artykuły
Udostępnij

Słodycz w płynie

Słodkie napoje nie tylko nie niosą ze sobą żadnych składników odżywczych, ale wręcz szkodzą zdrowiu. Zwiększają ryzyko rozwoju otyłości, raka trzustki i „karmią” istniejące w jelicie grubym guzy, przyspieszając progresję choroby nowotworowej.

Słodycz w płynie

Wybuch mody na słodkie napoje gazowane w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się na dobre w latach 80. XX wieku, gdy zaczęto w nich zastępować sacharozę (czyli biały cukier) tańszym i bogatym w słodszą fruktozę syropem kukurydzianym. Od tego czasu sprzedaż tego typu napojów stale wzrastała aż do ostatniej dekady, gdy trend się odwrócił. Przyczyniły się do niego kampanie prozdrowotne, zwracające uwagę na to, że większość spożywanego przez Amerykanów cukru pochodzi właśnie ze słodkich napojów. W ostatnich latach trend jednak znów się zaczął odwracać.

Słodkie napoje oskarża się też o plagę otyłości w USA. Według badań, przeciętny Amerykanin w ciągu doby przyjmuje aż 145 kcal w postaci słodkiego, gazowanego napoju, co stanowi nieco ponad 7% dziennego zapotrzebowania na energię. Według wytycznych WHO cukry proste w całej, zbilansowanej diecie nie powinny przekraczać 10% - a przecież poza słodkimi napojami cukier jest „ukryty” w wielu innych produktach, m.in. sosach, wędlinach czy serach.

Trzustka obciążona

W jednej szklance słodkiego napoju kryć się może nawet 4-5 łyżeczek cukru, dlatego też słodkie napoje podnoszą bardzo szybko poziom zarówno glukozy, jak insuliny we krwi, przyczyniając się do rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy typu 2. Jak wskazuje badanie, wykonane przez uczonych z Uniwersytetu Harwarda, przyczyniają się też do zwiększenia ryzyka rozwoju raka trzustki.

W badaniu wzięło udział 118 tysięcy osób w średnim wieku, które obserwowano przez ostatnie 30 lat. W czasie trwania obserwacji 36 tysięcy z nich zmarło. Uczeni zbadali wpływ ilości wypijanych przez badanych słodkich napojów na ryzyko śmierci: ogólnie oraz z podziałem na różne przyczyny. Okazało się, że już jedna puszka słodkiego napoju dziennie podnosiła ogólne ryzyko śmierci o 7%, przy czym prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka trzustki wzrastało o 5%, a z powodu chorób krążenia o 10%.

„Karmią” raka

Z kolei badanie wykonane przez uczonych z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku wykazało związek między obecnością syropu kukurydzianego w diecie (pochodzącego ze słodkich napojów) a progresją raka jelita grubego u gryzoni. W eksperymencie wykorzystano myszy z mutacją w genie APC, który również u ludzi związany jest z większym ryzykiem raka jelita grubego. Myszom podawano raz dziennie 1/10 łyżeczki napoju, zawierającego 25% wysoko fruktozowego syropu kukurydzianego. Była to zbyt mała ilość, aby myszy przytyły, jednak odpowiadająca sytuacji wypijania przez człowieka jednej puszki słodkiego napoju codziennie.

Liczba guzów, jakie rozwijały się u myszy pijących słodki napój i tych z grupy kontrolnej, była jednakowa. Grupy różniły się jednak stopniem zaawansowania choroby: u zwierząt przyjmujących syrop kukurydziany zauważono, że guzy w jelicie grubym wyraźnie szybciej rosły i były bardziej agresywne niż u myszy pijących tylko wodę.

Zastosowanie znakowanych radioaktywnie cukrów (cząsteczek fruktozy) wyjaśniło obserwowane zwiększenie progresji nowotworowej u zwierząt wypijających słodki napój. Okazało się, że wewnątrz guza cząsteczki fruktozy były rozkładane przez fosfofruktokinazę i pobudzały metabolizm glukozy, co sprzyjało szybszemu wzrostowi guza – bo miał więcej energii na powiększanie się.

Choć nie jest jasne, czy podobne zjawisko zachodzi u ludzi, obserwacja amerykańskich naukowców może tłumaczyć obserwowany w ostatnich latach w USA wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób. Bez udziału cukru ze słodkich napojów niewielki guz, jaki powstaje niekiedy w ciele młodej osoby, potrzebuje wiele lat na to, aby urosnąć i przejść przemianę w postać agresywną. „Karmienie” go słodkimi napojami może przyspieszać jego rozwój i stąd obserwowane jest zwiększenie przypadków raków jelita grubego u młodych dorosłych. Potrzebne są jednak badania, które potwierdzą stawianą przez Amerykanów hipotezę u ludzi.

 

Na podstawie:

J. Kaiser, The corn syrup in a soda a day can give mice bigger colon tumors. Science (2019) DOI: 10.1126/science.aax4206

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.