawiają się przerzuty miejscowe, obejmujące ten sam narząd lub jego okolice. W następnym kroku komórki guza przedostają się zazwyczaj do okolicznych naczyń limfatycznych i nimi wędrują do najbliższych węzłów chłonnych. O takich przerzutach mówi się, że są przerzutami węzłowymi. Komórki nowotworowe z pierwotnego guza mogą również naciekać na naczynia krwionośne i być transportowane po całym ciele, stając się źródłem przerzutów odległych.

W przypadku przerzutów odległych, wiele z nowotworów złośliwych ma swoje „ulubione” miejsca, do których wędrują. Rak piersi często powoduje powstawanie przerzutów w kościach, mózgu, wątrobie czy w płucach. W przypadku raka jelita grubego przerzuty odległe znajdowane są zwykle w wątrobie, płucach oraz otrzewnej. Rak płuca potrafi tworzyć przerzuty w nadnerczach, kościach, mózgu oraz w wątrobie, a czerniak dodatkowo w płucach, na skórze czy w mięśniach.

Szacuje się, że 90 procent zgonów z powodu choroby nowotworowej wynika właśnie z obecności przerzutów, dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie choroby, czyli na etapie zanim guz przejdzie w metastazę a komórki zaczną przemieszczać się po organizmie.

Mikroświat

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty badali ruchy komórek nowotworowych i opracowali sposób na ich zatrzymanie, który polegał na wyłączeniu ich „wewnętrznego GPS”. Stworzyli specjalne mikrośrodowiska do badania przemieszczania się komórek rakowych, dzięki którym mogli obserwować setki zdarzeń zamiast tradycyjnych 1-2 w ciągu kilku godzin. Ich model naśladował naturalne warunki guza raka piersi, ale w planach jest stworzenie mikrośrodowisk, które modelowałyby właściwości innych rodzajów nowotworów.

W pierwszym etapie badania naukowcy rejestrowali, według jakich schematów poruszają się komórki raka piersi. Następnie do mikrośrodowiska podawane były leki, które miał zablokować określoną ścieżkę ruchu. Okazało się, że zdolność do adaptacji do nowej sytuacji w przypadku komórek nowotworowych jest niesamowita: gdy zablokowano jeden schemat ruchu, komórki zaczynały poruszać się według innego. Takiego rozwoju sytuacji badacze się nie spodziewali.

To odkrycie skłoniło amerykańskich naukowców do zastosowania kombinacji leków tak, aby kilka możliwych schematów ruchu komórek raka piersi zostało zablokowanych jednocześnie. Taka strategia okazała się sukcesem, ponieważ ruch komórek został zablokowany. Nie mogły one również zmienić schematu ruchu i wyglądało na to, że ich „wewnętrzny GPS” został zniszczony.

Odkrycie to daje wgląd w to, co się dzieje wewnątrz guza nowotworowego w momencie rozpoczęcia metastazy. Zrozumienie ruchu komórek nowotworowych oraz poznanie bezpiecznego sposobu na jego zablokowanie może dać szansę na stworzenie nowych i skuteczniejszych metod zahamowania rozwoju choroby nowotworowej.

Autorzy odkrycia wierzą, że w ciągu kilku najbliższych lat uda się im uruchomić badania kliniczne przy udziale ludzi.

 

Na podstawie:

E. D. Tabdanov et. al, Bimodal sensing of guidance cues in mechanically distinct microenvironments. Nature Communications 9 (2018) 4891

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.