artykuły
Udostępnij
Tagi

Pożądanie w zastrzyku

Co trzecia kobieta przed menopauzą doświadcza zaburzeń podniecenia seksualnego. Lekarstwem na jej oziębłość ma być bremelanotyd, dopuszczony przez FDA pod koniec czerwca w terapii hipolibidemii.

Pożądanie w zastrzyku

Podniecenie seksualne u ludzi jest jednym z najbardziej skomplikowanych, ale i najbardziej interesujących procesów badanych przez współczesną psychiatrię i neurologię. Złożone jest ono z wielu fizjologicznych i psychicznych składowych: z napięcia emocjonalnego, zwiększonego ciśnienia krwi, z przyspieszonego pulsu czy mechanizmów erekcyjnych lub sekrecyjnych. Badanie pożądania jest utrudnione przede wszystkim dlatego, że zwierzęce modele nie są w stanie oddać emocjonalnego podłoża podniecenia. Nie jesteśmy w stanie zapytać zwierzęcia o jego odczucia związane z przeżywaniem pożądania, dlatego odczytywane są tylko obserwacje behawioralne.

Nie oznacza to jednak, że o podnieceniu seksualnym nie wiemy nic. Wiadomo, że zależy ono od szlaków neuronalnych, w które zaangażowane są komórki nerwowe podwzgórza oraz układu limbicznego. Dlatego też badania, mające na celu znalezienie środka mogącego pomóc podnieść satysfakcję z życia seksualnego, skoncentrowane są na związkach działających na wcześniej wspomniane rejony mózgu.

Hipolibidemia

Badacze szacują, że około 30 procent kobiet przed menopauzą doświadcza problemów z pożądaniem. O oziębłości seksualnej (inaczej hipolibidemii) mówi się, gdy dana osoba nie przejawia zainteresowania aktywnością seksualną, ma obniżony popęd seksualny lub ma niższy poziom aktywności seksualnej niż w przeszłości albo względem oczekiwań.

Okazuje się, że skutecznym środkiem, zwiększającym poziom pożądania, jest bremelanotyd, jeden z analogów melanotropiny, oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy. Pod nazwą handlową Vyleesi został dopuszczony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków 21 czerwca 2019 roku do stosowania w zaburzeniach podniecenia seksualnego u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.

Wcześniejsze badania wykazały, że ten jedyny syntetyczny afrodyzjak wykazuje również bardzo dobre działanie na seksualność mężczyzn. U panów, u których sildenafil (substancja czynna słynnej Viagry) nie był skuteczny, aż jedna trzecia była w stanie osiągnąć satysfakcję seksualną po podaniu bremelanotydu w postaci donosowego sprayu. Najlepsze efekty osiągane były zaś przy jednoczesnym zastosowaniu sildenafilu oraz bremelanotydu.

Vyleesi

Bremelanotyd jest heptapeptydem, nad którym intensywne badania zaczęły się w 2004 roku. Początkowo testowano podawanie go kobietom w postaci sprayu do nosa, jednak u niektórych uczestniczek badań kliniczny powodował on niebezpieczne podnoszenie ciśnienia krwi. Dlatego zadecydowano o zmianie sposobu podania substancji czynnej – w dalszych etapach badań klinicznych stosowano zastrzyki podskórne i w takiej formie bremelanotyd został dopuszczony do stosowania.

Lek powinien być podawany maksymalnie raz na dobę, 45 minut przed planowanym zbliżeniem. Z jego pomocy można korzystać tylko do 8 razy w miesiącu. Może powodować wystąpienie nudności, wymiotów, napadów gorąca, bólów głowy. U mniej niż 1% stosujących go kobiet zauważono ciemnienie skóry oraz dziąseł. Lek podnosi też ciśnienie krwi na mniej niż 12 godzin, dlatego nie jest wskazany u osób z nadciśnieniem.

 

Na podstawie:

A. Pałasz et al., Bremelanotyd, selektywny agonista receptorów melanokortynowych podwzgórza jako nowy lek w farmakoterapii dysfunkcji seksualnych. Farmakoterapia w psychiatrii i neurologii 2 (2009) 101–108

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.