artykuły
Udostępnij

Większość zadowolonych

Ponad 73% farmaceutów jest zadowolonych z zajmowanego obecnie stanowiska pracy – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Większość zadowolonych

Badanie przeprowadzono na zlecenie Gedeon Richter. Co sprawia, że farmaceuci są zadowoleni ze swojej pracy? Jakie mają perspektywy zawodowe i co powinni zrobić, aby znaleźć wymarzone zajęcie? – na te pytania odpowiada specjalista ds. HR Marta Lebuda. 

Wykres: Czy jest Pan/Pani zadowolony/a z obecnej pracy?

Zadowolony jak farmaceuta 

Badanie opinii przeprowadzone w ramach projektu „Recepta na sukces w farmacji 2” miało na celu m.in. poznanie poziomu zadowolenia i satysfakcji zawodowej absolwentów farmacji – aptekarzy, pracowników firm farmaceutycznych, pracowników jednostek naukowych oraz laboratoriów. Wyniki badania pokazują, że większość farmaceutów jest przekonana o tym, że wybrała właściwą ścieżkę zawodową. Ponadto 41% z nich nie zmieniłaby profesji nawet w obrębie branży.

Do niedawna zawód farmaceuty kojarzył się tylko z pracą w aptece. Jednak obecnie rynek pracy w sektorze farmaceutycznym oferuje kandydatom ogromne możliwości rozwojowe.Pracownicy tego sektora mają możliwość rozwoju kariery w wielu kierunkach - sprzedażowym, marketingowym, R&D, badawczym, naukowym, medycznym. Farmaceuci to nie tylko aptekarze, ale także pracownicy firm farmaceutycznych, pracownicy laboratoriów i jednostek naukowych. Wśród nich są zarówno laboranci, kierownicy linii produkcyjnych,  profesorowie, dyrektorzy czy prezesi międzynarodowych spółek – komentuje Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji pracowników w sektorze farmaceutycznym oraz trener projektu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Okazuje się, że najbardziej zadowoleni z obecnej sytuacji zawodowej są pracownicy laboratoriów naukowych, uczelni i pracownicy firm farmaceutycznych. Co ciekawe niezadowolenie z zajmowanego stanowiska pracy wyraziło tylko 7% wszystkich badanych. 

Wykres: Zależność pomiędzy zadowoleniem z pracy a sektorem zatrudnienia

Zależność pomiędzy zadowoleniem z pracy a sektorem zatrudnienia

 

Absolwenci w gorszej sytuacji niż kiedyś? 

Rynek farmaceutyczny daje ogromne możliwości rozwojowe i jego obecni pracownicy są zadowoleni z wyboru ścieżki zawodowej. Jednak wyniki badania wskazują, że ich zdaniem obecni absolwenci są w gorszej sytuacji, niż oni kiedy kończyli studia - uważa tak aż 42% ankietowanych. Co może być powodem takich opinii?

W świetle ostatnich wydarzeń na rynku farmaceutycznym związanych z restrukturyzacjami działów, bądź też fuzjami poszczególnych firm, konkurencja jest coraz większa. Wielu doświadczonych pracowników poszukuje pracy w obawie przed utratą obecnej lub degradacją na niższe stanowisko. Poza tym coraz więcej firm zwraca dużą uwagę nie tylko na doświadczenie i kompetencje, ale również na „culture fit”, czyli dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej danej firmy oraz posiadanych przez niego umiejętności komunikacyjnych. Ponadto wielu absolwentów farmacji wciąż nie jest świadomych ogromnych możliwości zawodowych związanych z branżą farmaceutycznątłumaczy Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji pracowników w sektorze farmaceutycznym oraz trener projektu „RECEPTA na sukces w farmacji 

Jak znaleźć receptę na sukces? 

Najważniejszą kwestią przy wyborze ścieżki zawodowej jest rozsądne przemyślenie tego, w którym kierunku chcemy się rozwijać - Myślę, że nie tylko adepci farmacji, ale każda osoba, która poszukuje pracy i pracodawcy marzeń powinna wygenerować jak najwięcej informacji o samym sobie. Kluczowe jest przemyślenie co robiliśmy do tej pory, co nas interesuje i jakie mamy aspiracje. Ważne też, aby obrać konkretny kierunek, obszar z którym wiązalibyśmy swoją przyszłą karierę zawodową – radzi Marta Lebuda.Niezależnie od tego, czy dana osoba decyduje  się na pracę w aptece, w firmie farmaceutycznej czy rozpocznie karierę naukową, powinna być świadoma wszystkich możliwości, jakie oferuje jej rynek pracy.

W określeniu indywidualnych predyspozycji i wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej pomocne mogą okazać się warsztaty realizowane w ramach drugiej edycji projektu „RECEPTA na sukces w farmacji”. Program ma na celu wyrwanie studentów z jednowymiarowego modelu myślenia o karierze zawodowej i dostarczenie wiedzy nt. perspektyw zawodowych w branży farmaceutycznej. Inicjatorem projektu jest firma Gedeon Richter. Warsztaty odbywają się na wszystkich wydziałach farmaceutycznych w Polsce. W tegorocznej edycji trenerzy Marta Lebuda i Łukasz Jakóbiak dzielą się ze studentami swoją wiedzą i motywacją oraz zdradzają tajniki ułatwiające odniesienie sukcesu zawodowego.

 

[1] Badanie opinii przeprowadzone na grupie zawodowej farmaceutów przez zespół badawczy instytutu badań Biostat na zlecenie Gedeon Richter. Zrealizowane za pomocą metody CATI (Computer Assisted Telephone Interview) polegającej na telefonicznym wywiadzie z respondentem, podczas którego ankieter wprowadza odpowiedzi klienta do dedykowanej aplikacji komputerowej, stworzonej na potrzeby badania.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.